Справа про податкові пільги на 13 мільярдів євро, яку компанія Apple колись виграла, а тепер програла, розглядається повторно

Справа про податкові пільги на 13 мільярдів євро, яку компанія Apple колись виграла, а тепер програла, розглядається повторно

12:34 Вересень 11, 2024

Економіка 1275 6 хвилин

Magyar

Судді ЄС рішуче підтримали висновки Європейської комісії про те, що низькі податки, сплачені технологічним гігантом, є незаконними субсидіями.

Компанія Apple програла у вищому суді ЄС справу на 13 мільярдів євро через багаторічну недоплату податкових рахунків в Ірландії, що стало несподіваною перемогою Брюсселя в його кампанії проти дружніх угод із транснаціональними корпораціями.

10 вересня Суд Європейського Союзу підтримав рішення Європейської комісії про те, що ставка корпоративного податку в розмірі 0,005%, яку сплачує технологічний гігант, є незаконною державною допомогою, скасувавши попереднє рішення про нижчу ставку. Суд першої інстанції прийняв рішення на користь Комісії.

«Ірландія надала незаконну допомогу компанії Apple, яку Ірландія повинна повернути», – йдеться в заяві суду, який виніс “остаточне рішення” у цій справі.

Це одна з двох перемог у сьогоднішній великій технологічній битві в Брюсселі, оскільки Google програв окрему апеляцію проти штрафу ЄС у розмірі 2,4 мільярда євро за надання переваги власним сервісам, що поклало край кар’єрі Маргрет Вестагер, чий дворічний термін на посаді голови антимонопольного відомства ЄС закінчився через кілька місяців.

Перемога Комісії означає, що Apple доведеться заплатити 13 мільярдів євро – або, можливо, більше, з урахуванням відсотків і витрат – до ірландської скарбниці.

Перший висновок Комісії, який тепер підтверджено, був зроблений після того, як LuxLeaks оприлюднив податкові дані, пов’язані з колишнім лідером Люксембургу Жан-Клодом Юнкером, який на той час обіймав посаду президента виконавчої влади ЄС.

Переслідування Вестагер великих – і переважно американських – транснаціональних корпорацій, таких як Starbucks, Fiat Chrysler і Amazon, змусило тодішнього президента Дональда Трампа назвати її «податковою леді ЄС», яка «дуже ненавидить США».

Ця справа стала незвичним і суперечливим втручанням Брюсселя в податкову політику – зазвичай її визначають національні столиці, а ЄС втручається лише тоді, коли податкові пільги спотворюють внутрішній ринок блоку.

Суть справи полягала в тому, як виробник iPhone обліковував доходи від інтелектуальної власності у своїй звітності – і чи мала рацію Комісія, стверджуючи, що прибуток компанії мав бути віднесений до її бази в Ірландії, в Європі.

У 2020 році Загальний суд ЄС виніс рішення проти Комісії, але в листопаді минулого року генеральний адвокат Джованні Пітруццелла у своєму висновку для Суду ЄС поставив під сумнів правову аргументацію суду нижчої інстанції.

У фінансовому плані це найбільша справа в податковій кампанії ЄС, яка не мала великого успіху в судах.

Комісія програла судові позови від McDonald’s, Starbucks та Engie, хоча в нещодавньому інтерв’ю для подкасту Radio Schumann на Euronews Вестагер стверджувала, що її так званий хрестовий похід, тим не менш, призвів до низки національних та міжнародних податкових реформ.

Незважаючи на отримані мільярди, ірландський уряд виступив проти справи Комісії; країна стала європейським центром для багатьох американських технологічних компаній.

Майкл МакГрат раніше захищав компанію на посаді міністра фінансів Ірландії, а тепер він сам переїжджає до Брюсселя, щоб стати єврокомісаром, а от президент Урсула фон дер Ляєн оголосить про свій портфель завтра.

У заяві Apple наголошується, що компанія «розчарована» цим рішенням.

«Ми завжди сплачуємо всі податки, де б ми не працювали, і це ніколи не було особливою угодою», – заявив представник компанії, додавши, що компанія є одним з найбільших платників податків у світі.

«Європейська комісія намагається змінити правила заднім числом та ігнорує той факт, що наші доходи вже оподатковуються в США відповідно до міжнародного податкового законодавства», – додали в компанії, яка стверджує, що вже сплатила 20 мільярдів доларів (18 мільярдів євро) податків у Сполучених Штатах.

Але це рішення вже привітали учасники податкових кампаній, які давно закликали до закриття шпарини в корпоративному оподаткуванні, яку вони так назвали.

«Це рішення викриває любовний зв’язок податкових гаваней ЄС з транснаціональними корпораціями, – заявила К’яра Путатуро, податковий експерт з ЄС у благодійній організації “Оксфам”, – Вони уникають сплати податків».

Комісія та Міністерство фінансів Ірландії не відразу відповіли на запити про коментарі, хоча Вестагер поспілкується з журналістами пізніше.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня