Як коронавірус впливає на світову та українську економіки

Як коронавірус впливає на світову та українську економіки

20:14 Квітень 14, 2020

Економіка 4429 6 хвилин

Зараз зарано оцінювати економічні втрати від кризи COVID-19 з будь-якою точністю, але ми все ж можемо зробити деякі попередні оцінки, розмірковує Олександр Шепотило, експерт VoxUkraine (Центр аналітики зовнішньої торгівлі Trade+ та Астонський університет).

          Але певні акценти все ж можна вже розставляти.

  1. Потужність виробництва знижується

          Чому? Тому що люди хворіють, самоізолюються вдома як запобіжний захід або на вимогу уряду припинити роботу барів, ресторанів, театрів, спортивних та музичних закладів. Деякі райони Європи повністю закриті, там здійснюється економічна діяльність лише першочергової необхідності.

          Також подальший вплив на виробництво відбувається через порушення глобальних ланцюгів поставок та дефіцит проміжних продуктів з країн, що зазнали впливу пандемії.

          На розмір ринку впливають також негативні очікування споживачів щодо майбутніх робочих місць та доходів бізнесу. Споживачі скорочують і відкладають купівлю товарів, які не є товарами першої необхідності. Попит на товари розкоші, автомобілі та авіаквитки значно скорочується, що також знижує імпорт товарів та послуг.

          Витрати на здійснення торгівлі також змінюються, оскільки уряди вживають заходів з обмеження вільного переміщення товарів та людей, що включає заборону експорту медичного обладнання та обмеження подорожей.

  • Вплив на світову економіку

          Сьогодні зарано оцінювати економічні втрати від кризи COVID-19 з будь-якою точністю, але ми все ж можемо зробити деякі попередні оцінки. У січні та лютому Китай повідомив про падіння доданої вартості виробництва на 13,5 відсотка. Якщо припустити, що цей негативний шок призводить до падіння ВВП на 15 відсотків за перший квартал, після чого почнеться швидке відновлення, то прямий шок від коронавірусу для китайської економіки виллється у втрату 3,75 відсотка ВВП на кінець цього року.

          Це дуже значне падіння в порівнянні з 5.8 відсотків зростання спрогнозованими МВФ на початку 2020 року (Рис. 1). Інші східноазіатські країни, Південна Корея та Японія постраждали менше, тому втрати ВВП вірогідно будуть не такі великі.

          Однак європейські країни та США, ймовірно, зазнають більшого впливу через старіше населення  (медіанній вік – 45,5 років в Італії, 47,1 – у Німеччині та 37,4 – у Китаї), не настільки ефективний карантин, заборони на поїздки та повні або часткові обмеження відвідування барів, ресторанів і культурних заходів. Їхні економіки також більше покладаються на сферу послуг, зокрема туризму, подорожей, громадського харчування та розваг, які будуть вражені найсильніше. Наприклад, в Італії ці сфери становлять понад 7% ВВП (Рис. 2).

  • Вплив глобальної пандемії на український ВВП

          Для молодих економік, таких як Україна, існують додаткові виклики, спричинені фінансовими труднощами на світовому ринку та посиленням тиску на українську гривню, оскільки світові інвестори вилучають свої ресурси в пошуках безпечного притулку. У більшості випадків – це державні облігації уряду США та інших розвинутих країн.

          Також Україна є експортером первинних товарів (Рис. 3), таких як метали, і ціна на них, ймовірно, значно впаде за рахунку падіння попиту на світових ринках. Ціна міді  вже знизилася на 16 відсотків тільки за останній місяць. Ціни на залізо і сталь, імовірно, матимуть такий самий тренд (Рис. 4).      

          Криза 2009 року, коли падіння цін на метали досягло 40 відсотків, призвела до зменшення ВВП України на 15%. Однак слід очікувати меншого впливу COVID-19, оскільки зниження цін на інші товари, такі як харчові продукти та сільськогосподарську продукцію, очікувано буде меншим, а серйозне падіння цін на нафту матиме позитивний вплив (Рис. 5) на конкурентоспроможність українського експорту.

          Щоб запобігти негативному сценарію, український уряд повинен включити до пакету допомоги як монетарні, так і фіскальні інструменти. Безпосереднім пріоритетом, безумовно, є адекватне фінансування спрямоване до системи охорони здоров’я, щоб вона була готова до цього безпрецедентного виклику. Чим скоріше буде подолано вірус, тим менший буде його вплив на економіку.   

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня