Міжнародні посилки оподаткують?

Міжнародні посилки оподаткують?

20:59 Серпень 26, 2024

Економіка 470 6 хвилин

Кабінет Міністрів ухвалив законопроєкт № 11416, який пропонує зміни в оподаткуванні поштових відправлень.

Згідно з проєктом, скасовується можливість безмитного ввезення товарів в міжнародних експрес-відправленнях вартістю до 150 євро. Натомість планується запровадження ПДВ на всі посилки, за винятком тих, що надсилаються фізичними особами та мають вартість до 45 євро.

Чинне законодавство дозволяє фізичним особам отримувати міжнародні експрес-відправлення без сплати податків, якщо їх митна вартість не перевищує 150 євро, без уточнення щодо відправника. Якщо законопроєкт буде прийнятий, то безмитний поріг знизиться до 45 євро, і відправником зможе бути лише фізична особа. Це означає, що всі посилки від юридичних осіб, таких як іноземні інтернет-магазини, будуть обкладатися податками незалежно від вартості товарів.

Такі товари повинні надсилатися безкоштовно, призначатися для особистого чи сімейного використання одержувачем, і не можуть вказувати на комерційну мету ввезення.

Таке оподаткування може зменшити надходження до бюджету

Запровадження так званого “податку на посилки” може серйозно вдарити по окремих галузях української економіки та зменшити їхні надходження до бюджету. Крім того, це рішення обмежить можливості українців купувати дешевші товари за кордоном.

Про це заявив співзасновник та CEO Meest International Василь Журавель, повідомляє РБК-Україна з посиланням на “Економічну правду”.

Журавель висловив стурбованість щодо формату та механізму запровадження цих норм, зазначивши, що законопроєкт у нинішньому вигляді може мати негативні наслідки. Серед таких наслідків — збільшення “сірих” схем, зниження податкових надходжень та навіть потенційне ослаблення обороноздатності країни.

Він також підкреслив, що зростання сегменту електронної комерції сприяє наповненню бюджету, оскільки цей сектор є великим платником податків. Журавель навів приклад, що минулого року компанія “Росан”, яка належить до групи Meest, сплатила до бюджету 219 млн грн податків, а цього року, за прогнозами, ця сума зросте до понад 275 млн грн. На його думку, для наповнення бюджету електронну комерцію слід підтримувати, а не створювати перешкоди для її розвитку.

Він також застеріг, що введення “податку на посилки” може знову загнати міжнародну торгівлю та значну частину легального імпорту в тінь, що сприятиме зростанню контрабанди. На його думку, такий податок не лише не допоможе наповнювати бюджет, а й стане додатковим фінансовим тягарем для бізнесу та громадян України.

Держава має всі необхідні інструменти для виведення з тіні та запровадження контролю над великими імпортними потоками на митниці, проте уряд вирішив спрямувати зусилля на контроль над 51,5 млн легальних посилок українців.

Таку думку висловив ексвіцепрем’єр-міністр України Павло Розенко, про що повідомляє РБК-Україна з посиланням на його виступ.

Розенко говорив про законопроєкт, який Кабінет Міністрів підтримав 18 липня 2024 року. Якщо парламент схвалить цей документ, то закордонні посилки від фізичних осіб до фізичних осіб, вартість яких перевищує 45 євро, будуть обкладатися податком (нині діє ліміт у 150 євро). Крім того, на посилки, що надходять українцям з інтернет-магазинів за кордоном, пропонується встановити поріг у 0 євро.

Розенко зазначив, що відсутність логічних обґрунтувань для таких цифр викликає занепокоєння. Він навів приклад США, де неоподаткований ліміт на посилки становить 800 доларів, хоча рівень життя там значно вищий. Це відбувається на тлі нещодавніх заяв Спецпредставника США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, яка закликала українську владу не підвищувати податки та збори, а навести порядок на митниці, у податковій службі та звернути увагу на тіньову економіку.

На думку Розенка, гіпотетичні податкові надходження не покриють додаткові витрати на адміністрування імпортного ПДВ з такої великої кількості посилок. При цьому, в уряді та на митниці немає чіткого розуміння, як можна ефективно контролювати понад 50 млн посилок щороку.

Розенко висловив побоювання, що через фізичну неможливість проконтролювати таку кількість посилок, митниця може підійти до питання “творчо”, вибірково оглядаючи відправлення, а на “потрібні” партії товару продовжуватиме закривати очі, що може відбуватися не безкорисливо.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня