Чи накриє Україну інфляційна епідемія після коронавірусної пандемії: ключові тези від НБУ

Чи накриє Україну інфляційна епідемія після коронавірусної пандемії: ключові тези від НБУ

20:40 Травень 5, 2020

Економіка 4803 6 хвилин

Нещодавно Національний банк України опублікував інфляційний звіт за квітень поточного року на 52 сторінки, який містить аналіз-прогноз розвитку світової і української економіки під тиском кризи, яку спричинила пандемія коронавірусу. 

          Отже, на думку НБУ, інфляція у 2020 році прискориться, але перебуватиме в межах цільового діапазону 5% ± 1 в. п. За підсумками року споживчі ціни зростуть на 6%. Унаслідок карантинних обмежень для подолання пандемії та глобальної кризи українська економіка скоротиться на 5,0% у 2020 році, але відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки.

          Найбільшого потрясіння українська економіка зазнає у II кварталі 2020 року. За прогнозом НБУ, у квітні-червні економіка скоротиться на 11% в річному вимірі, рівень безробіття зросте до близько 12% у сезонно скоригованому вимірі, а зростання зарплат призупиниться. 

          Поступове скасування карантинних обмежень зумовить відновлення української економіки в другому півріччі 2020 року. Цьому сприятиме також м’яка фіскальна та монетарна політики. Збільшення урядом бюджетних видатків на подолання кризи і заходи Національного банку з підтримання банківської системи зменшать негативний вплив пандемії на економіку.

          Як падіння, так і відновлення буде нерівномірним за видами економічної діяльності. Зокрема від впровадження внутрішніх карантинних обмежень найбільше втратить сектор послуг, роздрібна торгівля, транспорт. Після закінчення карантину ці сектори частково відновляться, проте ще потерпатимуть від повільного відновлення  доходів населення. Туризм та пов’язані з ним авіаційні послуги повноцінно відновляться лише в наступному році.

          Окремі експортноорієнтовані галузі, зокрема металургія, втратять насамперед від звуження зовнішнього попиту в умовах глобальної економічної кризи. Збережеться високий попит на продукцію сільського господарства, хоча очікується зменшення обсягів врожаю зернових через погіршення погодних умов.

          Разом із відновленням економіки у 2021 році заробітні плати знову зростатимуть, а рівень безробіття поступово повернеться до докризових 8-9%. Очікується, що споживчі настрої повністю відновляться, а приватне споживання у 2021–2022 роках зростатиме темпами 5–7% на рік.

          Українська економіка увійшла у світову економічну кризу, викликану пандемією коронавірусу, з більшим запасом міцності, ніж під час криз у 2008 та 2014 роках. Серед ключових здобутків – помірна інфляція, ефективна політика плаваючого курсоутворення та валютна лібералізація, помірний дефіцит поточного рахунку, значний обсяг міжнародних резервів, виважена фіскальна політика, а також реформовані банківський та енергетичний сектори, які раніше виступали каталізаторами криз.

          В перші тижні запровадження карантинних обмежень для протидії коронавірусу призвело до значного коливання цін на товари та послуги. Через ажіотажний попит та проблеми з логістикою в другій половині березня деякі продукти харчування та товари особистого догляду доволі різко подорожчали. На вартість окремих товарів, зокрема імпортних або з імпортною складовою, також вплинуло березневе послаблення гривні.

          Втім, вже з початку квітня темпи зростання цін послаблювалися, а на окремі товари ціни навіть знизилися. Цьому сприяло як послаблення ажіотажного споживчого попиту, так і зміцнення курсу гривні. За попередніми даними нашого онлайн-моніторингу, інфляція в річному вимірі у квітні залишалась низькою – менше 3%.

          В умовах карантину українські компанії за можливості перейшли на дистанційний режим роботи та переважно були налаштовані на збереження кількості персоналу. Водночас із збільшенням тривалості карантину, підвищенням невизначеності та погіршенням економічних очікувань погіршувалися й очікування щодо зміни кількості працівників.

          За оцінкою НБУ, запровадження карантину, що припало на другу половину березня, не мало значного впливу на рівень безробіття в І кварталі. Натомість у ІІ кварталі рівень безробіття зросте до близько 12% у сезонно скоригованому вимірі.

          На початку квітня Верховна Рада ухвалила зміни до Закону про Державний бюджет на 2020 рік, які передбачають істотне розширення дефіциту – з 2,1% до 7,5% ВВП. Необхідність таких змін зумовлена насамперед переглядом макроекономічного прогнозу та необхідністю ужиття заходів для протидії поширення коронавірусу COVID-19, підтримки підприємництва і вразливих верств населення.

          Тимчасове збільшення дефіциту бюджету не створить загроз для макрофінансової стабільності. Завдяки реформам у банківському та енергетичному секторах широкий дефіцит сектору загальнодержавного управління відносно ВВП залишатиметься суттєво меншим, ніж у попередні кризові періоди.

          Дефіцит бюджету планується профінансувати за рахунок боргових джерел, ключову роль в залученнях яких відіграватимуть запозичення від МВФ та інше офіційне фінансування. Тож і основним ризиком в цій площині є відтермінування співпраці з МВФ, що також унеможливить отримання фінансування від Світового банку та Єврокомісії.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня