Українських пенсіонерів, які працюють самі на себе, звільнили від сплати ЄСВ
Позавчора, у понеділок 1 червня президент України Володимир Зеленський підписав законопроект №2166 «Про внесення змін до закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації щодо кола платників» і повернув його до Верховної Ради.
До слова, ЄСВ – це Єдиний соціальний внесок (Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (№ 2464-VI від 08 липня 2010 р.) – обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, що справляється в Україні з метою забезпечення страхових виплат за поточними видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Тож, згідно цього закону вже з 1 січня 2021 року, а деякі ключові положення – з моменту публікації в офіційному виданні, стають чинними такі зміни:
- забороняється подвійне оподаткування громадян ЄСВ;
- звільняються від сплати ЄСВ самозайняті люди пенсійного віку;
- «сплячі» ФОП, які перебувають на стадії закриття, звільняються від сплати штрафів за несплату або прострочення ЄСВ.
Двічі ЄСВ платять ті українці, які є фізособою-підприємцем та одночасно заробляють собі на життя, будучи найманими працівниками на якомусь підприємстві. З огляду на те, що за працівника єдиний соціальний внесок сплачує роботодавець, а ФОП як роботодавець нараховує ЄСВ сам собі, то за одну людину в даному випадку ЄСВ сплачується двічі.
Закон дозволяє таким ФОПам-сумісникам не платити єдиний соціальний внесок. Логіка законодавців полягає в тому, що практика подвійного нарахування ЄСВ в принципі суперечить законодавству, тому її і ліквідують.
Закон звільняє також від зобов’язання сплачувати єдиний соціальний внесок пенсіонерів, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Пенсіонери як суб’єкти підприємницької діяльності взагалі звільнені законодавством від сплати такого внеску, але самозайняті особи, які працюють як ФОП не на єдиному податку, а на загальних підставах, таких пільг не мають. Це, як правило, нотаріуси, адвокати і т.д.
Тепер же закон усуває цю дискримінацію і дозволяє всім категоріям пенсіонерів, які працюють самі на себе, не платити єдиний соціальний внесок. «Вони не те що б звільнені, а можуть добровільно здійснювати оплату ЄСВ», – уточнює народний депутат та голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Однак експерти підкреслюють, що з-під дії закону випали пенсіонери, які працюють на підприємствах, хоча подібний захід дозволив би людям старше 65 років стати більш конкурентними на ринку праці і заповнити нестачу робочих рук.
Що також важливо, закон зберігає дискримінацію між самими працюючими пенсіонерами. Так, якщо пенсіонери-підприємці звільнені від сплати ЄСВ, то за тих, хто працює в статусі найманих працівників, зобов’язаний сплачувати єдиний внесок.
З цього приводу Данило Гетманцев зазначив наступне: «Найманих працівників це взагалі ніяк не стосується. Це інша система: найманий працівник отримує зарплату, він повинен з неї платити ЄСВ, і йому здійснюється перерахунок пенсії, навіть якщо це пенсіонер. Там зовсім інші правила діють. Ми не чіпали найманих працівників, якщо вони не ФОПи».
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися