Чому Україні загрожують віялові відключення електроенергії?

Чому Україні загрожують віялові відключення електроенергії?

13:15 Лютий 21, 2021

Економіка 2177 9 хвилин

Віялові відключення електрики можуть стати новою реальністю для мільйонів українців у 2021-му. Про можливе введення в дію графіків аварійного припинення електропостачання споживачам на початку лютого повідомила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Причина — критичне зменшення запасів вугілля на складах теплоелектростанцій. За даними Міністерства енергетики поточні запаси вугілля в 5,5 разів менші в порівнянні показником минулого року.

У НКРЕКП зазначають, що проводять позапланові перевірки задля з’ясування причин нестачі вугілля. Адже, відповідно до ліцензійних умов, теплові електростанції зобов’язані мати необхідний резерв палива для роботи в опалювальний сезон.

Чому вугілля не вистачає?

Але як так сталося, що в розпал зими несподівано не вистачає вугілля для теплоелектростанцій? Юрій Вітренко, в. о. міністра енергетики в інтерв’ю Українській правді пояснив, що це було викликано кількома факторами.

Нагадаємо, що на початку сезону в Україні були рекордні запаси вугілля. Але, як пояснив Вітренко, теплові електростанції почали використовувати запаси надто швидкими темпами. А все через істотне зростання споживання електроенергії населенням, яке неочікувано вийшло на докризовий рівень. Такого в прогнозі не врахували, а тому це стало несподіванкою. Ще одним фактором стало істотне падіння виробництва сонячної та вітрової електроенергії, а Енергоатом почав проводити ремонти енергоблоків на АЕС, пише Слово і Діло.

За словами Юрія Вітренка, під час складання прогнозу, план мав би бути виконаний, навіть якщо атомні енергоблоки поставлять на ремонт. Але, фактично мають місце й інші обставини, які збіглися в часі: «Енергоатом ставить блоки на ремонт, сонце і вітер дають менше електроенергії, а люди починають набагато більше споживати» – пояснив Вітренко.

Спалили третину запасів за місяць

Член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук не виключає, що віялові відключення й справді відбуватимуться. Тепер все залежить тільки від погодних умов та спроможності швидко реагувати на ситуацію, що склалася.

Востаннє в Україні проводили віялові відключення електроенергії наприкінці 2015р., це було спричинено воєнними діями на Донбасі та величезним дефіцитом вугілля. Тоді змогли організувати його імпорт.

Експерт зазначає, що до дефіциту вугілля призвели кілька факторів і пояснює, що електрогенерацією займаються атомні та теплові електростанції. У четвертому кварталі 2020р. АЕС перебували в процесі ремонтів своїх енергоблоків. Через це теплові електростанції були змушені працювати більше, а тому спалили запаси вугілля, закриваючи потреби атомної генерації. Відтак, за місяць ТЕС спалили третину запасів вугілля.

Комерційна складова

Також Юрій Корольчук вказує на те, що Центренерго забезпечила запаси вугілля тільки для того, щоб виконати комерційні зобов’язання. Тобто, ті договори, які вони уклали на ринку електроенергії з компанією United Energy, яку пов’язують з Коломойським. А тепер, коли ситуація є критичною, вони пропонують включати газомазутні блоки. Все для того, щоб виконати комерційні контракти, адже там штрафи і просять, щоб їм дали газ.

Станом на 10 лютого стало відомо, що енергоблоки на Запорізькій та Курахський ТЕС увійшли в аварійний ремонт. Наразі 11 за 12-ти енергоблоків у ремонті належить «ДТЕК Енерджі» Ріната Ахметова, повідомляє Економічна правда.

Раніше голова НКРЕКП звертав увагу на те, що низка приватних компаній йдуть в аварійний ремонт, щоб уникати використання в умовах нестачі вугілля.

Імпортуємо від сусідів

Однак, у Центренерго однозначно мали передбачити обсяги вугілля не тільки для комерційних потреб, а й для роботи системи в цілому, підкреслює експерт з енергетики. На думку Корольчука, і НКРЕКП, і «Укренерго» як регулятор і оператор ринку мали передбачити таку ситуацію заздалегідь, зробити додаткову закупівлю вугілля, бо отримували попередження від усіх гравців ринку. За словами експерта, ДТЕК уже уклала контракти на постачання вугілля з Казахстану, з Ростовської області теж везуть вугілля.

Наразі у НКРЕКП і «Укренерго» визнали, що без імпорту електроенергії вже не обійтися, тому дефіцит покриють імпортною електроенергію з Білорусі та Росії, йдеться на порталі Слово і Діло.

За інформацією видання Економічна правда, з 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна змушена імпортувати електроенергію саме з РФ через приєднання до спільних енергосистем. Станом на п’ятницю 12 лютого Україна імпортувала 1060 Мвт-год електроенергії з Росії.

Атомну енергетику обмежують штучно?

Валерій Безус, голова комітету комунальних послуг громадської ради при НКРЕКП, у своїй колонці на Економічній правді стверджує, що в Україні атомну енергетику обмежують штучно на користь теплової та відновлюваної. І така тенденція може призвести до серйозної кризи в енергетиці. Адже відбувається системне порушення енергетичного балансу заради вигоди одній зі складових енергосистеми і без компенсації іншій. А через нехтування інтересами атомної енергетики економіка загалом втрачає стійкість.

Експерт стверджує, що Україна країна має потужну атомну енергетику і здатна забезпечити понад половину обсягів енергетичного балансу країни, а в певні періоди до трьох чвертей.

Валерій безус зазначає, що протягом трьох кварталів 2020р. атомна генерація перебувала під тиском обмеження. Все для того, щоб знайшлося місце для неконтрольованого зростання обсягу енергії з ВДЕ. «Весь цей час атомну генерацію тримали в лещатах між альтернативною і тепловою, а тому довелося знижувати виробництво ціною зміни графіка планових ремонтів» – підкреслює Валерій Безус та пояснює, що енергоблоки не можна виводити з експлуатації із залишками невідпрацьованого палива. “Але по факту маємо зупинені в четвертому кварталі 4 з 15 блоків АЕС. Все заради виконання доручення щодо дотримання обсягів виробництва, які закладені у прогнозний енергетичний баланс, який Міненерго затвердило 4-го листопада 2020р. При цьому «Енергоатом» видавав чисельні попередження щодо неадекватності таких дій та обмежень”, – пояснює експерт.

“А тепер атомна генерація, яка була змушена згортати виробництво, робить все можливе щоб його наростити зараз. І Запорізька АЕС вперше виведена на максимальну потужність”, – розповів Валерій Безус.

Укренерго має план, відключень не буде

Як заявив голова правління Укренерго Володимир Кудрицький, жодних обмежень чи відключень споживачів не планують та навіть мають план збалансування енергосистеми. У понеділок, 15 лютого, в мережу включили другий енергоблок ХАЕС, щоб має допомогти пройти кризовий період. Кудрицький також розповів що в роботі залишаться додаткові блоки Центрнерго, які працюють на природному газі.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня