Як зміняться виплати переселенцям
У січні Кабінет Міністрів України оголосив про продовження виплат компенсацій на проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на додатковий місяць. Згідно з заявою міністра соціальної політики Оксани Жолнович, опублікованої РБК-Україна, це рішення було прийнято з урахуванням сезонних труднощів у пошуку роботи, особливо взимку. Жолнович повідомила, що кошторис на цей додатковий місяць складає понад 6 мільярдів гривень.
З березня виплати отримають не всі
Після завершення цього терміну, з 1 березня, право на отримання компенсацій буде обмежене певними категоріями громадян. Зокрема, пенсіонери з доходами менше 9444 гривень, особи з інвалідністю першої та другої груп, діти з інвалідністю, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, зможуть продовжити отримувати допомогу. Також ці виплати продовжаться для сімей, які мають низький дохід (менше 9400 гривень на кожного члена сім’ї), а також для тих, хто живе на “умовно безпечних територіях” і не має можливості відвести дітей у садочки через їх нестачу.
Зараз урядова політика передбачає виплату щомісячної компенсації у розмірі 3000 гривень для осіб з інвалідністю та дітей, і 2000 гривень для інших категорій ВПО. Уряд України вирішив, що з 1 серпня 2023 року ці виплати автоматично продовжуються лише на шість місяців – до кінця січня 2024 року.
Допомога на сімʼю, а не на особу
У 2023 році було багато дискусій про механізм надання цієї допомоги. У результаті обговорень було вирішено переглянути цей механізм. Олег Луців, керівник соціального напряму адвокації БФ “Право на захист”, в своїй колонці для РБК-Україна розповідає про ключові зміни у виплатах для ВПО. З 1 серпня 2023 року допомога призначається тільки на 6 місяців з можливістю її продовження для певних категорій осіб. Також при призначенні допомоги враховують майновий стан отримувачів. З 1 листопада 2023 року допомога призначається та виплачується не окремій особі, а сім’ї.
Що буде з допомогою в 2024 році?
Щодо планів на 2024 рік, БФ “Право на захист” інформує, що уряд планує виділити значні кошти на виплату допомоги ВПО. Ці зміни включають в себе продовження виплат на шість місяців без додаткового звернення для тих, хто відповідає певним критеріям, встановленим урядом.
Важливою нововведенням, що набуло чинності наприкінці листопада 2023 року, є вимога, що непрацююча особа працездатного віку має сприяти своїй зайнятості протягом трьох місяців з дня призначення допомоги. Якщо це не відбувається, виплата допомоги може бути припинена.
У грудні 2023 року було зареєстровано законопроєкт № 10382, який пропонує зміни до механізму виплати допомоги на проживання ВПО. Ці зміни передбачають встановлення мінімального розміру щомісячної допомоги на законодавчому рівні, а не через постанову уряду, як це відбувається зараз. Проте, наразі невизначено, чи цей законопроєкт отримає підтримку у Верховній Раді, враховуючи тривалість воєнного стану в Україні та складну економічну ситуацію.
В цілому, політика уряду відносно виплат компенсацій ВПО продовжує адаптуватися з урахуванням змін у соціально-економічному становищі в країні.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися