Ціни ростуть, угод вдвічі менше, іпотека бʼє довоєнні рекорди. Що відбувається з ринком нерухомості в Україні?
Попит на житлову нерухомість в Україні повільно зростає, але залишається значно нижчим, ніж до початку повномасштабної війни. Очікувати значного зростання попиту не варто, заявила директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова, повідомляє РБК-Україна з посиланням на презентацію “Звіту про фінансову стабільність” НБУ.
Купують вдвічі менше
За словами Дадашової, НБУ відстежує кількість угод на ринку. “Кількість угод зараз вдвічі нижча, ніж вона була раніше,”— сказала вона. Кількість угод зростає місяць до місяця, квартал до кварталу, проте це стосується переважно вторинного ринку.
На первинному ринку нерухомості обсяги угод залишаються стабільно низькими. Основними стримувальними факторами є безпекові ризики та невизначеність, що впливають на інвестування в житло на ранніх стадіях будівництва. Через відсутність інвестицій пропозиція житла не поповнюється новими об’єктами, які могли б бути побудовані під час воєнного стану. На первинному ринку в основному зʼявляються завершені або введені в експлуатацію проекти.
Ціни на житло і Україні зростають. Лідер – Ужгород.
На вторинному ринку ціни на житло зростають, проте ця тенденція більше відображає рух обмінного курсу, а не зміни фундаментальних факторів попиту та пропозиції. Угоди на ринку укладаються з дисконтом від заявлених цін, хоча дисконти поступово зменшуються.
На первинному ринку нерухомості ціни також зростають. З початку року найбільше здорожчало житло в Ужгороді (на 15%) та у Львівській області (на 14%), тоді як у Києві – лише на 2%. Підвищення цін на первинному ринку робить вартість квадратного метра співмірною або навіть вищою за вартість житла на вторинному ринку. Це враховує ризики недобудови та вартість ремонту, що створює суттєву цінову перевагу для вторинного житла.
Оренда житла
Оренда житла також дорожчає. Орендну ставку підвищують, у тому числі за вже винайнятим житлом. Співвідношення цін та оренди коливається навколо довгострокового середнього, що свідчить про стабілізацію вторинного сегмента ринку в Києві. Нині середня вартість оренди квартири в столиці еквівалентна десяти рокам її оренди.
Іпотека
Частка іпотеки в угодах купівлі житла залишається досить незначною – 5,4%. Проте цей показник суттєво вищий, ніж перед початком повномасштабного вторгнення. Майже всі іпотечні угоди укладаються за програмою єОселя, від роботи якої дедалі більше залежить попит в окремих сегментах ринку житла. За умовами єОселі кредитується придбання нових готових об’єктів (не старіше 10 років) та об’єктів на пізніх стадіях будівництва.
При оформленні іпотеки за програмою єОселя слід враховувати кілька додаткових витрат, про які розповіла керівниця адвокатського бюро, адвокат Тетяна Даниленко у коментарі для РБК-Україна.
Основні витрати:
– Нотаріальні витрати у банку становлять близько 12 000 гривень.
– Послуги нотаріуса, що супроводжує угоду купівлі-продажу, оплачуються окремо і розподіляються між покупцем і продавцем.
– Комісія за видачу іпотечного кредиту зазвичай становить 1% від вартості кредиту.
– Страхування об’єкта іпотеки на весь період виплат. Ставка страхування складає 0,25% від повної вартості нерухомості щороку.
– Страхування життя або здоров’я може бути додатковою вимогою від банку.
– Послуги оцінювача нерухомості вартують від 3 500 гривень.
– Разовий платіж до Пенсійного фонду – 1% від загальної вартості нерухомості.
– У разі залучення рієлторів на ринку нерухомості зазвичай покупець оплачує їхні послуги. Комісія рієлтора може становити 1-5% від вартості нерухомості.
– Щомісячні платежі згідно графіку погашення.
Хто може оформити кредит за програмою єОселя:
Програма передбачає іпотеку під 3% річних для таких категорій:
– Військовослужбовці за контрактом та члени їхніх сімей.
– Медичні працівники державних та комунальних закладів.
– Педагогічні працівники закладів освіти державної та комунальної форм власності.
– Науковці закладів освіти та наукових установ державної або комунальної форм власності.
– Державні службовці силових структур, ДСНС, Служби судової охорони, детективи НАБУ, ДБР, БЕБ.
Якщо за час дії іпотечного договору людина втратить статус однієї з вказаних категорій, ставка підвищиться до 7% річних.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися