Незважаючи на третій рік війни грантові програми економічного розвитку продовжуються – Маріанна Беркі

Незважаючи на третій рік війни грантові програми економічного розвитку продовжуються – Маріанна Беркі

13:14 Січень 17, 2025

Економіка 149 9 хвилин

Magyar

Важливо, щоби економіка Закарпаття, найвіддаленішої від бойових дій області, попри всі труднощі працювала. Цьому сприяє й Угорщина, яка і на третьому році війни не припиняла грантові проєкти, направлені на розвиток економіки краю. Ми розпитали директорку благодійного фонду «Центр економічного розвитку Закарпаття «Еде Еган» Маріанну Беркі про роботу організації протягом минулого року.

– Які програми реалізовувалися центром у 2024 році?

– Минулого року ми закрили грантову програму «Сільське господарство», оголошену в 2019 році. В її рамках було схвалено 685 заявок, 409 фермерів отримали підтримку на загальну суму понад 1,2 мільярда форинтів. Фонд підготував і передав до Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини остаточне зведення і фінансовий звіт про грантову програму, які були схвалені.

Овочівництво — одна з галузей сільського господарства, яка вимагає найбільших  капіталовкладень. Встановлення парників, систем опалення потребують значних фінансових ресурсів. Через воєнну інфляцію ціни на матеріали, необхідні для вирощування (плівка, посівний матеріал, добрива, паливо, засоби захисту рослин тощо), також значно зросли, внаслідок чого сільгоспвиробники замість перевірених сортів надійної якості часто змушені використовувати дешевше, менш якісне насіння, часто сумнівного походження, що, у свою чергу, може призвести до значного зменшення врожаю. Для багатьох фермерів нашого краю розширення діяльності з вирощування овочів або перехід на нього є певною можливістю.

У листопаді-грудні 2023 року фонд анонсував грантову програму «Підтримка розвитку бізнесу, пов’язаного з сільськогосподарським виробництвом». В її рамках до фонду подали 389 грантових заявок, з яких 323 стали переможцями. Наразі 266 фермерів вже отримали виплати на загальну суму 0,22 мільярда форинтів. 220 з них вже подали звіти про використання грантових коштів, які були перевірені фондом.

– Була також програма з підтримки багатодітних фермерів «Перший крок».

– У співпраці з обласним благодійним фондом «Pro Agricultura Carpatika» ми надали насіння для 160 малозабезпечених багатодітних фермерів у рамках соціальної програми «Перший крок». Сім’ї, які беруть участь у такій програмі, виховують неповнолітніх дітей, є соціально малозабезпеченими і не мають значних фінансових резервів. Для них життєво важливо, щоб їхня маленька сімейна ферма працювала якомога надійніше і мала для цього якісне насіння.

1 жовтня 2024 року ми оголосили грантовий проєкт «Підтримка суб’єктів господарювання, пов’язаних із сільськогосподарським виробництвом». Кінцевим терміном подання заявок було  4 листопада 2024 року. Загальна сума підтримки становитиме понад 70 мільйонів форинтів. До обумовленого терміну надійшло 268 заяв. Наш фонд опрацював документацію, здійснив професійну оцінку. Наразі триває процес схвалення цих заявок.

– До вашої команди входять фермери, сільськогосподарські консультанти.

– За підтримки Міністерства сільського господарства Угорщини, з березня 2023 року фонд координує програму з допомоги закарпатським фермерам у співпраці з партнерськими організаціями (Благодійним фондом «Pro Agricultura Carpatika», Спілкою закарпатських угорських підприємців). Таким чином сільгоспвиробники з багаторічним досвідом і знаннями надають експертні поради тим, хто працює в цій сфері.

Мета програми – допомогти закарпатським фермерам знайти вирішення проблем, поточних викликів, подолати труднощі, які виникають у різних галузях, а також надати експертні поради по різноманітних індивідуальних запитах. 

Таким чином також є можливість оцінити поточну економічну ситуацію, основні проблеми, що стосуються сільського господарства краю, та знайти можливі шляхи для  їхнього  вирішення. 

У рамках зазначеної програми ми співпрацюємо з 12 фермерами-експертами.

– Чи є якісь зміни щодо кримінального провадження проти фонду?

– У 2017 році проти фонду було відкрито провадження за звинуваченнями в сепаратизмі та фінансуванні діяльності проти територіальної цілісності країни. У листопаді 2020 року СБУ провела обшук в офісі нашого фонду, допитала керівництво, співробітників та кількох учасників грантових програм. Справа та слідство досі не закриті, прокуратура не може довести безпідставні звинувачення. Правоохоронці час від часу піднімають справу, іноді ж, навпаки, мовчать по кілька місяців. Продовжую наголошувати, що Благодійний фонд «Центр економічного розвитку Закарпаття «Еган Еде» здійснює діяльність відповідно до законодавства та нормативно-правових актів.

– Як би ви оцінили вплив роботи фонду на економіку Закарпаття та України загалом?

– Позаду – складні роки, повні викликів. Пандемія коронавірусу, війна, відкриті справи,  залякування з боку СБУ поставили перед фондом значні труднощі та випробування. Незважаючи на все це, Центр економічного розвитку Закарпаття «Еган Еде» робив усе, щоби започатковані програми економічного розвитку були реалізовані. Навіть у цей насичений викликами та труднощами період фонд зміг успішно та ефективно реалізовувати покладені на нього завдання, підтримувати закарпатський бізнес.

Грантові програми економічного розвитку можна назвати успішними, адже вони створюють значні додаткові можливості для закарпатських фермерів та підприємців. Завдяки грантовим виплатам створено нові робочі місця, на ринку з’явилися нові виробники та дистриб’ютори. Завдяки програмі економічного розвитку в області зросла конкурентоспроможність та респектабельність закарпатських угорських підприємців і фермерів. Завдяки реалізації проєктів зросли можливості фермерів, членів їхніх родин жити та процвітати в рідному краї.

– Що це означає на практиці?

– Реалізовані проєкти – це створення нових робочих місць, оснащення фермерств сучасною технікою. Підтримку Угорщини використали на заміну техніки та обладнання тисяч господарств і підприємств, модернізацію туристичних об’єктів. Люди користуються наданою можливістю економічного розвитку. Ми вдячні Угорщині за підтримку, яка значною мірою допомагає збереженню угорської громади в краї.

– Які програми плануються до оголошення цього року? Чи краще дочекаєтеся кінця війни?

– У нинішній хаотичній, непередбачуваній ситуації не варто будувати далекосяжні плани та робити обіцянки. Звісно, ​​у нас є ідеї, але наразі ми зосереджені на успішній реалізації запущених програм і на підтримці якомога більшої кількості підприємств.

Жолт Бадо/Badó Zsolt

Kárpátalja

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня