Кінець опалювального сезону ще далеко

Кінець опалювального сезону ще далеко

09:40 Січень 7, 2023

Економіка 1518 4 хвилини

Magyar

Наразі минуло два з половиною місяці найважчого опалювального сезону в історії незалежної України, але попереду ще три.

Країна розпочала опалювальний сезон з меншими запасами природного газу, ніж передбачалося. Замість 19 мільярдів кубометрів, запланованих урядом улітку, в сховищах було накопичено 14,5 мільярда. Хоча ще в жовтні енергетики говорили, що цих запасів буде достатньо, у грудні після серії ракетних ударів по енергосистемі країни ситуація дещо змінилася.

Імпорт газу дуже потрібний

Президент України Володимир Зеленський на засіданні Ради Європи заявив: «Нам потрібна підтримка, щоб купити ту кількість газу, яка буде використана для компенсації збитків, завданих іншим видам виробництва через російські удари. Це близько двох мільярдів кубометрів газу».

Водночас НАК «Нафтогаз» вважає, що країні для покриття збитків необхідні три мільярди кубометрів імпорту блакитного палива.

За словами експертів, у найближчі півтора місяця очікується невизначеність щодо цін, але катастрофи не станеться. Стосовно закупівлі блакитного палива, то нещодавнє рішення країн Євросоюзу про граничну ціну буде на руку Україні.

Покупці сприятиме й те, що український «Нафтогаз» та норвезький нафтогазовий гігант Equinor домовилися про постачання 350 млн кубометрів газу. Крім того, 100 мільйонів кубометрів надійдуть від партнерів Європейського банку реконструкції та розвитку. Цієї зими сильних морозів не прогнозують, тому попит на природний газ, безумовно, почне знижуватися, унаслідок чого його доступність на ринку збільшиться, а ціна стане вигіднішою.

Експерти попереджають також про низьку пропозицію енергетичного вугілля, яке використовують ТЕС. Як пояснюють, для завершення опалювального сезону його необхідно приблизно 16,7 млн ​​тонн. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський зазначив, що на українських шахтах планується видобути близько 11 млн тонн вугілля, а решту замістити імпортом. Однак ситуація погіршилася через ракетні обстріли та закриття морських портів.

Ситуація з енергетикою дійсно критична

Найбільша проблема – відсутність електроенергії. Дев’ять масованих ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України спричинили серйозний дефіцит. Водночас населення почало самостійно створювати децентралізовану систему виробництва енергії. «Тисячі українських підприємців, малих і середніх підприємств, соціальних об’єктів продовжують функціонувати завдяки генераторам. Лікарні також працюють з генераторами, сотні тисяч робочих місць збережено завдяки агрегаторам», – повідомив президент України.

Однак через усе ще значний дефіцит Україна змушена купувати електроенергію з-за кордону. Зеленський, зокрема, зазначив: «Для сталого опалювального сезону потрібні будуть закупівлі електроенергії з ЄС на суму близько 800 млн євро, оскільки на використанні генераторів енергосистема не може забезпечити потреби всіх споживачів у країні».

Експерт Андрій Закревський вважає, що зменшити дефіцит енергії допоможе також заміна великих трансформаторів на 750 кіловат на кілька менших, простіших і дешевших у виготовленні.

(vg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня