Прожити за $1.8 на день. Як українці виживають за межею бідності і чи стане легше в наступному році

Прожити за $1.8 на день. Як українці виживають за межею бідності і чи стане легше в наступному році

17:02 Січень 23, 2021

Економіка 4812 7 хвилин

Magyar

Коронакриза 2020 поставила на межу бідності мільйони людей у всьому світі. Кількість бідного населення через пандемію збільшилася на 150 млн у всьому світі, за підрахунками Світового банку.

Межа бідності – це $1.8 на день. За прогнозами Світового інституту дослідження розвитку економіки Університету ООН кількість людей, що живуть за цією межею може збільшитися до 420-580 млн. Схожі прогнози дає і об’єднання недержавних організацій з протидії бідності OXFAM, передає Економічна правда.

В Україні бідний кожен другий

Щодо населення України, то, якщо до коронакризи майже третина українців жили за межею бідності, то після пандемії таких буде половина населення, за прогнозами UNICEF.

Хоча номінальні зарплати і збільшувалися протягом 2020, однак реальні зарплати у доларовому еквіваленті зменшилися у середньому на 7%, це ще й при тому, що долар теж знецінювався відносно інших світових валют.

Про платоспроможність пенсіонерів боляче навіть говорити. При прожитковому мінімумі 3922 грн (за листопад), середня пенсія за віком ще нижча – всього 3430, 28 грн на місяць. Сто євро, на хвилиночку.

Навіть офіційна кількість безробітних зросла і склала більше ніж півмільйона осіб в Україні. Однак це кількість тих, хто став на облік у центри зайнятості, і не враховує реальну кількість людей, які втратили роботу. У тому числі й ті, які не змогли виїхати на заробітки.

У світі бідний кожен четвертий

Глобальний Індекс багатовимірної бідності охоплює 76% населення світу та додатково аналізує, з якими саме проявами бідності стикаються люди, а не тільки проводить простий аналіз доходів. Згідно з даними, представленими Програмою розвитку ООН та Оксфордською ініціативою з дослідження бідності та людського розвитку, у 2019р. 23,1% людей є бідними, з них дві третини проживають у країнах із середнім рівнем доходу.

У ЄС бідний кожен п’ятий

Згідно з даними Статистичної служби ЄС, у Європейському союзі найбільше бідних людей проживає у Болгарії. Станом на 2018р. відсоток таких громадян у цій країні склав 32,8%. Також близько третини бідного населення у Греції (31,8%), Латвії (28,4%) Італії (27,3%) та Іспанії (26,1%). Водночас, найменше бідного населення у Чехії — тільки 12,2%, Словенії 16,2%, Словаччині 16,3%, Фінляндії 16,5% Нідерландах 16,7%.

Середня кількість осіб, що проживають за межею бідності у ЄС — 21,7%.

В кінці 90-х половина населення України майже голодували

В Україні у 2018-му рівень бідності порівняно з країнами ЄС був найбільшим і становив 33,9%, пише Дзеркало тижня. Найгірша ситуація в Україні була в кінці дев’яностих років. У 1998 році 52% респондентів відповіли що майже голодують, а через 10 років, до 2008-го, показник бідності знизився до 11%, за підрахунками Світового банку.

Як допомагають бідним у Європі

У ЄС кількість людей, які потребують соціальної допомоги зросла наполовину у порівнянні з доковідним періодом. Про це йдеться на сайті Європейської комісії. Йде мова зокрема про “банки їжі”, одяг та іншу базову допомогу, в тому числі заходи з соціальної адаптації. Фонд європейської допомоги найбільш знедоленим FEAD (Fund for European Aid to the Most Deprived) профінансував у Болгарії доставку продовольчі пакетів людям, програми за надання медичної та соціальної допомоги громадянам Румунії у Швеції. У Франції чверть харчування у соціальних їдальнях фінансується цією програмою, а в Португалії надають допомогу понад тисячі родин в Лісабоні.

Європейська комісія взяла на себе зобов’язання щодо компенсації повного обсягу витрат держав членів ЄС щодо допомоги вразливим верствам населення до 2023р. та протягом наступних семи років. В рамках програми REACT-EU передбачено фінансування 47,5 млрд євро, передає Укрінформ.

Коли розбагатіють українці?

За даними національної академії наук України, у першому півріччі 2020р. в Україні за межею бідності проживало 19,4 млн людей, що на 4 млн більше, ніж було у 2019-му. В НАНУ також не очікують, що добробут населення покращиться в 2021 році.

Завідувачка сектору досліджень рівня життя населення НАНУ Людмила Черенько вважає, що навіть у разі проведення швидкої вакцинації, доходи населення перестануть падати аж у другому півріччі 2021 року. А зростання доходів населення очікують побачити аж у 2022-му.

Дещо іншої думки притримується Павло Кухта, екс-виконувач обов’язків міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України, директор з політичних питань Київської школи економіки. За словами експерта в інтерв’ю Еспресо, економіка України у 2021 році зростатиме, скорочуватиметься безробіття, люди почнуть повертати роботу, яку втратили під час карантину, доходи у людей зростатимуть. Це все у разі, якщо не буде зроблено якихось феноменальних дурниць або не станеться чогось катастрофічного.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня