Україна і Росія домовились про постачання газу на 5 років

Україна і Росія домовились про постачання газу на 5 років

15:20 Грудень 31, 2019

Економіка 3959 5 хвилин

Magyar

НАК «Нафтогаз» та ПАТ «Газпром» підписали новий контракт щодо транзиту газу на п’ять років з використанням української газотранспортної системи. Контракт укладений на 5 років з можливістю його пролонгації ще на 10 років на аналогічних умовах.

Pressure meter and red faucet with steel yellow pipe in natural gas treatment plant in bright sunny summer day

Про це пізно ввечері 30 грудня повідомив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко. Переговори про підписання текстів контрактів проводили близько 4 діб поспіль. Українська сторона підписала угоду вдень 30 грудня у Відні, а російська вже ввечері, у Санкт-Петербурзі.

«Я підписав у Відні о 14:30, а голова «Газпрому» Олексій Міллер ввечері підписав у Санкт-Петербурзі. Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були погодження правління та наглядової ради «Нафтогазу», а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно», – написав у фейсбуці Юрій Вітренко.

Українська та російська делегації підписали наступні угоди:

міжоператорську угоду, яка визначає технічні питання взаємодії операторів газотранспортних систем України та Росії, договір про організацію транзиту, який Газпром уклав з Нафтогазом (хоча повинен був укласти з Оператором ГТС України, однак саме Нафтогаз вирішили зробити посередником) – угода, у якій власне і йдеться про умови транзиту російського газу через Україну, терміни, обсяги тощо.

Третій документ – угода про відкликання позивних вимог Нафтогазу до Газпрому на 12,2 мільярда доларів до Стокгольмського арбітражу.

Крім цього, в межах домовленостей про транзит Україна пробачила Газпрому штраф на близько 7,4 мільярда доларів у антимонопольній справі. У свою чергу Газпром сплатив Нафтогазу 2,9 мільярда доларів боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Угоди про транзит газу підписали в межах домовленостей від 20 грудня у Мінську. Відповідно до них, Росія погодилася продовжити транзит газу через Україну терміном на 5 років з можливим продовженням контракту ще на 10 років. Натомість Україна погодилася поступитися частиною своїх вимог до Газпрому в межах арбітражів та антимонопольних розслідувань.

Крім того, були зафіксовані мінімальні обсяги транзиту по роках. У 2020 – 65 млрд кубічних метрів, в 2021-2024 роках – по 40 млрд кубічних метрів щорічно.

За словами прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, ці «обсяги – обов’язковий мінімум, транзит якого Росія гарантує, а реальна кількість може бути вищою».

«Гарантовані обсяги транзиту за цим принципом значно перевищують обсяги, що називали наші міжнародні партнери як варіант, який вони спробують забезпечити для України, і на який ми маємо погодитися. Гарантовані обсяги – це мінімум, а не максимум, якого ми очікуємо. При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання будуть оплачуватися за більш високим тарифом», – пояснив також Юрій Вітренко.

«Інтереси країни – це продовження транзиту, це отримання грошей зараз, а не за рік і тим більше не за 3-7 років. Тразит газу – це десятки тисяч робочих місць. Це більш низькі тарифи на газ для споживачів Украіни. Це економічне зростання. Це доходи державного бюджету. Це геополітика і безпека. Тому нам потрібно було продовження транзиту, причому з гарантіями. … Важливо розуміти, що наші позовні вимоги на 12,2 млрд дол були передусім наслідком очікувань припинення транзиту. Іншими словами, ми могли б виграти в арбітражі ці 12,2 мільярди тільки якби Газпром відмовився від транзиту. А він не відмовився. Ще раз нагадаю, що врегулювання – це ще й відмова від позовів з боку Газпрому. Так, вони мають значно меншу ймовірність виграшу, але мова йде десятки мільярдів доларів, що навіть більше, ніж сума наших позовів».

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня