Інфляція росте, ціни на продукти в Україні знижуються

Інфляція росте, ціни на продукти в Україні знижуються

10:35 Липень 31, 2024

Економіка 311 7 хвилин

Керівники українських компаній прогнозують, що протягом наступних 12 місяців рівень споживчих цін зросте на 9,0%. Це вже сьомий квартал поспіль спостерігається покращення інфляційних очікувань.

Як повідомляє РБК-Україна, посилаючись на звіт Національного банку “Ділові очікування підприємств України” за ІІ квартал 2024 року, у I кварталі бізнес очікував інфляцію на рівні 11,0%, у IV кварталі 2023 року — 11,3%, а у III кварталі — 14,8%.

Більшість респондентів (62,8%) вважають, що інфляція не перевищить 10,0%, тоді як лише 12,7% очікують, що вона досягне 15,1% і більше.

Основним фактором, що впливає на зростання споживчих цін, залишаються воєнні дії, про що зазначили 84,5% опитаних. Вплив курсового чинника збільшився на 8,9 відсоткових пунктів і досяг 68,3%.

Квартальне опитування проводилось з 30 квітня по 27 травня 2024 року. В ньому взяли участь 660 підприємств з 21 регіону України (без урахування тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, а також Донецької, Луганської та Херсонської областей). Результати опитування відображають лише думку респондентів — керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Також варто нагадати, що у червні 2024 року споживчі ціни в Україні зросли на 2,2%. З початку року ціни підвищилися на 4,3%, а річна інфляція прискорилася до 4,8%.

Уряд та НБУ прогнозують, що наприкінці 2024 року інфляція складе близько 8%, що є вищим, ніж торік (5,1%).

Ціни на промислові товари зросли більш ніж на чверть

У червні 2024 року гуртові ціни виробників промислової продукції підвищилися на 26,7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на дані Державної служби статистики. Згідно з цими даними, вартість продукції всередині України зросла на 30,5%, а за межі країни — на 4,3%.

Ціни у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів збільшилися на 10,6%, зокрема всередині країни — на 9,6%, а для експорту — на 11,7%. Найбільше подорожчання спостерігалося у виробництві м’яса (15,6%), зокрема всередині країни — на 15,5%, та молочних продуктів (13,7%), зокрема всередині країни — на 12,9%.

Ціни на продовольство на світовому ринку

Згідно з даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), у червні 2024 року індекс світових цін на продовольство був на 2,1% нижчий за показники попереднього року та на 24,8% нижчий за максимум, досягнутий у березні 2022 року після початку російського вторгнення в Україну. Індекс цін на продовольство ФАО у червні становив у середньому 120,6 пунктів, що не відрізняється від травневих показників.

Індекс цін на зернові ФАО знизився на 3,0% у червні в порівнянні з травнем, завдяки зниженню котирувань на фуражне зерно, пшеницю та рис, що було обумовлено покращенням перспектив виробництва у провідних країнах-експортерах. Індекс цін на олії зріс на 3,1%, що пояснюється підвищенням попиту на пальмову олію та стійким попитом на соєву та соняшникову олію з боку біопаливного сектора в Америці.

Індекс цін на цукор зріс на 1,9% після трьох місяців падіння, в основному через побоювання щодо негативного впливу погодних умов у Бразилії та Індії на виробництво. Індекс цін на молочні продукти зріс на 1,2%, досягнувши 24-місячного максимуму через зростання попиту на короткострокові поставки, сезонне зниження виробництва молока в Західній Європі та низькі запаси в Океанії. Індекс цін на м’ясо у червні залишився майже незмінним, оскільки невелике зростання цін на баранину, свинину та яловичину було компенсовано зниженням цін на м’ясо птиці через скорочення пропозиції.

ФАО оновило прогноз світового виробництва зернових на 2024 рік, очікуючи, що воно досягне 2 854 млн тонн, що є новим історичним максимумом. Поліпшення прогнозів пов’язане з кращими очікуваннями врожаю кукурудзи в Аргентині, Бразилії, Туреччині та Україні, що компенсує зниження прогнозів для Індонезії, Пакистану та деяких країн Південної Африки.

Ціни на продукти в Україні знизилися – Держстат

За даними Держстату, середні ціни на продукти харчування в Україні у червні 2024 року знизилися на 0,1% у порівнянні з червнем минулого року. Найбільше подешевшали соняшникова олія (-10,9%), цукор (-11,5%), овочі (-17,9%) та яйця (-22,4%). Водночас підвищилися ціни на масло (+15,8%), сир та м’який сир (+8,1%), молоко (+7,7%), хліб (+7,4%), рибу та рибопродукти (+6,4%), фрукти (+6,0%) та безалкогольні напої (+5,3%). Ціни на макаронні вироби підвищилися на 0,9%, хлібопродукти — на 0,8%, а м’ясо та м’ясопродукти — на 0,4%.

Потрібно зазначити, що рекордний урожай в Україні призвів до сповільнення зростання цін на продукти в кінці 2023 року, хоча проблеми з експортом через західний кордон також вплинули на ціни. НБУ очікує прискорення споживчої інфляції через поступове зникнення ефектів високих урожаїв минулого року та наслідків девальвації гривні.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня