Законодавчі зміни для підприємців у 2021 році
З нового року вступають у силу низка законодавчих змін для підприємців на загальній та спрощеній системі ополаткування. Як їх застосувати і з чим доведеться розбиратися з нового року, спробуємо розібратися.
Нові форми звітів
У січні ФОПи звітують за 2020 рік, тому дійсними є ще старі бланки звітів, тоді як нові форми звітів вступають у силу з початку 2021 року. Строки подачі звітів можна перевірити у Електронному кабінеті платника податків, там же заповнити і здати.
Нові рахунки для сплати податків
З нового року є дійсними нові рахунки для сплати податків, однак у електронному кабінеті платника податків вони ще не оновлені. Потрібно перевіряти актуальність рахунків на сайтах податкової або дочекатися оновлення в електронному кабінеті, яке мало б відбутися в середині січня, що створює плутанину і незручності для підприємців.
Чому рахунки оновлено? Справа в тому, що наразі вже є сформовані територіальні громади, а тому податки сплачуватимуться на їхні рахунки.
Категорії громадян, що можуть не платити ЄСВ
З початку року до категорій громадян, що не зобов’язані платити ЄСВ додалися ще чотири категорії:
- пенсіонери не тільки по віку, а й за вислугою років;
- підприємці, що одночасно є найманими працівниками на повну ставку і за них платить ЄСВ роботодавець;
- ФОПи на загальній системі оподаткування, які декларують нульові доходи, вертається поняття “сплячого” ФОПа.
- самозайняті особи, як одночасно є і ФОПами, можуть не дублювати ЄСВ, а платити один ЄСВ – або за ФОПа або за самозайняту особу.
Пільга по сплаті ЄСВ
ФОПи на І групі до травня можуть взагалі не платити ЄСВ. Для ІІ і ІІІ груп таких пільг не передбачено навіть на період локдауна чи для найманих працівників. Таким ФОПам платити ЄСВ все одно доведеться.
Книга обліку доходів в довільній формі
ФОПи, які зареєструвалися до кінця 2020 року повинні зареєструвати і заповнити книгу обліку доходів до кінця року і зберігати її протягом наступних трьох років. Надалі такої потреби не буде. Однак облік доходів всеодно вести потрібно. Але формат книги надалі буде довільним – чи це таблиця в екселі, чи розграфлений зошит, оприбуткування треба буде робити щомісяця, у вільній формі.
Збільшення мінімалки
З 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата збільшиться до 6000 грн, а з 1 грудня – 6500 грн. Разом із збільшенням заробітної плати збільшується і ЄСВ, в тому числі і за найманих працівників. У 2021 році ЄСВ складе 1320 грн на місяць, а з грудня – 1430 грн.
Збільшення лімітів
Станом на 2021 рік, максимальний оборот підприємця прив’язали до мінімальної заробітної плати. Таким чином ліміти складуть:
І група – 167 мінімалок – близько 1 млн грн.
ІІ група – 834 мінімалки – близько 5 млн грн.
ІІІ група – 1167 мінімалок – близько 7 млн грн.
Площі в оренду фопів-єдинників збільшили
Землю можна здавати тільки 0,2 га, тут без змін. А от площі, які можуть здавати підприємці-єдинники, збільшилися кратно. Здача в оренду житлової площі збільшилася із 100 до 400 кв.м, а комерційної з 300 до 900 кв.м.
Відтермінування РРО на 1 рік
Обов’язкове застосування касових апаратів відтермінували на рік. Однак, якщо підприємець торгує складними побутовими пристроями, ювелірними виробами, надає медичні послуги або торгує ліками, то касовий апарат обов’язковий.
У випадку, якщо у ФОПа інший вид діяльності, а оборот не перевищує 220 мінімальних зарплат, можна працювати без РРО. Також, якщо підприємець надає послуги дистанційно – продає інтернет-курси, електронні книги, послуги дизайну, тощо і приймає платежі за допомогою еквайрингових сервісів, то застосування також не є обов’язковим. Однак, ця норма поширюється тільки на послуги, а не на інтернет-магазини, що продають фізичні товари.
Вейпшопам необхідно ліцензію та касовий апарат
З початку року торговці рідинами для електронних сигарет повинні відмовитися від спрощеної системи, оформити ліцензію та встановити РРО.
Локдаун
З 8 по 24 січня має діяти локдаун, але цілком можливо, що його скоротять або вімінять. На час дії локдауну забороняється працювати:
– ресторанам і кав’ярням, тільки доставка та на виніс;
– торгово-розважальним центрам;
– магазинам побутової торгівлі, крім тих, які торгують не менше 60% продуктами харчування;
– спортзалам і фітнесцентрам;
– непродовольчим ринкам;
– закладам освіти;
– проводити масові культурні заходи.
Відповідно до закону, всі вищеперелічені заклади і заходи мають бути закритими на цей період.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися