Хто платитиме податок на розкіш в Україні у 2024-му?

Хто платитиме податок на розкіш в Україні у 2024-му?

18:44 Червень 28, 2024

Економіка 185 6 хвилин

Під оподаткування так званим “податком на розкіш” підпадають елітні авто та нерухомість із “зайвими” метрами. Власникам такого майна до 1 липня прийдуть податкові повідомлення-рішення, які необхідно сплатити протягом 60 днів.

У 2024 році податок на розкіш буде розраховуватися на основі даних за 2023 рік. Базовий розрахунок проводиться, виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2023 року, яка становила 6 700 грн. Максимальна ставка податку за квадратний метр становить 100,5 грн (це 1,5% від розміру мінімальної зарплати).

Яка нерухомість підлягає оподаткуванню?

Розмір ставки податку встановлюється органами місцевого самоврядування (сільською, селищною або міською радою), тому він може варіюватися залежно від конкретного регіону. Дізнатися ставку для вашого регіону можна на сайті Податкової служби.

Під оподаткування підпадає нерухомість, яка перевищує встановлені показники:

– Квартири від 60 квадратних метрів.

– Будинки площею більше 120 квадратних метрів.

– Інші типи житлової нерухомості площею більше 180 квадратних метрів.

Оподатковуються лише “зайві” метри. Наприклад, якщо у вас квартира площею 70 кв. м, ви платите податок лише за 10 кв. м, які перевищують норму.

Приклад розрахунку:

Для квартири площею 80 кв. м розрахунок виглядатиме так:

1. Порахувати “зайві” метри: 80 кв. м – 60 кв. м = 20 кв. м.

2. Визначити максимальну ставку податку: 6 700 грн (мінімальна зарплата) × 1,5% = 100,5 грн за кв. м.

3. Помножити “зайві” метри на ставку податку: 20 кв. м × 100,5 грн = 2 010 грн.

Отже, за квартиру площею 80 кв. м потрібно буде сплатити 2 010 грн податку на розкіш у 2024 році за умови максимальної ставки у вашому регіоні.

Податок на розкіш ніхто не відміняв, хоча є винятки

Якщо у вас у власності є нерухомість площею більше 300 кв. м (для квартир) або 500 кв. м (для будинків), до основної суми податку додається 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт.

Ви маєте можливість самостійно розрахувати суму податку за використанням онлайн-калькуляторів.

Законодавство передбачає окремі винятки від сплати податку на розкіш. Громадяни, чиє майно розташоване в зонах бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, а також ті, хто втратив житло через війну, звільняються від цього податку.

Також звільнені від оподаткування багатодітні сім’ї, одинокі матері, які виховують сиріт або дітей з інвалідністю, учасники АТО, заклади освіти та релігійні організації.

За які автомобілі треба буде сплатити податок на розкіш у 2024?

Для автомобілів податок накладається на ті моделі, чия вартість перевищує 375 мінімальних заробітних плат. У 2024 році це більш ніж 2,663 млн грн. Ставка податку фіксована і становить 25 000 грн за автомобіль. Окремі моделі авто не оподатковуються, якщо вони старші за два або п’ять років.

У списку автомобілів, що підлягають оподаткуванню, знаходяться такі марки, як Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Cadillac, Jaguar, Land Rover, Lexus, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche, Rivian, Tesla. Повний перелік моделей можна знайти на сайті Міністерства економіки України. Там же ви можете перевірити, чи ваш автомобіль підпадає під оподаткування, ввівши його марку, модель та рік випуску.

Якщо автомобіль придбано в середині року, то податок сплачується пропорційно до кількості місяців володіння ним. Фізичні особи повинні сплатити податок протягом 60 днів після отримання повідомлення, в той час як юридичні особи зобов’язані вносити авансові платежі щоквартально.

Усі кошти від сплати податку на розкіш надходять до місцевих бюджетів, сприяючи фінансуванню місцевих потреб та проектів.

Якщо не сплатити податок протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення, буде нараховано борг.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня