Тіньова економіка України знову зростає. Які схеми дозволяють ухилятися від податків

Тіньова економіка України знову зростає. Які схеми дозволяють ухилятися від податків

10:26 Листопад 30, 2021

Економіка 3346 5 хвилин

Magyar

Рівень тіньової економіки в Україні показав зростання до 30% у 2020-му. Роком раніше цей показник знизився із 40% до 28%, за підрахунками Мінекономіки.

Олег Гетман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи вважає, що такий рівень тінізації економіки є типовою відповіддю на значне податкове навантаження. Тінізація сприяє спотворенню конкурентних умов на ринку, а велика частка тіньового сектору заважає знизити податкові ставки.

Хто найбільше і яким способом ухиляється від сплати податків в Україні, проаналізували в Інституті соціально-економічної трансформації та Центрі соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Зарплати досі в конвертах

На першому місці рейтингу за уникненням від оподаткування – зарплати в конвертах. Перший віцепрем’єр Олексій Любченко у липні цього року називав цифру в 10 млн українців, які не мають жодних офіційних доходів. Любченко припустив, що ці люди отримують тіньові зарплати, обсяг яких становить 500 млрд грн на рік.

Експерти CASE Ukraine оцінюють тіньові зарплати українців на рівні 60-230 млрд грн на рік.

В Українському товаристві економічних свобод підрахували, скільки днів українці зобов’язані працювати, щоб сплатити податки і скільки днів на себе. Станом на 2017 рік, 179 днів українець працює, щоб віддати гроші на сплату податків, а 186 днів, щоб заробити на власні потреби.

Для розрахунку податків враховували єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, воєнний збір, ПДВ, акцизи та імпортні мита. Останні три види податків є непрямими і включені в ціну кожного товару, які купують українці. Середній розмір цих податків складає 15% від доходу середньостатистичного українця. Дохід у вигляді заробітної плати сумарного обкладається податками 34%. В підсумку, 49% із зарплати йде на податки, а найманому працівнику залишається 51%, передає Економічна правда.

Контрабанда та сірий імпорт

На другому місці рейтингу опинилася контрабанда. За останні чотири роки контрабанда була лідером рейтингу. Сюди входить порушення митних правил, в тому числі “піджаки”, пряма контрабанда, поштові схеми, перерваний транзит, заниження митної вартості товарів, тощо.

За словами Олега Гетмана, сірий імпорт та контрабанда процвітають через відсутність реформ Державної митної служби. Адже в Україні досі немає обміну митної інформації з країнами, які мають спільний кордон та торговельними партнерами. Відтак, у нас немає комплексної електронної моделі, яка б контролювала переміщення товарів через митний кордон України. За оцінками експертів, обсяг контрабанди сягає 226-380 млрд грн на рік.

Офшори, оренда землі і схеми з ПДВ

Схеми з офшорними юрисдикціями відійшли на третє місце та стали доступними виключно крупним компанія та заможним українцям. Все через нові світові стандарти податкової прозорості. Обсяги коштів, які осідають в офшорах зменшилися до 120–200 млрд грн на рік.

На четвертому місці рейтингу опинилися схеми тіньового ринку оренди землі, річні обсяги якого складають 24-118 млрд грн.

На п’ятому місці – розкрадання ПДВ, обсяги якого складають 144-180 млрд грн. Найпопулярнішими схемами все ще залишаються незаконне відшкодування при експорті продукції, фіктивне підприємництво,«скрутки» та «карусельні» схеми.

Рейтинг замикають контрафактна продукція (85-105 млрд грн), заниження обсягів продажу (50-130 млрд грн), зловживання спецрежимами і податковими пільнами (23-58 млрд грн).

Олег Гетман зазначає, що за останні роки схеми з офшорами і ПДВ скорочуються. Також завдяки закону про землю зменшаться зловживання у сфері оренди землі. Однак, зарплати в конвертах та контрабанда тільки збільшуються, адже цим сферам потрібні ґрунтовні зміни законів та інституційні реформи.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня