Яким буде держбюджет 2023?
У вівторок, 13 вересня, уряд підтримав проект держбюджету на наступний рік. Бюджет буде дефіцитним, а найбільше видатків піде на оборону. Проект направлено на розгляд до Верховної ради.
Половина бюджету — витрати на оборону
Міністерство фінансів України у проекті держбюджету на 2023р. пропонує збільшити в 4-кратному розмірі видатки на безпеку й оборону. Ідеться про 1 трлн 136 млн, що становить майже половину всього бюджету України.
В середині серпня Верховна рада вже збільшувала видатки державного бюджету на 270 млрд грн, відтак, загальні витрати на безпеку та оборону у 2022р. становили 1, 2 трлн грн, передає УНІАН.
Соціальні програми у пріоритеті
На другому місці за пріоритетами — соціальні зобов’язання держави. На пенсії, виплати ВПО, малозабезпеченим родинам, субсидії, витрати на освіту та медицину закладено 800 млрд грн, що складає третину всього бюджету. Президент пообіцяв, що пенсії будуть виплачені в повному обсязі та проіндексовані.
На органах державної влади зекономлять найбільше
Всі інші видатки будуть переглянуті та максимально урізані. Про те, що держбюджет на 2023р. буде надзвичайно жорстким, розповідав Сергій Марченко ще в середині серпня. Тільки за таких умов є надія, що такий бюджет Україна зможе профінансувати.
Витрати міністерств цього року уже зменшили на 10 %, і будуть скорочувати і в наступному, в тому числі за рахунок скорочення чиновників.
У 2023-у видатки на органи державної влади зменшили на 11,6 млрд грн.
Мінімалка без змін, курс долара по 42
Мінімальна зарплата залишиться на рівні 6 700 грн, прожитковий мінімум – 2589 грн. Курс долара закладено на рівні 42 грн. Середня зарплата по Україні складе 18,5 тис грн. При цьому, інфляція досягне 30 %. За таких умов прогнозують зростання економіки на 37 % у номінальному вираженні та на 4,6 % у реальному.
Бюджет з рекордним дефіцитом
Олег Устенко, радник президента України з економічних питань, повідомляє, що в умовах продовження війни, до кінця року дефіцит держбюджету 2022р. досягне 50 млрд дол, що становить приблизно третину ВВП країни.
У 2023-му дефіцит бюджету закладено на понад 3 млрд дол щомісячно. В річному обсязі видатків заплановано на 2,57 трлн грн, а доходів вдвічі менше, лише на 1,28 трлн грн. Різницю в 1,29 трлн грн уряд планує залучати шляхом зовнішніх (1.4 трлн грн) та внутрішніх запозичень (90.7 млрд грн).
Як розповів голова рахункової палати Валерій Пацкан, впродовж першого півріччя 2022р. держбюджет, за оцінкою Рахункової палати, недоотримав щонайменше 176 млрд грн. Це стосується скорочення імпорту, ВВП, прибутків підприємств та робочих місць, та через пом’якшення податкового і митного законодавства, передає Слово і діло.
Цьогорічний дефіцит бюджету покривають за рахунок підтримки міжнародної спільноти на 40%. Про це зазначає Інтерфакс-Україна з посиланням на прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
За словами міністра фінансів Сергія Марченко, у 2022р. Україна має отримати допомоги на 30 млрд дол, 17 з яких вже отримано.
Наступного року запланований дефіцит державного бюджету у зв’язку з продовженням воєнних дій закладений на рівні 38 млрд дол. Денис Шмигаль пояснює, що покриватимуть дефіцит за допомогою військових облігацій та грошей партнерів, крім надходжень від митниці та податків.
Після реєстрації в парламенті, до 1 жовтня будуть тривати подання пропозицій нардепів, а до 20 жовтня буде проведено голосування за держбюджет в першому читанні.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися