Що чекати від світових цін на нафту восени цього року?
Жорсткість карантину у багатьох країнах світу на тлі вже цілком реальної загрози другої хвилі ковідпандемії змусило котирування нафтового бареля перейти від спроб взяти нові висоти до глухої оборони. Сьогодні уповільнення відновлення попиту позначається на нафтових цінах, але повторення весняної кризи, на думку експертів, напевно малоймовірне. Нафтовий ринок уже адаптувався до умов кризи, а ОПЕК має в рукаві кілька сильних козирів.
Як відомо, відносний баланс на нафтовому ринку був відновлений ціною великої крові кількох гравців ринку, у першу чергу Росії, але зберігається дуже багато невизначеностей, особливо пов’язаних із ризиком другої хвилі пандемії і тих карантинних заходів, які приймаються у різних країнах для нерозповсюдження коронавірусу.
Так, посилити карантинні обмеження були змушені Чехія, Ізраїль, Великобританія, Іспанія, Південна Корея і інші країни. І ситуація у цьому напрямку змінюється практично щодня.
Крім цього, нещодавно всього за один тиждень майже втричі збільшила видобуток нафти Лівія – до 250 тисяч барелів на добу. Країна входить в ОПЕК, але звільнена від зобов’язань за угодою, оскільки через громадянську війну виробництво тут впало з 1,3 млн до близько 90 тис. барелів на добу. І тепер новини про будь-яке нарощування видобутку нафти у цій країні сприймаються ринком у цілому як серйозний негатив.
Підтримку нафтовим цінам надає і угода ОПЕК + (у серпні вона дала 102%). Причому у міру зростання ризиків зниження котирувань через пандемію буде збільшуватися вимога виконання умов скорочення, оскільки запас міцності економік ОПЕК значно нижче ніж були на весні цього року.
«Крім того, у силах країн ОПЕК+ у разі серйозного тиску на ціни відстрочити на час збільшення квот видобутку, яке заплановане на початок 2021 року, при цьому зберігши існуючі зараз параметри угоди», – говорить глава відділу стратегій Saxo Bank на товарно-сировинному ринку Оле Хансен. На його думку, одна тільки новина про таке рішення надасть потужну підтримку нафтовому ринку.
Ще один важливий фактор, що допомагає котируванням, – проблеми з видобутком у США, де виробництво прийшло у відповідність із реальним станом справ на ринку. За підсумками вересневого опитування керівних працівників нафтогазової індустрії США переважна більшість респондентів заявили, що потребують ціни на WTI вище 50 доларів за барель, щоб значно збільшити кількість працюючих вишок.
До відома, на кінець минулого тижня кількість діючих бурових установок у США залишається на рекордно низькому рівні ще з 2009 року – всього 179 штук. А за даними Американського інституту нафти (API) за минулий тиждень запаси нафти у країні знизилися на 831 тис. барелів.
Тож, нафтовий ринок сьогодні ніби стабільний, але це може змінитися у будь-який момент.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися