Як у ЄС країни готуються до опалювального сезону та які альтернативи російського газу?

Як у ЄС країни готуються до опалювального сезону та які альтернативи російського газу?

17:55 Вересень 28, 2022

Економіка 1254 6 хвилин

Після новин про пошкодження газопроводів Північного потоку, що внесли занепокоєння і волатильність на ринку, порівняльні фючерси зросли на 12%. Відтак, ціни на газ у Європі знову зросли. Про це пише Bloomberg.

Гіганти виробництва зупиняють роботу

Ігор Пилипів у матеріалі Економічна правда пише про те, що промислові гіганти Європи скорочують виробництво на фоні високої ціни за газ. У порівнянні із США, ціна за газ для Європи у сім разів більша.

У Німеччини спостерігається найскладніша ситуація. Економіка на третину складається з промислового виробництва, а споживання газу скоротилося на чверть в порівнянні з минулим роком. На тлі зростання імпортованих енергоресурсів, позитивне торгове сальдо Німеччини скоротилася, незважаючи на дорогий експорт автомобілів і машин. Хімічні компанії почали переносити свої виробництва за межі країни. Найбільший автовиробник Європи Volkswagen також попередив про перенесення свого виробництва з Німеччини та зі східної Європи, якщо ціни на енергоресурси залишиться на теперішньому рівні.

Європа готується до зими без російського газу

У звіті BloombergNEF йдеться про те, що через високі ціни на енергоносії, у Європі на них впав попит, а збільшення поставок скрапленого газу з 1 жовтня повністю компенсує повну зупинку потоків російських трубопроводів.

Європа має потенціал збільшити імпорт скрапленого газу на 40 % вже цієї зими та збільшити ще на 14 % його закупівлю, щоб покрити витрачені запаси.

Щоб закупити необхідне паливо, Європа конкурує з Азією на світовому спотовому ринку. Ідеться про обсяги, які на 90 % більші, ніж забезпечено по довгостроковим контрактам. А це ще більше посилить конкуренцію та високі ціни. Водночас, на 16% більше російського скрапленого газу йтиме до Китаю.

Тим часом, норвезький газ йтиме до Європи по новому газопроводу Baltic Pipe, який відкриють вже на початку жовтня. Це головний проект польського уряду для повної незалежності Польщі від російського газу

Ціни для споживачів

Роздрібні ціни на газ, електроенергію та тепло для кінцевих споживачів у Європі зросли після різкого здорожчання російського газу. Ціни на газ для споживачів зросли на 35% в Естонії, 39% у Бельгії, та на рекордних 41% у Греції. Вартість електроенергії у Греції зросла на 34%, в Естонії та Бельгії на 26%, передає Слово і Діло.

Уряди багатьох країн ЄС розробили заходи задля зменшити шокового навантаження на кінцевих споживачів. Про це пише Станіслав Казда, директор зі стратегії розвитку «Регіональної газової компанії» у колонці Економічна правда.

І ось в якому напрямку рухається Європа:

1. До 2023р. повністю відмовитися від російського газу

2. Прискорене впровадження зеленої енергетики та відновлювальних ресурсів.

3. Побудова терміналів для зрідженого газу.

4. Побудова нових газопроводів з Північного моря.

5. Зменшення споживання на 15 % вже в цьому сезоні.

Також європейські уряди запроваджують неринкові методи регуляції, серед яких обмежили ціни на електроенергію та газ в поточному опалювальному сезоні та навіть субсидії для окремих споживачів. Йдеться не лише про фізичних осіб, а й субсидії для підприємств.

Для виробників тепла дозволили використовувати вугілля, мазут та будь-які інші види палива, незважаючи на екологічну шкоду, протягом наступних двох років.

Всі ці заходи ЄС запроваджує на короткий термін: один, максимум два опалювальні сезони, щоб пережити різкий перехід від російського газу до інших джерел та захистити ринки від спекуляцій.

Станіслав Казда переконаний, що Україні варто рухатися в напрямку децентралізації енергетичної інфраструктури. Приміром, розбудовувати систему сонячних батарей на дахах, які забезпечують електроенергією себе, а залишки передають в мережу. Те саме стосується і біометанових станцій, які можуть працювати на місцевій сировині.

За прогнозами, дефіцит газу в Європі триватиме щонайменше до 2025р., а наступний опалювальний сезон може бути ще складнішим, ніж теперішній.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня