У Косово вводять євро
З першого лютого в Косово можна буде розраховуватися тільки в євро, всі інші грошові одиниці можна буде використовувати тільки для міжнародних фінансових операцій. Рішення викликало обурення в Сербії, оскільки близько половини косовських сербів отримують допомогу в динарах.
З лютого по всій країні готівковий розрахунок прийматиметься лише в євро, зокрема і у тих населених пунктах, де проживає більшість сербів, повідомив центральний банк Косова.
Сербський динар досі залишався основною грошовою одиницею в цих населених пунктах, тобто, після закінчення сербсько-косовського конфлікту 1998-1999 років і після того, як Косово в односторонньому порядку проголосило свою незалежність від Сербії в 2008 році.
Оскільки з наступного місяця на території Косово можна буде розраховуватися тільки євро, для багатьох це спричинить фінансові втрати.
Відповідне рішення Приштина обгрунтувала тим, що сербський динар потрапляє в Косово в обхід центрального банку, тому його шлях не простежується і може використовуватися для незаконної діяльності. За офіційними даними, близько половини сербського населення Косово отримує пенсію, зарплату або соціальну допомогу із сербського бюджету в динарах.
За словами президента Сербії Александара Вучича, крок Приштини підриває діалог між Сербією та Косово, який триває вже більше десяти років за посередництва Брюсселя, а його метою є вигнання сербського населення з Косова. Під час зустрічей на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Вучич також поінформував присутніх політиків і дипломатів про ці події.
Мірослав Лайчак, комісар ЄС, відповідальний за діалог між Сербією та Косово, підтвердив, що сербська та косовська сторони поінформували його про план зупинити потік грошей.
Він висловив сподівання, що через це ситуація не погіршиться, а сторони знайдуть мирне вирішення.
Єврокомісар додав, що поінформував відповідні органи ЄС про заплановані заходи Косова та занепокоєння Сербії, і найближчим часом ЄС висловить офіційну позицію з цього приводу.
У 2008 році Косово в односторонньому порядку проголосило незалежність від Сербії, яку Белград досі відмовляється визнавати і продовжує вважати територію, населену переважно албанцями, своєю південною провінцією.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися