
Члени НАТО суттєво збільшили свої оборонні витрати
Минулого року оборонні витрати європейських країн – членів НАТО зросли майже на 12 відсотків, що значно перевищує середній світовий показник, але все ще не дотягує до третини загального оборонного бюджету НАТО, йдеться у щорічній світовій доповіді Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) в Лондоні, опублікованій в середу.

У 66-му виданні аналізу глобальних оборонних спроможностей і військових балансів «Військовий баланс 2025», підготовленому одним із найбільших світових аналітичних центрів з питань оборони, підкреслюється, що минулого року Європа витратила на оборону еквівалент 457 мільярдів доларів США, що на 11,7 відсотка більше в реальному вимірі, ніж у 2023 році, і на 50 відсотків більше, ніж десять років тому.
Проте загальний військовий бюджет НАТО в 2024 році становив 1440 мільярдів доларів, а це означає, що європейські країни витратили на оборону менше третини цієї суми, йдеться в 530-сторінковому звіті СІСІ за цей рік.
Згідно з дослідженням, торік глобальні витрати на оборону сягнули 2 460 мільярдів доларів. У реальному вимірі це на 7,4 відсотка більше, ніж у попередньому році.
Це також означає, що світові військові витрати зростають прискореними темпами: глобальні оборонні витрати збільшаться на 6,5 відсотка у 2023 році і на 3,5 відсотка у 2022 році.
Згідно з даними щорічного світового звіту IISS, представленого в середу, глобальні військові витрати як частка валового внутрішнього продукту (ВВП) зростуть до 1,94 відсотка в 2024 році з 1,8 відсотка в попередньому році і 1,59 відсотка в 2022 році.
Інститут зробив підрахунки, що якби європейські члени Організації Північноатлантичного договору збільшили свої оборонні витрати до 3% ВВП, це означало б надлишок у 250 мільярдів доларів, а якби вони збільшили свої військові бюджети до 5% ВВП, як нещодавно запропонував президент США Дональд Трамп, це додало б майже 750 мільярдів доларів до європейських військових витрат.
Однак в НІСД підкреслюють, що ця мета наразі є недосяжною з політичних і бюджетних причин, особливо з огляду на те, що багато європейських країн вже використовує позабюджетні ресурси для збільшення своїх оборонних витрат.
Однак, за даними Інституту, Росія збільшила свій військовий бюджет на 41,9% в реальному вираженні минулого року, досягнувши $145,9 млрд за ринковим обмінним курсом.
Однак, за паритетом купівельної спроможності (ПКС) – тобто з урахуванням і поправкою на різні рівні цін – російські оборонні витрати в 2024 році були еквівалентні 461,6 мільярда доларів, або, за цим показником, більше, ніж сукупні військові витрати європейських членів НАТО, – йдеться у світовій доповіді лондонського стратегічного аналітичного центру, опублікованій у середу.
За даними НІСД, збільшення оборонного бюджету Росії також має макроекономічні наслідки: надлишковий попит, що виникає внаслідок цього, призводить до зростання інфляції і чинить тиск на видатки на соціальний сектор, зокрема на освіту і охорону здоров’я.
Однак російська економіка є стійкою, оскільки надходження з джерел, що не належать до енергетичного сектору, дозволяють збільшувати видатки при збереженні помірного державного дефіциту, йдеться в дослідженні НІСД.
В інституті зазначили, що, за їхніми власними оцінками, російська армія втратила 1 400 танків на українському полі бою минулого року. Однак наявні дані свідчать про те, що, хоча Україна тримає цифри втрат у таємниці, українські збройні сили зазнали значної кількості загиблих, а багато їхніх сухопутних підрозділів не мають достатньої боєздатності», – йдеться у щорічному звіті НІСД.
Джерело: portfolio.hu

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися