У Румунії шалена інфляція
У Румунії різко підвищився річний рівень інфляції. Він уже прискорився до 6,3 відсотка у вересні, в основному через вражаюче зростання цін на енергоносії та паливо.
Національний банк Румунії (БНР) підвищив ключову процентну ставку на 25 базисних пунктів, що, здається, знаменує початок циклу підвищення процентних ставок. За словами уряду, установа не встигла вчасно стабілізувати ціни – натомість, згідно зі статтею порталу Figyelő, центральний банк побоюється, що цикл підвищення ставок, який є занадто швидким, може придушити економічне зростання країни.
У сусідній Румунії, окрім політичної кризи, спричиненої урядовою кризою та кризою в галузі охорони здоров’я внаслідок коронавірусу, владі також заважає незначна економічна криза – яка поки що проявляється лише у високій інфляції. Економіка країни практично повернулася на доепідемічний рівень.
Очікується, що цього року вона зросте на 7%, що стане одним із найвищих показників у Європейському Союзі, тоді як зниження купівельної спроможності грошової одиниці може досягти 8%.
Про це нещодавно застерігав аналіз OTP Bank Romania. Аналітики румунської дочірньої компанії угорської фінансової установи очікують, що базова ставка, яка була підвищена на 25 базисних пунктів до 1,5 відсотка в жовтні, зростатиме й надалі; також очікується, що БНР оголосить про це пізніше – цього року. За їхніми оцінками, у 2022 році базова ставка перевищить 2 відсотки.
Передбачається, що річна інфляція, яка прискорилася до 6,3 відсотка у вересні і значно перевищить цільовий рівень 1,5-3,5 відсотка та зростатиме до грудня, і ця тенденція, ймовірно, збережеться протягом більш тривалого періоду. Експерти зазначають, що інші нацбанки регіону розпочали цикл підвищення процентних ставок раніше; за ними, як очікується, послідує БНР.
Із наближенням зими зростання цін буде дуже чутливим для населення, і витрати на комунальні послуги будуть до 80 відсотків вищі, ніж узимку 2021 року.
Це могло б компенсувати результати значного підвищення заробітної плати та пенсій останніх років, від якого страждає переважно пересічний громадянин Румунії з однією з найнижчих купівельних спроможностей у Союзі.
Індекс споживчих цін зріс в основному тому, що за останній рік вартість електроенергії зросла майже на 25%, а природного газу – приблизно на 21%. Ціна літра бензину преміум-класу перевищила 7 леїв (близько 50 грн), що було психологічною межею, тоді як роком раніше вона складала лише 5 леїв (36 грн). Середня ціна за літр звичайного бензину на даний момент становить 6,5 лея, а дизельного – 6,3 лея (приблизно 45 грн і 42 грн відповідно). За даними Національного інституту статистики, ціни на пальне у вересні зросли в середньому майже на 17 відсотків порівняно з дев’ятим місяцем минулого року.
Член правління БНР нагадав – щорічне зростання корпоративного кредитування в останні місяці перевищило історичний максимум у 17 відсотків. Хоча підвищення процентних ставок обмежує кредитування, експерти вважають, що в такій ситуації центральний банк повинен втрутитися і звернути увагу на депозити та заощадження, оскільки на додаток до таких показників необхідні вищі ставки за депозитами.
До речі, цього року БНР була змушена тричі коригувати свій прогноз щодо рівня інфляції вгору, і незабаром очікується четверте за рахунком коригування.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися