Україна підвищує градус. Проти грузинських та вірменських виноробів готують санкції

Україна підвищує градус. Проти грузинських та вірменських виноробів готують санкції

20:16 Липень 1, 2024

Економіка 203 6 хвилин

Magyar

Об’єднані в корпорацію „Укрвинпром” вітчизняні винороби вже рік добиваються запровадження Україною санкцій проти низки виробників вина і бренді з Грузії та Вірменії, продукція яких нібито досі продається в Російській Федерації.

Учасники ринку закликають підійти до питання запровадження санкцій максимально зважено, адже категорія має чимало поціновувачів в Україні. Попереджають: якщо буде запроваджена масштабна заборона, замість знятої продукції на полицях магазинів можуть з’явитися підробки.

Уже рік як „Укрвинпром” добивається від Ради національної безпеки і оборони (РНБО) запровадження санкцій щодо окремих виробників вина і бренді з Грузії та Вірменії. За даними об’єднання, низка компаній з цих країн постачає продукцію на ринок Росії і торгує на тимчасово окупованих територіях.

У травні „Укрвинпром” відправив до СБУ перелік виробників, яким пропонується на десять років заборонити торговельні операції, виведення капіталу за межі України, використання прав на торгові знаки, доменні імена, анулювання ліцензій та блокуваня активів. Перелік містить 17 підприємств, серед яких – виробники відомих марок бренді ARARAT та Sarajishvili і грузинських вин „Брати Асканелі”.

„Передбачених заходів буде достатньо, аби українські торговельні мережі не змогли завозити продукцію підприємств із санкційного списку та продавати її в Україні. Якщо рішення затвердить міжвідомча робоча група з питань реалізації державної санкційної політики, митниця не буде пропускати продукцію в країну”, – пояснив ЕП генеральний директор „Укрвинпрому” Володимир Кучеренко.

Майже половину запропонованого санкційного списку становлять виробники бренді, потужності яких розташовані у Вірменії. Проте цей перелік неповний, його можна розширити, вважають в „Укрвинпромі”.

„Ми склали попередній список, ґрунтуючись на інформації, що продукція цих виробників продається в магазинах країни-агресора, в окупованому Криму, у квазі-республіках на сході України. Люди надсилали фотографії етикеток продукції, що стоїть у магазинах на тих територіях, як докази. Усі, з ким спілкувалися з цього питання в центральних органах виконавчої влади, не заперечують – це достатня підстава для запровадження санкцій. Ці виробники платять податки в РФ”, – розповів ЕП Кучеренко.

Ідеться не про заборону всього грузинського вина та вірменського бренді. „Ми закликаємо заборонити доступ продукції лише частини виробників, які намагаються „всидіти на двох стільцях”, продаючи продукцію на ринку РФ та на окупованих територіях і при цьому залишаючись на ринку України. Це стосується в першу чергу тих, хто має російських власників”, – додав генеральний директор „Укрвинпрому”.

У листі об’єднання до СБУ (копія є в розпорядженні ЕП), ідеться, що акціонери кількох грузинських виноробних заводів – члени дружньої до Кремля політичної партії „Грузинська мрія”.

„Публічними донорами дружньої Кремлю „Грузинської мрії” є Зураб Чхаїдзе (ТОВ „Традиційна виноробня „Кахрі”), Вахтанг Карічашвілі (ТОВ „Болеро енд компані”, ТОВ „ГВМТ груп”), Заал Дугладзе, Заза Кікабідзе (Georgian Wine Ltd), Нана Менабдішвілі (ТОВ „Цинандалі старий виноробний завод”). Усі ці компанії майже одночасно отримали гігантські замовлення від найбільших російських торгових мереж”, – сказано в листі.

У ньому ж зазначається, що „майже всі” бренди згаданих компаній представлені і в українських торгових мережах. Мова йде про вина та бренді під торговими марками „Піросмані” (ТОВ „Дім грузинського вина”), „Гурджі” (ТОВ „Гурджі”), Aregi (ТОВ „Астафян холдинг”), що реалізуються в АТБ, „Сільпо”, „Форі” та на маркетплейсі „Розетка”.

В „Укрвинпром” підрахували, що після запровадження санкцій на ринку готової винопродукції звільниться ніша розміром близько 15%. Цю прогалину могли б компенсувати українські виробники, які втратили через війну значні площі виноградників та виробничі потужності. Це ж стосується і виробників бренді.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня