Виробництво українського біометану як заміна імпортного газу

Виробництво українського біометану як заміна імпортного газу

14:43 Жовтень 24, 2022

Економіка 1788 8 хвилин

Magyar

Технології виробництва палива, за допомогою яких можна стати більш енергонезалежними від імпортних енергоносіїв, вже активно застосовуються у країнах ЄС. Україна також рухається в напрямку нарощення такого виробництва. Йдеться про виробництво біогазу та біометану.

Біометан — це майже 100% метан, який утворюється шляхом збагачення біогазу. Це вуглецево нейтральний аналог природного газу і майже нічим від нього не відрізняється, його можна транспортувати таким же чином. Його використовують для виробництва електричної енергії, як паливо для транспорту та в якості сировини для хімпромисловості.

Біогаз — це газ, який отримують із біомаси. При цьому, джерелами біогазу можуть бути стічні води, органічні відходи зі сміттєвих полігонів, відходи тваринних ферм. Біогаз за своїм складом є сумішшю метану (60-70%), вуглекислого газу та невеликих кількостей інших газів. Його використовують для отримання електроенергії, опалення чи приготування їжі.

Основними перевагами біогазу та біометану є те, що їхнє виробництво вирішує одразу дві глобальні проблеми: збільшення кількості органічних відходів та викиди парникових газів від викопних джерел енергії.

Підвищення ціни на газ стимулює перехід на виробництво біометану

До війни виробництво біометану в Україні не було конкурентноспроможним, враховуючи низьку ринкову ціну на природній газ. Однак, після російського вторгнення в Україну і підвищення цін на газ, ситуація з постачання блакитного палива для України та країн ЄС дедалі погіршуватиметься. Світ вже шукає альтернативи дорогим російським енергоносіям, а біометан може зіграти суттєву роль у цьому процесі.

Що з виробництвом біометану в Україні?

Станом на початок червня 2022р. до оператора ГТС України звернулася 26 компаній, які мають намір виробляти біометан в Україні.

В Україні станом на жовтень 2022-го працює 27 біогазових установок, за словами голови Біоенергетичної асоціації України Георгія Гелетухи.

21 жовтня 2021р. українські парламентарі проголосували за закон №5464, який регулює розвиток виробництва біометану в Україні. Чинні норми вимагають, щоб біометан відповідав тим самим стандартам, що й природний газ. При цьому, такий критерій як частка кисню є недосяжним. Адже у природному газі його має бути не більше 0,02%, а для біометану характерною є частка кисню 0,2-1%. Щоб провести доочистку біогазу до рівнів 1%, 0,2% та 0,02%, обсяги залучення необхідних інвестицій та строки окупності проекту будуть значно відрізнятися, передає Економічна правда. До слова, у ЄС дозволяють закачувати біометан у газотранспортні мережі із часткою кисню 0,2-1%.

Крім прийняття закону про біометан, 22 липня уряд затвердив проект постанови, якою врегулюють порядок функціонування реєстру біометану.

А як у Європі?

У 2020 році біометан виробляли 20 країн ЄС, згідно з даними Європейської біогазової асоціації. При цьому, у ЄС реалізовується лише 2% потенціалу виробництва біометану, за підрахунками експертів нафтогазової компанії Shell.

Найбільше біометанових заводів знаходиться у Німеччині та Франції (понад 200), у Великобританії їх понад 100, у Швеції – 70, у Нідерландах — 60. Наприкінці 2020р. в Європейському союзі налічувалося 880 біометанових заводів. При цьому, у 2020 році у ЄС побудували вдвічі більше біометанових виробництв у порівнянні з попереднім роком.

Біометан здатен замінити імпортний газ

Станом на кінець 2020р. в Україні працювали 68 біогазових промислових станцій. Вони використовувалися для виробництва електроенергії та її продажу за зеленим тарифом.

Герман Глущенко, міністр енергетики України говорить про значний потенціал виробництва біометану в Україні.

Аналітик DiXi Group Андрій Урста вважає, що український агропромисловий сектор дає значні перспективи для розвитку ринку цього біопалива.

За підрахунками Біоенергетичної асоціації України, потенційні обсяги виробництва метану складають 9,7 млрд куб м на рік. При цьому, Україна за рік споживає близько 25-27 млрд куб м газу. Отож, біогазове виробництво могло б значною мірою замістити імпорт газу. Про це пише Ольга Чайка у матеріалі Українська енергетика.

Українська газова мережа, яка складається з трьох транзитних коридорів та резервних газопроводів підключена до європейської газової мережі та готова до закачування біометану. Виробники цього палива зможуть підключатися до газових мереж на більшості території України без необхідності модернізації існуючого газопроводу. Отож, доставка біометану та інших відновлювальних газів з України до Європи та до українських споживачів є потенційно можливою. Про це йдеться на сайті Оператора ГТС України.

Тристоронній меморандум про співпрацю з метою продажу біометану до Євросоюзу вже підписаний 1 жовтня між “Галс агро”, РГК та нідерландською компанією STX, передає Економічна правда.

Євросоюз готовий купувати український біометан за ціною природного газу, та ще й з премією за відновлюваність. Премія відрізняється, в залежності від того, з чого вироблений біометан. Якщо це відходи, то розмір премії становитиме до 400 євро за 1000 кубометрів, а якщо біометан виробляють із силосу кукурудзи, жому цукрових буряків, тощо, то розмір премії буде до 100 євро.

Голова біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха говорить, що в умовах воєнного стану інвестори не наважаться масово будувати заводи, а от після завершення війни в Україні варто очікувати бум розвитку біогазових установок.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня