
Курʼєрів, таксистів та онліфанщиць оподаткують?
На офіційному порталі Міністерства фінансів ще на початку березня 2025 року опублікували текст законопроєкту, що передбачає впровадження міжнародного автоматичного обміну даними про доходи, отримані через цифрові сервіси.

В Україні розглядають можливість ухвалення закону, який зобов’яже як вітчизняні, так і зарубіжні онлайн-платформи сплачувати податки. Це означатиме, що кур’єри, таксисти, орендодавці та контент-мейкери, які заробляють через подібні сервіси, будуть зобов’язані декларувати свої доходи та сплачувати відповідні податки, про це пише Алік Сахно на шпальтах видання РБК-Україна.
Законопроєкт передбачає доповнення Податкового кодексу України новою статтею, що регулюватиме діяльність цифрових платформ, таких як OnlyFans, Glovo, Uklon, Booking. Вона визначатиме порядок декларування доходів, отриманих користувачами цих сервісів – водіями, кур’єрами, орендодавцями та іншими особами, які надають послуги або продають товари через онлайн-майданчики.
Які податки доведеться сплачувати
Законопроєкт пропонує зобов’язати осіб, які використовують онлайн-платформи для отримання доходу, сплачувати 5% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 5% військового збору. Таким чином, загальне податкове навантаження становитиме 10%. Наприклад, якщо кур’єр Glovo заробляє 20 тисяч гривень на місяць, він буде змушений віддати державі 2 тисячі гривень податків.
Юрист Богдан Янків зазначає, що реєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) у такій ситуації не обов’язково, оскільки ФОПи сплачують не 5%, а 6% податку, а також мають щомісяця вносити 1760 гривень єдиного соціального внеску (ЄСВ). Водночас, якщо річний дохід особи перевищить 5 мільйонів гривень, вона буде змушена сплачувати стандартну ставку ПДФО – 18% замість 5%. У такому випадку, як пояснює Янків, реєстрація ФОП може бути вигіднішою.
Які види діяльності підпадають під оподаткування
Законопроєкт передбачає, що податки сплачуватимуть усі, хто заробляє через цифрові платформи, займаючись такими видами діяльності:
– Оренда нерухомості – здача в оренду житлових або нежитлових приміщень, а також паркомісць.
– Оренда транспортних засобів – надання в оренду автомобілів чи інших транспортних засобів.
– Особисті послуги – виконання робіт або надання послуг, які базуються на особистих навичках (наприклад, ремонтні роботи, навчання, консультування).
– Продаж товарів – реалізація продукції через цифрові платформи.
Проте, якщо особа є офіційним працівником компанії, яка управляє платформою (наприклад, співробітником Glovo чи Booking), то її доходи регулюватимуться іншими нормами й не підлягатимуть зазначеним правилам оподаткування.
Як саме стягуватимуть податки
На сьогодні розглядаються два можливих варіанти механізму сплати податків:
1. Платформа як податковий агент – наприклад, Glovo чи Uklon автоматично стягуватиме податок із заробітку своїх користувачів, подаватиме декларацію та перераховуватиме податки до бюджету.
2. Самостійна сплата податку – користувач самостійно декларуватиме свої доходи та сплачуватиме податки наприкінці податкового періоду.
Однак, за словами Богдана Янківа, перший варіант наразі виглядає більш імовірним. У такому разі кур’єрам, орендодавцям чи іншим користувачам платформи не потрібно буде займатися податковою звітністю – вони просто отримуватимуть виплати вже за вирахуванням податку.
Отримання інформації про заробітки з-за кордону
Запропонований Кабміном законопроєкт дозволить податковій службі автоматично отримувати інформацію. Документ є частиною євроінтеграційних зобов’язань та відповідає вимогам МВФ.
Запропоновані зміни базуються на європейському стандарті DAC7 (Директива щодо адміністративного співробітництва 7), що діє у країнах ЄС. “Наприклад, якщо ви здаєте житло через Booking у Європі, податкові органи майже напевно отримають інформацію про ці доходи”, – пояснює адвокат Богдан Янків.
Головна мета законопроєкту – виконання міжнародної ініціативи DPI (Digital Platforms Initiative), що запроваджує автоматичний обмін податковими даними між країнами. Це дозволяє державам відстежувати доходи, отримані через маркетплейси, зменшуючи можливості для ухилення від оподаткування.
“Це має значення не лише для України – дані можуть надходити з міжнародних платформ, що дозволить податковій відстежувати доходи українців навіть за кордоном”, – зазначає Янків.
Багато популярних платформ, що працюють в Україні, вже підпадають під регулювання цієї угоди. Серед них – Bolt (Естонія), Glovo (Іспанія), Booking (Нідерланди) та OnlyFans (Велика Британія).
Наразі угоду про автоматичний обмін підписали 29 країн, зокрема Німеччина, Польща, Іспанія, Нідерланди, Канада, Аргентина та Колумбія. США не приєдналися до цієї ініціативи, тому доходи з американських сервісів поки що не підпадають під нові правила.
Оксана ЧОПАК

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися