Дефіцит солі в Україні: чому ціни злетіли, а продукту немає
90% солі в Україні видобувало Державне підприємство «Артемсіль» у місті Соледар Донецької області. Через активні бойові дії та постійні обстріли виробник ще місяць тому припинив свою роботу.
Підприємство не працює до невизначеного часу, згідно з наказом. Постійно тривають обстріли, частково зруйнована адмінбудівля, були влучення в рудники. Більшість мешканців Соледара, співробітники підприємства «Артемсіль» евакуюються, – розповів керівник пресслужби «Артемсіль» Володимир Низиєнко.
Водночас, коли в магазині є сіль, то ціна на неї кардинально відрізняється від старої, передає 24 канал.
Тобто до поки в регіоні не стане безпечно – сіль там не видобуватимуть.
Швидше за все тепер Україні доведеться купувати сіль за кордоном.
Зауважимо, за рік підприємство видобуває 2 мільйони тонн солі. Її продають не лише в Україні, а й відправляють на експорт у 15 країн світу. Серед них є Польща, Молдова, Азербайджан, Румунія, Грузія, Німеччина та інші. Тобто дефіцит може бути не лише в Україні.
Зверніть увагу! У квітні запас солі з підприємства вивезли та розподілили торговельними мережами по Україні. Судячи з дефіциту, магазини практично вичерпали цей запас.
В «Артемсолі» кажуть, що після закінчення бойових дій виробництво можна оперативно відновити. Поклади солі розташовані глибоко під землею, тому не мали б постраждати. Звісно, якщо російські окупанти не вирішать спеціально їх знищити.
ЦІКАВО У KSE відповіли, чи зможе Україна прогодувати саму себе через війну
Ціни на продукт вже зросли
Українці бідкаються, що знайти сіль у магазинах – справжній квест. Через ажіотаж деякі продавці навіть вивішують на дверях таблички про те, що солі у продажу немає.
Дефіцит продукту виник і тому, що деякі люди через паніку вирішили ним запастися. Покупці бачать в магазині сіль і беруть одразу декілька пакетів. Відповідно, решта людей залишаються вже без солі.
На цій ситуації вирішили нажитися й недобросовісні продавці. Так, раніше кілограм солі коштував близько 10 гривень, а зараз ціни подекуди підняли у 9 разів. Зокрема, у магазині в Мостиськах на Львівщині помітили сіль за 95 гривень.
До речі, користувачі мережі вже створюють меми про продаж солі за квартиру у Києві. Українці жартують, що тепер сіль можна обміняти лише за пальне.
Важливо! Дефіцит солі найбільше вплине на хімічну промисловість. Адже сіль бере участь у процесі виробництва соди, хлору, гідроксиду натрію, соляної кислоти, лакофарбової продукції та хімікатів, які застосовують для виготовлення паперу та скла. Також незручності відчує харчова промисловість.
Де Україна братиме сіль
Видобутком солі в Україні, крім «Артемсіль» та ТОВ «Слов’янська сіль», що теж на Донеччині, займаються ще два родовища – Солотвинське на Закарпатті та Дрогобицька солеварня. Перше сильно вичерпалося через часті повені. Тому Дрогобицька солеварня залишилася фактично єдиним в Україні виробником солі. Вона планує збільшити виробництво на 20 000 тонн щомісяця, однак цього замало навіть для того, щоб задовольнити потреби Львівщини.
Звичайну сіль могла б замінити морська. Однак росія окупувала джерела з високоякісними морськими солями. Тому швидше за все тепер Україні доведеться купувати сіль за кордоном.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися