У Великій Доброні на Ужгородщині триває будівництво шлюзу

У Великій Доброні на Ужгородщині триває будівництво шлюзу

15:17 Вересень 15, 2020

Економіка 3218 5 хвилин

Magyar

Фракції КМКС в Ужгородській райраді на чолі з Лівією Балог вдалося домогтись виділення 1,2 млн гривень на будівництво нового шлюзу на потоці Гатрац замість зруйнованого торік у травні. Роботи планують завершити до кінця вересня. Місце будівництва відвідуємо разом із депутатом райради, головою місцевого осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Ласлом Гіді та керівником громадської організації «За розвиток Великодоброньського регіону» Ференцом Надьом, котрого КМКС висуває кандидатом в очільники Великодоброньської ОТГ на найближчих виборах.

Потік Гатрац, що розділяє центр села Велика Добронь, колись був притокою Латориці. На початку XX століття русло річки впорядкували, побудували дамбу та шлюз, яким вода потрапляла в потік та який дозволяв контролювати рівень води в ньому.

У травні минулого року селу загрожувало затоплення через повінь на Латориці, ділянка дамби поруч зі шлюзом просіла, там почала просочуватися вода. Мешканці намагались укріпити споруду мішками з піском, згодом шлюз засипали землею.

Повінь на Латориці спала, село було врятоване, проте запустити воду в потік Гатрац виявилося вже неможливим. Голова громадської організації «За розвиток Великодоброньського регіону», депутат сільської ради Ференц Надь нещодавно взяв на аналіз проби води з потічка та криниць на подвір’ях вулиць, побудованих уздовж струмка. Отримані результати були вражаючі: вода в Гатраці могла стати осередком зараження, оскільки русло не очищалося 30–40 років і не отримувало живого водопостачання понад рік. Крім того, забруднена вода потоку просочувалася в підземні води.

Експерти водної сфери виявили, що засипаний землею шлюз Гатрацу повністю зруйнований і для його відбудови знадобиться 1,2 мільйона гривень. Громадська організація, яку очолює Ференц Надь, та місцевий осередок ТУКЗ-КМКС спробували отримати фінансування від Угорщини, але безуспішно. Однак очільники організацій не здалися і наприкінці 2019 року фракції КМКС в Ужгородській районній раді вдалося домогтися позитивного голосування за виділення необхідної суми на відбудову шлюзу, що стало можливим завдяки перевиконанню бюджетних надходжень.

Згідно із планами, за кошти, надані районною радою, відновлять шлюз, укріплять ділянку дамби, а також очистять русло потічка, каже Ласло Гіді. Тендер на проведення робіт довелося оголошувати двічі, поки нарешті знайшли відповідну фірму, представники якої почали працювати кілька тижнів тому. Будівництво нового шлюзу планують завершити до кінця вересня, відтак у руслі потоку Гатрац знову тектиме чиста жива вода.

Кандидат на посаду очільника ОТГ Ференц Надь, який став відомим на всю країну у зв’язку з організацією будівництва місцевими жителями доріг у Великій Доброні, розповів: «Нам вдалося зупинити просочення води. Бетонна труба великого діаметра старого шлюзу під землею розламалася, довелося її викопати й прокласти нову. Уже ведуться бетонні роботи, також розпочато будівництво першого шлюзу (їх планується встановити два). Робітникам доводиться боротися з водою, яка проникає в робочу зону, але успішно, адже тут працюють справжні професіонали. Ми домовилися з керівником будівельної компанії про завершення робіт до кінця вересня, якщо не буде екстремальних погодних умов».

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня