У держбюджеті дірка. Хто залишиться без грошей?

У держбюджеті дірка. Хто залишиться без грошей?

10:35 Грудень 20, 2020

Економіка 9879 6 хвилин

Magyar

В цілому, українська економіка досить добре переживає коронакризу. Експортно-імпортне сальдо плюсове, банки не банкрутують, заробітчанські перекази восени стали ще більшими, ніж минулого року. Однак, слабкою ланкою виявилися державні фінанси, де дефіцит держбюджету склав майже 300 млрд грн. До слова, весь обсяг бюджету України на наступний рік – це близько 1,1 трильйон доходів і 1,3 трильйона видатків.

Очевидно, що перекрити таку дірку в бюджеті планували за допомогою траншу МВФ. Однак, припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом позбавило Україну доступу до фінансів із ЄС, Світового банку та виходу на ринки єврооблігацій.

З кінця листопада Державна казначейська служба більше не фінансує незахищені видатки. Що це означає? Панікувати поки що не варто, адже всі пенсії, соцвиплати, зарплати працівникам бюджетної сфери та фінансування лікарень – це захищені видатки і їх принаймні до кінця року фінансуватимуть. До незахищених видатків належать капітальне будівництво, програми, які ще не почалися, видатки на відомства, які ще не запрацювали.

За інформацією видання Економічна правда, нестача бюджетних коштів торкнеться саме таких видатків. Непрофінансованими будуть:

  • Ремонт та будівництво доріг
  • Бюро фінансових розслідувань
  • Комісія з регулювання азартних ігор
  • Реконструкція аеропорту «Дніпро»
  • Реконструкції палаці спорту
  • Будівництва станції метро у Харкові
  • Будівництво об’єктів у сфері культури
  • Програма щодо зменшення викидів парникових газів
  • Програма покращення стану довкілля
  • Житло для внутрішньо переміщених осіб
  • Обласний онкологічний центр у Харківській області
  • Центр перинатології, акушерства та гінекології в Ужгороді
  • Закупівля ангіографів.

Чому настала бюджетна криза?

Згідно з програмою stand by, у цьому році Україна мала отримати три транші від МВФ. Однак, отримала лише один транш на 2,1 млрд дол. Наступні транші влада розраховувала отримувати восени. Однак, Міжнародний валютний фонд призупинив співпрацю з Україною після того як дії Конституційного суду перекреслили всі досягнення в антикорупційній реформі, передає Укрінформ. Також МВФ не сподобалася відставка голови Нацбанку Смолія та завідомо дефіцитний бюджет на наступний рік.

За словами Міністра фінансів Сергія Марченка, Україна виконала лише 4 з 10 вимог МВФ, тоді як президент Володимир Зеленський 17-го листопада у розмові з розпорядницею МВФ Кристаліною Георгієвою заявив, що Україна виконала всі структурні вимоги МВФ.

Чому МВФ для України важливий?

За словами інвестиційного банкіра Dragon Capital Сергія Фурси, отримання фінансування від МВФ є дуже важливим, адже його зарахують прямо до бюджету. Також це дало б позитивний сигнал іншим інвестора та міжнародним партнерам. Альтернатив для України немає, тому що немає можливості здійснювати запозичення на фондовому ринку. Без співпраці з МВФ, Україні інвестори не довіряють. Тобто, Україні ніхто не хоче позичати. Це при тому, що у світі дуже багато грошей, а відсотки по ним рекордно низькі.

Що буде далі?

У Мінфіна є кілька варіантів дій у ситуації, що склалася. Перший — це продати облігації внутрішньої державної позики, по яким держава сплачуватиме близько 11% річних. Однак, бажаючих позичити гроші державі не так вже й багато, бо на останньому аукціоні вдалося залучити лише 2,5 млрд грн. Тому відсоткова ставка збільшується, а такі борги дорожче обслуговувати.

Другий спосіб — емісія. З квітня Національний банк України видав у рамках довгострокового рефінансування банкам 50 млрд надрукованих гривень. Якщо станок увімкнуть знову, то це матиме негативні наслідки для економіки, адже гривня знецінюються, інфляція зросте. А це вдарить в першу чергу по доходах звичайних українців.

Серед іншого, ситуація ускладнюється і через пандемію та коронавірусні обмеження. Локдаун вихідного дня вже неабияк вдарив по прибутках підприємців, а значить, зменшив заплановані податкові надходження. А повний локдаун у січні ще більше посилить труднощі із державними фінансами. Тому наступний рік обіцяє бути ще складнішим за 2020.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня