Продукти дорожчають, інфляція розгулялася не на жарт

Продукти дорожчають, інфляція розгулялася не на жарт

16:10 Грудень 28, 2024

Економіка 422 4 хвилини

Magyar

У листопаді 2024 року оптові ціни виробників промислової продукції в Україні зросли на 24,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зростання цін на внутрішньому ринку склало 24,8%, тоді як експортні ціни підвищилися на 15,7%.

Згідно з даними Державної служби статистики, найбільше подорожчали продукти харчової промисловості. Ціни на харчові продукти, напої та тютюнові вироби зросли на 20,3%. В Україні вони підвищились на 18,0%, а на експорт ціни зросли на 30,2%.

Ціни виробників часто мають лаг в кілька місяців перед тим, як вони відображаються на прилавках магазинів. За інформацією НБУ, споживчі ціни в листопаді 2024 року зросли на 11,2%, а продовольча інфляція прискорилася до 14,3%. Зокрема, на це вплинула спекотна погода влітку та осені 2024 року, що негативно позначилася на врожайності, термінах дозрівання та якості продукції, зокрема овочів і фруктів.

Зростання цін в окремих секторах:

– Молочні продукти: ціни піднялися на 25,1%, зокрема в Україні – на 23,6%.

– М’ясо: ціни зросли на 12,5%, в Україні – на 12,6%.

– Хліб і хлібобулочні вироби: ціни піднялися на 12,5%, всередині країни – на 12,6%.

– Напої: ціни зросли на 5,2%, в Україні – на 4,9%.

– Цукор: ціни на продукцію знизились на 8,7%, в Україні – на 7,3%.

Нагадаємо, що у листопаді продуктова інфляція прискорилася до 14,3%.

Інфляцію приборкають ще не скоро

У листопаді 2024 року річна інфляція в Україні досягла 11,2%, і очікується, що ціни зростатимуть темпами вище 10% ще щонайменше пів року.

У „Звіті про фінансову стабільність” НБУ зазначено, що прискорення інфляції було спричинене здорожчанням продовольчих товарів через літню посуху та неврожаї. Це, у свою чергу, призвело до підвищення цін на сировину і, як наслідок, на готову продукцію, зокрема у харчовій промисловості. Також на рівень цін вплинули підвищення вартості електроенергії, зростання витрат на оплату праці та девальвація гривні протягом року.

У звіті зазначається, що інфляція, ймовірно, залишатиметься на двозначному рівні у першому півріччі 2025 року. Очікується, що інфляційний тиск від здорожчання продовольчих товарів ослабне після надходження на ринок продукції нового врожаю. Зниженню інфляції сприятиме також ефект високої бази порівняння 2024 року, стійкість енергетичного сектору та можливе зниження цін на енергоресурси на світовому ринку.

Натомість подальший тиск на ціни створюватимуть зростання виробничих витрат, зокрема на оплату праці, через підвищення зарплат та дефіцит кадрів.

За прогнозом НБУ, інфляція повернеться до цілі в 5% лише у 2026 році.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня