Ціна кремнію зросла на 300 відсотків, і це може стати великою проблемою для світу

Ціна кремнію зросла на 300 відсотків, і це може стати великою проблемою для світу

13:45 Жовтень 4, 2021

Економіка 761 7 хвилин

Magyar

Кремній, другий за поширеністю елемент на Землі, виявився в дефіциті, що створило загрозу безлічі промислових галузей: від автомобільних запчастин до комп’ютерних компонентів. У цілому ситуація несприятлива для всієї світової економіки, – пише Bloomberg.

Брак металевого кремнію, викликаний скороченням виробництва в Китаї, привів до зростання цін на 300% менше ніж за два місяці. Це породило черговий збій, який вплине на ланцюжок поставок і стане причиною перебоїв у постачанні електроенергії – вплив цих ефектів на бізнес і споживчий сектор важко переоцінити. Дефіцит кремнію відображає вплив енергетичної кризи на економіку в цілому. Скорочення виробництва в Китаї – а це найбільший виробник кремнієвої продукції в світі – стало результатом всебічних зусиль щодо зниження енергоспоживання.

Однак для багатьох галузей промисловості уникнути наслідків такого повороту подій неможливо.

На кремній припадає 28% земної кори (по масі), але продукція на його основі відрізняється дуже великою різноманітністю. Він використовується у виробництві комп’ютерних чіпів, автомобільних запчастин, скла і бетону. В очищеному вигляді він також використовується в сонячних батареях. Крім того, він служить сировиною для силікону, який широко застосовується в медицині, виробництві герметиків, дезодорантів і предметах домашнього вжитку. Дефіцит цього металу викликає особливу тривогу в автопромі, де сплави кремнію і алюмінію використовуються для виробництва блоків двигунів та інших деталей. Ще одну постраждалою галуззю може стати хімічна промисловість.

Якщо постачання кремнію обмежено, виникає проблема. Деякі пропозиції все ще є, але ними торгують за розрахунковою ціною, яка, очевидно, дуже висока, – каже Кейт Уілді, комерційний менеджер Romco Metals, виробника алюмінієвих сплавів.

Металевий кремній отримують шляхом нагрівання в печі звичайного піску і коксу. За останні два десятиліття ціна на даний ресурс коливалася в межах від 8 до 17 тис. юанів (від 1200 до 2600 доларів) за тонну. Потім виробникам у провінції Юньнань було наказано скоротити виробництво на 90% від серпневого рівня з вересня по грудень, що обумовлено обмеженнями в поставках електроенергії, викликаними, в свою чергу, нестачею гідроенергетичних ресурсів і програмами з підвищення енергоефективності. В результаті ціни зросли до позначки в 67 300 юанів (10 439,37 долара) за тонну.

Провінція Юньнань є другим за величиною виробником Китаю, на частку якої припадає понад 20% цієї продукції. Провінція Сичуань із 13-відсотковою часткою посідає третє місце, і тут також спостерігаються обмеження. Синьцзян-Уйгурський автономний район, що займає лідируючу позицію, поки працює на колишньому рівні. Крім кремнію, зараз відбувається зростання цін на нафту і метали, переважно це мідь і алюміній. В результаті у представників бізнесу залишаються два варіанти: змиритися зі зростаючими витратами або перекласти їх на клієнтів. Але будь-який з двох варіантів уже навряд чи зможе стримати ефекти інфляції й скорочення темпів економічного зростання по всьому світу.

Дефіцит вже торкнувся галузі сонячної енергетики. При впливі їдких хімічних речовин і високих температур металевий кремній перетворюється в полікремній, основний компонент сонячних панелей. Ціна на даний ресурс у минулу середу підскочила на 13% до 32,62 долара за 1 кг, і це найвищий рівень із 2011 року. З початку червня 2020 року матеріал подорожчав більш ніж на 400%, оскільки стрімке зростання попиту на сонячну енергію змусило переробні підприємства вийти на повну потужність. Однак у даній галузі подорожчання сировини вплине на ціну кінцевого продукту не так сильно: рентабельність у виробників полікремнію в цьому році дуже висока, а це значить, що зростання цін на сировину буде амортизуватися ринковими ефектами.

Це ще один привід для виробників полікремнію підвищити ціни, і цінове середовище для сонячних модулів наразі дуже заплутане, – розповіла Дженні Чейз, керівник глобальних досліджень сонячної енергії BloombergNEF. Однак вплив на ціну сонячних панелей, ймовірно, буде обмеженим. Виробники полікремнію цього року користуються високими показниками прибутку, що робить для них вигіднішу ситуацію, ніж для інших галузей промисловості, щоб витримувати вищі ціни на сировину, – йдеться в звіті аналітиків BloombergNEF, опублікованому минулого четверга.

Крім того, кремній активно застосовується в алюмінієвих сплавах. Він використовується в продукції різного роду, від автомобільної промисловості до побутової техніки. Очікується, що ціни залишаться на високому рівні до наступного літа, після чого прогнозується зростання виробництва. У цьому впевнений старший аналітик Shanghai Metals Market Ян Сяотін (Yang Xiaoting), він вказує на високий попит у таких галузях як сонячна енергетика та електронна продукція.

За його словами, навіть якщо б не було обмежень щодо споживання енергії, дефіцит промислового кремнію все одно був би.

Джерело: portfolio.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня