Як розраховується платіжка за газ та скільки ми заплатимо за блакитне паливо у липні?

Як розраховується платіжка за газ та скільки ми заплатимо за блакитне паливо у липні?

08:45 Червень 26, 2020

Економіка 4491 5 хвилин

НАК «Нафтогаз» вже назвав нову ціну для формування тарифу на газ для населення. Як формується сума, яку українці отримають в платіжках у липні. Тож, у липні українцям вже традиційно прийдуть дві платіжки за газ. Одна за об’єм спожитого газу у червні, а інша за транспортування газу у липні. Тариф у першій платіжці впаде, а в другій – збільшиться.

Скільки ж ми заплатимо?

Тариф у першій платіжці, тобто за спожитий газ, у всіх однаковий і становить 2,78 гривні за кубометр спожитого газу. У червні українці заплатили за спожитий у травні газ за тарифом 2,94 гривні за кубометр. Таким чином у липневих платіжках тариф на 5,4% дешевший.

Як визначається тариф за спожитий газ?

Ціну встановлює «Нафтогаз» щомісяця, але вона не може бути нижча за вартість газу на нідерландському газовому хабі TTF плюс вартість його доставки до України. Таким чином до оптової ціни додають ПДВ, націнку газзбутів і «Укртрансгазу».

Ціна в другій платіжці, тобто за транспортування відрізняється в різних областях та навіть районах області. У липні найдешевше платитимуть у Києві – 0,34 гривні за кубометр газу, а найдорожче у частині Львівської області – 3,28 гривні.

Як визначається тариф за транспортування газу?

Транспортування в різних містах обходиться по-різному. Що менше місто, то вища ціна на платіжку за розподіл газу. В селах щільність населення низька, тому собівартість транспортування зростає. Ось чому мешканці сіл та селищ, а також малих міст платитимуть найбільше. Натомість у містад, до прикладу у Києві, де щільність населення найвища, ціна буде найнижчою.

Це можна прослідкуватия на карті (фото «Тарифи на транспортування газу» – авт.) скільки заплатять за транспортування газу мешканці різних міст у липні. Цифри, актуальні на липень, виділені червоним кольором.

Заплатять всі

Українці, які не споживали газ у червні чи травні, все одно заплатять. Не за спожитий газ, а за його транспортування. Все через те, що для вас підрахували, скільки ви спожили за період з 1 жовтня 2018 по 31 вересня 2019. Поділили все на 12 місяців, а потім цю кількість кубометрів помножили на місцевий тариф. Так вийшла фіксована ціна за транспортування, яка не залежить від того, чи споживаєте ви зараз газ, чи ні.

Навіщо одну платіжку розділили на дві?

Як говорять в уряді, це вимога Євросоюзу в рамках Третього енергетичного пакету. Газ видобувають одні, а перевозять його інші. Тому й гроші треба розділити. Теоретично, це створить вільний ринок, адже українці самі можуть обирати постачальника газу. Із зростанням конкуренції на цьому ринку, ціна падатиме, а якість кращатиме. Та все це лише в теорії. На практиці підприємства просто розділилися умовно на облгаз і облгаззбут. Тобто юридично це дві різні компанії, але фактично власник один.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня