Транспортний безвіз для України продовжили, але з умовами
20 червня ЄС та Україна погодили продовження угоди, відомої як “транспортний безвіз,” на рік з можливістю автоматичної пролонгації до кінця 2025 року. Ця угода скасовує необхідність отримання українськими перевізниками дозволів для в’їзду до країн ЄС. Вона була вперше підписана в червні 2022 року і врятувала експорт української продукції на початку російського вторгнення та блокади морських портів.
Із початку дії угоди експорт автомобільним транспортом до ЄС збільшився приблизно на дві третини за обсягами вантажів і на третину за вартістю.
Однак угода неодноразово зазнавала критики з боку європейських перевізників. З осені 2023 року її вимагали скасувати польські перевізники, які періодично блокували кордон з Україною.
Блокади українського кордону та заяви Польщі, підтримані Угорщиною і Словаччиною, змусили переглянути угоду. Вперше за три роки в угоді про транспортний безвіз між Україною та ЄС з’явились пункти про санкції для перевізників та можливість призупинення її дії. На деякі компроміси довелося піти, щоб уникнути повторення блокад і зберегти експорт, зазначив Сергій Деркач, заступник міністра розвитку громад, територій і інфраструктури України в інтервʼю Forbes Україна.
Оновлена угода між Україною та ЄС включає низку взаємних зобов’язань щодо ліцензій на перевезення та маркування вантажівок. Це стосується всіх, хто здійснює перевезення відповідно до угоди.
– Маркування вантажівок, що виконують перевезення відповідно до угоди;
– Необхідність для всіх водіїв мати ліцензію на перевезення чи інші підтверджувальні документи під час виконання перевезення;
– Зобов’язання для перевізників, що слідують порожніми за товарами, мати підтверджувальні документи на товари, які вони планують завозити.
Міністерство відновлення повідомляє, що “транспортний безвіз” вже суттєво посилив економіку України. За півтора року дії угоди Україна експортувала до ЄС товарів на майже 50% більше, ніж за аналогічний період до її підписання.
Нова угода враховує напругу серед перевізників, – єврокомісарка
Сьогоднішня підписана Угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС включає конкретні зобов’язання та важливі запобіжні заходи, що дозволять уникнути непорозумінь між перевізниками обох сторін.
Про це заявила єврокомісарка з транспорту Адіна Велян у Брюсселі після підписання угоди про продовження «транспортного безвізу» ще на рік, повідомляє Укрінформ.
Єврокомісарка підкреслила, що нова угода враховує напругу серед європейських перевізників, яка виникла протягом перших двох років дії «транспортного безвізу», а також блокування кордонів. Вона зазначила, що включені запобіжні механізми дозволять запобігти подібним інцидентам у майбутньому.
«Європейська влада усвідомлює свою відповідальність за коректне імплементування угоди, справедливі перевірки та дотримання всіх умов. Це допоможе уникнути непорозумінь серед транспортної спільноти щодо транскордонних операцій між Україною і країнами ЄС», – підкреслила Велян.
Вона також зазначила, що в процесі лібералізації двосторонніх торгових відносин між Україною і ЄС виникають занепокоєння у різних секторах економіки, не лише в транспортній сфері, але й в імпортно-експортних операціях, які є складнішими.
«Ми постійно працювали з нашими українськими партнерами над усуненням “вузьких місць” на кордонах. Ми значно інвестували у модернізацію пунктів перетину кордонів з країнами, які межують з Україною, включаючи Словаччину і Румунію. Зараз маємо іншу ситуацію. Продовження дії угоди також передбачає певні захисні заходи, яких усі мають дотримуватися», – зауважила Велян.
Адіна Велян зазначила, що дотримання визначених в угоді правил є спільною відповідальністю, яку добре розуміють як українські перевізники, так і органи влади. Це стосується багатьох технічних деталей, включаючи належне оформлення супровідних документів, вантажу та позначень на вантажівках, а також дозволів на здійснення транспортних операцій без вантажу із відповідним доказом, що такі операції проводяться в рамках міжнародної торгівлі.
«Хочу нагадати, що існує цілий пакет автономних торговельних заходів, який також визначає правила експорту. Це вже поза межами моїх обов’язків, але ми повинні переконатися, що до цих правил всі сторони ставляться з повагою, так само як і до правил транспортних перевезень», – наголосила єврокомісарка.
Можливість призупинення угоди на три місяці
Оновлена угода між Україною та ЄС про лібералізацію транспортних перевезень передбачає можливість призупинення її дії на термін до трьох місяців “у разі загрози ринку двосторонніх перевезень у окремій географічній зоні”. Про це в інтерв’ю Forbes повідомив заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач. Раніше європейські перевізники вимагали повного її скасування для України.
“Це найбільш дискусійна норма”,—зазначив Деркач. Він пояснив, що блокади українського кордону та заяви Польщі, підтримані Угорщиною і Словаччиною восени–взимку цього року, змусили Єврокомісію вперше змінити умови угоди, яка діяла між Україною та країнами ЄС з червня 2022 року.
Деркач визнав, що умови для припинення угоди прописані не надто чітко. Наприклад, якщо перевізники однієї з країн ЄС масово банкрутують, ця країна може звернутися до Європейської комісії з пропозицією зупинити угоду в межах регіону, де виникла проблема.
Він навів як можливий приклад Люблінське воєводство Польщі. «Якщо [скаргу] погоджують, українські фури зможуть завозити вантажі на всю територію Польщі, окрім цього воєводства, протягом трьох місяців — це не проблема»,—пояснив Деркач. Транзит через воєводство все одно здійснюватиметься, а перевізники Люблінського воєводства також три місяці не зможуть їхати до України.
Деркач стверджує, що довести вплив навіть на одне воєводство досить важко. Ключовим запобіжником є те, що жодна країна-член ЄС не може ухвалити таке рішення самостійно. Для цього потрібно погодження спільного комітету угоди, тобто більшості країн ЄС.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися