З 01 липня в Україні підвищується прожитковий мінімум: що чекає на пенсії, субсидії та інші виплати
Як відомо, з 1 липня в Україні знову перерахують головний соціальний стандарт – прожитковий мінімум (ПМ). Тож, логічно, що пенсії підвищать усім – і біднішим, і багатим, повідомляють всеукраїнські ЗМІ.
Але як? Згідно закону, всі українці на заслуженому відпочинку повинні отримувати пенсії від одного (1638 грн.) до десяти (16380 грн.) прожиткових мінімумів. А вже з 01 липня – відповідно від 1712 до 17120 грн). Тобто у результаті нововведення підвищується як мінімальна і максимальна пенсії і, відповідно, всі передбачені законом надбавки.
Що буде з пенсіями?
Як розповіли у пресслужбі Кабміну, липневий перерахунок уже автоматично закладений у бюджет Пенсійного фонду України, тому жодних затримок не має бути.
Тож, до прикладу, за кожен рік понад нормативний (для жінок від 30 років, а для чоловіків від 35 років стажу) має бути надбавка у розмірі 1% прожиткового мінімуму. Всього підвищення можуть відчути на собі 6,8 млн пенсіонерів.
Але тут є один нюанс, адже фактичний прожитковий мінімум для звичайного українського пенсіонера становить 3 264 грн. Саме цю цифру озвучили після підрахунків у Мінсоцполітики. Тобто мінімальна пенсія повинна вирости не на 74 грн, а на 1626 грн, а це практично у два рази.
За таких підрахунків близько восьми мільйонів українських пенсіонерів отримали б значне збільшення (бо зараз отримують персія, яка є меншою 3264 грн). Але для цього потрібно було б різко збільшити і дефіцит ПФУ, а він компенсується із загальної скарбниці держави. А для цього коштів як завжди не вистачає.
Субсидії, податки, аліменти та виплати військовослужбовцям
У формулі розрахунку розміру знижки на субсидії також фігурує прожитковий мінімум. Середньомісячний дохід одного члена сім’ї ділять на два прожиткових мінімуми, множать на 15% і на загальний дохід сім’ї. Отримана сума і є обов’язковим платежем за комуналку, а решту повинна покрити субсидія. Для прикладу, з прожитковим мінімумом у 2027 грн обов’язковий платіж для сім’ї з чотирьох осіб із сукупним доходом 10 тис. становить 928 грн. А після підвищення прожиткового мінімуму 2118 грн ця ж сім’я з тим же доходом повинна буде віддавати за комуналку вже 885 грн.
Щодо податків, то тут все просто: «Для першої групи платників єдиного податку ставка встановлюється в межах 10% прожиткового мінімуму», – чітко повідомляєся у статті 293 Податкового кодексу України. Тож, до 01 липня показник ПМ для працездатної людини становить 2102 грн, а ставка – 210,2 грн. А вже після 01 липня прожитковий мінімум становитиме 2197 грн, а ставка – 219,7 грн.
«Розмір аліментів визначає суд, він залежить від багатьох факторів (матеріальне становище іншого з батьків, розмір заробітної плати того, хто буде платити аліменти тощо), законом визначено лише мінімальні розміри аліментів: не менше половини прожиткового мінімуму на дитину», – пояснює ситуацію юристка Діна Дрижакова.
Від розміру прожиткового мінімуму також залежить і разова матеріальна допомога українцям, яких призивають на строкову службу до Збройних Сил України (вона становить два ПМ).
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися