
Ліки подешевшають, аптекарі не в захваті
З 1 березня в Україні знизилися ціни на 100 найбільш затребуваних ліків. Виробники, які оголосили про коригування вартості, вже виконали свої зобов’язання. Незабаром подешевшають ще 273 лікарські засоби.
Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час спілкування з журналістами, передає РБК-Україна. Нагадаємо, уряд ухвалив постанову, яка забороняє аптекам і фармкомпаніям укладати маркетингові угоди, а також встановлює обмеження націнок на ліки.
Коли очікувати здешевлення
„На сьогодні маємо перелік із 273 препаратів від 26 фармкомпаній, які вже переглянули або ще знижують оптово-відпускні ціни. У середньому зниження складає 16%, а в окремих випадках досягає 52%”, – зазначив міністр.
Серед цих медикаментів 97 входять до Національного переліку основних лікарських засобів, 90 відпускаються за рецептом, а ще 86 є безрецептурними.
У МОЗ переконані, що Постанова допоможе знизити вартість медичних препаратів, однак представники фармацевтичного ринку висловлюють занепокоєння щодо можливих негативних наслідків для доступності ліків.
Заборона маркетингових угод між аптеками та виробниками вплинула на доступність ліків
Нові обмеження на укладання маркетингових угод між фармвиробниками та аптеками вже позначилися на доступності медичних препаратів для українців. Громадяни дедалі частіше стикаються з дефіцитом окремих ліків, а аптечні мережі змушені переглядати свої бізнес-стратегії.
Про це повідомив СЕО мережі аптек „Подорожник” Тарас Коляда, передає РБК-Україна з посиланням на UNN.
„Життєвий цикл товарних залишків в аптеках може тривати понад 40 днів, залежно від попиту. Тож наслідки ініціативи зі зниження цін проявляються поступово, адже все залежить від того, які запаси ліків були в конкретній аптеці на момент запровадження змін. Водночас у багатьох регіонах країни вже спостерігається дефіцит певних препаратів”, – зазначив Коляда.
Як це вплинуло на аптеки?
Заборона маркетингових угод позбавила аптеки можливості проводити акційні знижки на медикаменти, що погіршило доступ населення до необхідних ліків.
„Наша мережа змушена була відмовитися від акцій та програм лояльності, оскільки механізми їх реалізації фактично зникли”, – пояснив Коляда. Крім того, довелося внести зміни в інвестиційні плани компанії.
„Ми призупинили відкриття нових аптек, особливо в населених пунктах із низькою прохідністю. Водночас наш пріоритет – забезпечити українців якісною фармацевтичною допомогою навіть там, де аптек узагалі немає. Це часто економічно невигідний крок, але життєво необхідний для людей”, – наголосив він.
Програму „Доступні ліки” розширять
Міністр охорони здоров’я нагадав, що програма „Доступні ліки” щороку оновлюється, інколи навіть двічі на рік. Наступне розширення планується вже впродовж місяця.
„На сьогодні 90% препаратів із Національного переліку, які застосовуються для амбулаторного лікування, вже включені до програми. У найближчому оновленні ми плануємо додати онкологічні ліки для терапії раку молочної залози. Це базовий препарат, який стане доступним пацієнтам у рамках програми”, – повідомив міністр.
Часткове відшкодування вартості ліків
Ще одним важливим кроком стане впровадження механізму часткової компенсації вартості нових препаратів.
„Залежно від фінансування, у другому півріччі до програми можуть бути додані нові препарати, але поки що з частковою реімбурсацією – від 30% до 70%. Це дозволить пацієнтам суттєво заощадити. Надалі, залежно від результатів, ми розглядатимемо можливість збільшення компенсації до 100%”, – зазначив міністр.
Оксана ЧОПАК

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися