Перевірки бізнесу як компроміс із МВФ та податкове пекло в Україні

Перевірки бізнесу як компроміс із МВФ та податкове пекло в Україні

19:14 Жовтень 30, 2023

Економіка 1922 6 хвилин

Magyar

Поки український бізнес намагається встояти попри війну, ракетні обстріли та релокацію, законодавці зайнялися розширенням податкових перевірок. За законопроект №10016-д Верховна рада проголосувала в першому читанні. Перевірки мають розпочати вже з першого листопада.

Закон під диктовку МВФ?

За словами нардепа Ярослава Железняка, ухвалений закон став компромісом задля виконання зобов’язань перед МВФ. Нардеп припустив, що вступ у дію цього закону імовірно відкладуть, передає NV.ua.

Гевін Грей, голова місії МВФ в Україні заявив, що ухвалення закону про посилення фінмоніторингу РЕР та закону про відновлення податкових перевірок є ключовими питаннями для другого перегляду програми EFF.

Як діяти бізнесу?

За словами Жанни Бражник, керівниці практики вирішення податкових спорів PwC, Закон про особливості оподаткування під час воєнного стану став вкрай неприємною звісткою для українського бізнесу, якому довелося крім цього пройти чимало випробувань на міцність. А такий закон створює додатковий тиск та занепокоєння для бізнесу.

Пріоритетними стануть бізнеси, які займаються паливом, алкоголем, тютюном, гральним бізнесом чи надають фінансові послуги.

Податкові органи визначають, чи підлягає підприємство перевірці шляхом перегляду видів діяльності, які здійснює цей бізнес. Якщо компанія, крім основного виду діяльності, додала КВЕД, який стосується підакцизної продукції, азартних ігор чи фінансових послуг, то це може послужити приводом до включення компанії до плану перевірок або призначення позапланової.

Жанна Бражник радить ретельно перевірити свої види діяльності по Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій (ЄДРПОУ), а також щомісяця слідкувати за план-графіком перевірок та оперативно реагувати. В разі, якщо ваша компанія потрапила до списку, можна надіслати запит до податкової служби, щоб з’ясувати підстави включення суб’єкта господарювання до такого плану-графіку.

Також, до переліку компаній, які підлягатимуть документальним плановим перевіркам, будуть включені ті платники, які мають вдвічі більшу дебіторку ніж кредиторську заборгованість, сплачували ПДВ та податок на прибуток менше половини, ніж по галузі, заробили понад 10 млн грн за рік та витратили ¾ цієї суми.

Не підлягатимуть перевіркам фопи першої та другої груп, а також підприємства на окупованих територіях або в зонах проведення бойових дій.

Податкова система України в ТОП пекельного антирейтингу

Тим часом, в українському інфопросторі з’явилася новина, що Україна потрапила на четверте місце податкового антирейтингу Tax Hells Index 2023. Гірше України тільки Білорусь, Венесуела та Аргентина. Загалом, статус податкового пекла отримали лише 13 країн в цілому світі. Найкращі податкові системи в Швейцарії, Ірландії, Данії, Швеції, Норвегії, Нідерландах, Уругваї та Литві.

Індекс Tax Hells, що оцінює пекельність податкової системи в країні, публікується лише вдруге. Його складає американський фонд 1841, який базується на кількісних та якісних даних світового банку та МВФ за 2021р., тобто до початку війни в Україні.

Примітно, що високі податкові ставки не впливають на оголошення країни “податковим пеклом”. Найважливіше значення мають фіскальне навантаження та слабкі інститути для забезпечення верховенства права, передає NV.ua. В такій країні права на власність та приватність слабо захищені, пояснює Мартін Литвак, аргентинський податковий юрист, засновник фонду 1841.

Бізнеси, які пережили війну та відновилися на новому місці

Нагадаємо, за програмою релокації, яка запрацювала з перших тижнів від початку війни, із території бойових дій до більш безпечних регіонів переїхали 840 бізнесів.

Із зони бойових дій є можливість перенести виробничі потужності до 16 областей України. За даними платформи Опендатабот, станом на кінець вересня, 667 підприємства вже працюють на новому місці.

Як пише Економічна правда, до Закарпаття переїхало 120 компаній, до Львівської області — 199. Чернівецьку область обрали 78 бізнесів та ще 70 — Івано-Франківську.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня