Підрахували, скільки може коштувати відбудова України

Підрахували, скільки може коштувати відбудова України

12:37 Лютий 21, 2025

Економіка 1512 4 хвилини

Magyar

За підрахунками британських фінансових аналітиків, покриття збитків, завданих війною в Україні, може коштувати більше чверті річного довоєнного валового внутрішнього продукту (ВВП) України щороку наступного десятиліття, якщо вдасться досягти мирної угоди.

У дослідженні лондонської аналітичної групи Commerzbank, міжнародної групи фінансових послуг, нагадується, що за останньою оцінкою, складеною Групою Світового банку та Європейською комісією наприкінці 2023 року, фінансування, необхідне для відновлення збитків від війни в Україні, становить 486 мільярдів доларів.

За словами аналітиків Commerzbank, виходячи з припущення, що збитки від війни зростали протягом року такими ж темпами, як і в попередньому році, потреби у фінансуванні для реконструкції тепер, ймовірно, перевищать 550 мільярдів доларів.

Ця оцінка стосується витрат на відновлення протягом десяти років після закінчення війни. Протягом кожного року такого десятирічного відновлення буде потрібно в середньому 55 мільярдів доларів для усунення збитків. Аналітики зазначають, що вартість валового внутрішнього продукту України за останній рік перед війною дорівнювала 200 мільярдам доларів. Виходячи з цього, витрати на відновлення в кожному році перевищуватимуть чверть ВВП України в останній рік перед російським вторгненням.

Щоб проілюструвати масштаб потреби у фінансуванні, аналітики Commerzbank нагадали, що план Маршалла, розроблений для фінансування реконструкції Західної Європи після Другої світової війни, рідко перевищував 2-3 відсотки валового внутрішнього продукту кожної країни. Після початку відновлення України очікується 20-25 мільярдів доларів допомоги з іноземних джерел фінансування щорічно, тобто половина передбачуваних річних потреб у фінансуванні, ймовірно, надходитиме з-за кордону.

Commerzbank підкреслив, що його оцінка також враховує відновлення української економіки.

Зазначається також, що заплановане збільшення європейських витрат на оборону призведе до значно вищих щорічних додаткових витрат у Європі, ніж витрати на відновлення в Україні. В аналізі нагадується, що минулого року європейські країни – члени НАТО витратили в середньому 2 відсотки свого валового внутрішнього продукту на витрати на оборону, а зараз розглядається підвищення військового бюджету пропорційно ВВП до 3,5 відсотка. За даними Commerzbank, це збільшення на 1,5 відсоткові пункти означатиме річний профіцит витрат у розмірі приблизно 230 мільярдів доларів для європейських держав – членів Альянсу.

Відповідно до щорічного аналізу Military Balance 2025 Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), минулого року Європа витратила на оборону суму, еквівалентну 457 мільярдам доларів, що на 11,7 відсотка більше, ніж у 2023 році.

 (haszon.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня