Чи можна зруйнувати енергетичний сектор України?
Українці вже стали учасниками енергетичного фронту та свідомо скорочують використання електроенергії, щоб допомогти українській енергосистемі в цей непростий час. Зменшення споживання електроенергії вже зараз становить 5-10%, при цьому віялові відключення не враховуються, а цифри змінюються в різні дні. Володимир Кудрицький, голова Укренерго в інтервю РБК Україна наголошує, що коли у пікові години країна економить навіть 2-5 % — це значний показник і сотні мегават потужності, що серйозно полегшує роботу енергосистеми, яка за своєю природою дуже інерційна.
Якщо економія буде на рівні 10-15 % або більше, то це дозволить уникати примусових відключень споживачів, — розповідає Володимир Кудрицький.
Міністр енергетики Герман Глущенко розповів, що бажано скоротити споживання по всій країні на 20 %, щоб допомогти впоратися енергосистемі, передає Слово і діло.
Віялові відключення будуть в пікові навантаження
24 жовтня в Укренерго повідомили про обмежене електропостачання промислових та інших споживачів задля стабілізації роботи енергосистеми. Такий захід дозволить знизити навантаження на електромережі та дасть можливість працювати енергосистемі збалансовано. Пересічних споживачів просять не вмикати в мережу одразу два або більше потужних електроприлади, а за можливості перенести користування ними на нічний період.
На порозі нового опалювального сезону Укренерго очікує зменшення споживання, адже коли працює централізоване теплопостачання, люди вмикають менше побутових електрообігрівачів.
Кудрицький запевнив, що українська енергосистема цілісна і контрольована Укренерго, тому ми далекі від апокаліптичного сценарію і навряд чи такий сценарій взагалі є реалістичним.
Пошкоджено десятки обʼєктів інфраструктури
Нагадаємо, напередодні були введені обмеження щодо споживання електроенергії у Києві та Київській області, в Черкаській, Житомирській, Полтавський, Чернігівський та Сумській областях.
Однак, відключення електроенергії зовсім не означає, що її не вистачає. Справа в тому, що атомні електростанції генерують достатньо електроенергії, але вони не здатні різко змінювати свою потужність, тому в цьому їм допомагали теплові електростанції, які в своїй більшості зараз зазнали руйнувань.
За даними Генпрокуратури, у жовтні збройні сили країни агресора завдали 51 удар по об’єктах електроенергетики України. Всього з початку війни росіяни здійснили 85 атак. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, укранські енергетичні обєкти були атаковані понад 300 разів із різних видів зброї з 10 по 20 жовтня.
Найбільше пошкоджено об’єктів у Дніпропетровській області – 8. Ще шість у Львівській та пʼять у Вінницькій. У Сумський, Харківський та у Києві завдано ударів по чотрирьом обʼєктам в кожній області. Деякі об’єкти знищено повністю.
Без світла залишилися майже півтори мільйони українців за повідомленням заступника керівника офісу президента Кирила Тимошенко.
Апокаліпсис буде чи ні?
Геннадій Рябцев впевнений, що попри значні руйнування, українська енергосистема має значний запас міцності та багато резервних мереж. Відтак, вивести її з ладу не так просто. Тому ні про який колапс, ні про який апокаліптичний сценарій, ні про я який блекаут взагалі не може йтися, — наголошує експерт в інтерв’ю виданню Інформатор.
Українська електроенергія як замінник російському газу
Нагадаємо, 10 жовтня Україна припинила експорт електроенергії до ЄС. Відповідну заяву оприлюднило Міністерство енергетики України у зв’язку з ракетними обстрілами енергетичних об’єктів. Українська електроенергія допомагала країнам Європейського союзу заміщати російський газ та підтримувала стабільність європейської енергосистеми. Технічна можливість експортувати українську електроенергію з’явилася після синхронізації з електромережами ЄС.
Як пише економічна правда, експорт продовжували навіть після зупинки Запорізької атомної електростанції, дотримуючись зобов’язань перед європейськими партнерами. Однак, ракетні обстріли вразили теплову генерацію та електричні підстанції, через що Україна змушена припинити експорт електроенергії заради с стабілізації власної енергосистеми.
Оксана Чопак
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися