У межах підготовки до зими уряд України домовився з партнерами про збільшення фізичного обсягу імпорту електроенергії до 2,1 ГВт та про додатковий обсяг „аварійної підтримки”.
Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Київського міжнародного економічного форуму у Телеграм, передає Укрінформ.
„Зараз ситуація (в енергетиці – ред.) під контролем, проведені всі необхідні ремонти, побудовано захист енергооб’єктів. Проходження зими залежить насамперед від інтенсивності російських атак на нашу енергосистему. Ми готуємося за всіма можливими напрямами. Домовились про збільшення фізичного обсягу імпорту електроенергії з 1,7 до 2,1 ГВт. Окремо домовились про додатковий обсяг так званої аварійної підтримки”, – сказав він.
Шмигаль додав, що триває розбудова розподіленої генерації. За його словами, для бізнесу працюють державні програми підтримки на встановлення альтернативних джерел енергії. Прем’єр підкреслив, що в Україні є достатній запас різного обладнання, газу в сховищах й вугілля на складах.
„Бізнес також може імпортувати електроенергію, аби убезпечити себе від потенційних відключень взимку”, – підкреслив він.
Водночас під час форуму глава уряду охарактеризував питання макрофінансової стабільності.
„У нас є абсолютне розуміння, як будемо закривати дефіцит бюджету у 2025 році. Продовжуємо програму з МВФ, Ukraine Facility з Європейським Союзом. Отримаємо від країн G7 та ЄС 50 млрд дол. від використання заморожених російських активів. Країна буде мати кошти на фінансування армії та всіх пріоритетних видатків бюджету”, – сказав Прем’єр.
Шмигаль зауважив, що у межах форуму до обговорення долучилися представники бізнесу. Серед основних тем були також економіка, логістика, бронювання й підтримку бізнесу.
Польоти в одному з українських аеропортів – „Львів” або „Бориспіль” – можуть відновити до кінця січня 2025 року.
Про це заявив старший партнер страхової компанії Marsh McLennan Кріспін Еллісон на Київському міжнародному економічному форумі, пише „Інтерфакс-Україна”.
„Думаю, якщо нам пощастить, то в січні у нас буде п’ять або шість авіакомпаній, які захочуть літати з України”, – сказав Еллісон.
За його словами, забезпечити механізми страхування для авіації буде простіше, якщо літаки почнуть літати з аеропорту „Львів”, але президент Володимир Зеленський наполягає на тому, щоб першим було відкрито міжнародний аеропорт „Бориспіль”.
„Президент зненавидить мене за те, що я це сказав, тому що він сфокусований на „Борисполі”, проте початковий фокус – „Львів”. Сім хвилин польоту від Польщі”, – сказав старший партнер компанії Marsh McLennan.
Він зазначив, що пасажирські Airbus-320 і Boeing-737 також, як і невеликий пасажирський авіалайнер, потребуватимуть страховки мінімум на три чверті мільярда доларів.
За словами Еллісона, остаточне рішення щодо польотів ухвалюватимуть в Офісі президента. Воно залежатиме від роботи протиповітряної оборони, ситуації з безпекою.
„Я продовжую говорити, що Львів набагато безпечніший за Тель-Авів. Людям не подобається, коли я так кажу, але я кажу”, – сказав він.
Одеса отримала першу з чотирьох газопоршневих станцій, які планують встановити у місті за фінансової допомоги урядів Японії, Норвегії та Швеції за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні.
Про це повідомило Міненерго.
Вказано, що встановлення всіх чотирьох установок зможе забезпечити 45% потреб енергопостачання критичної інфраструктури Одеси.
А за словами постійного представника ПРООН в Україні Яко Сільє, розташування цих когенераційних блоків безпосередньо там, де необхідна енергія, дасть змогу знизити споживання палива до 40% для кожного блоку.
„Ця ініціатива є важливим кроком з децентралізації та зміцнення енергетичної інфраструктури Одеси. Завдяки Програмі відновлення зеленої енергетики ПРООН продовжуватиме працювати з партнерами для відбудови та покращення основних послуг в Одесі, посилюючи стійкість та сприяючи сталим енергетичним рішенням”, – заявив Сільє.
До кінця року в Україні очікується від 600 до 800 МВт невеликих об’єктів генерації електроенергії, здатних забезпечити гарантоване енергопостачання бізнесу і громадам, які встигнуть їх встановити.
Про це повідомив радник прем’єр-міністра, член наглядової ради Укренерго Юрій Бойко, передає Інтерфакс-Україна.
„Є оцінки, що до кінця року в Україні буде введено від 600 до 800 МВт розподіленої генерації. Це не мало і не багато. Якщо говорити про Україну загалом, то цього точно недостатньо, щоб упевнено дивитися й декларувати гарантії енергопостачання та готовності до будь-яких сценаріїв щодо обстрілів, але локально, для тих, хто встиг встановити, це буде гарантоване енергопостачання за будь-якого сценарію”, – сказав він.
Бойко зазначив, що очікує на бум розподіленої генерації наступного року, оскільки це не лише гарантоване енергозабезпечення, а й вигідні бізнес-проєкти, з огляду на ціни на електроенергію на ринку.
„Тому ці проєкти точно підуть, і показники наступного року будуть суттєво вищими”, – сказав радник прем’єра.
У Кишиневі на Ярмарку вакансій 7 листопада відбудеться презентація першої в Молдові онлайн-платформи для працевлаштування українських біженців – DILO.MD.
Про це повідомили у Національному конгресі українців Молдови (НКУМ), передає Укрінформ.
„Ця ініціатива спрямована на полегшення соціально-економічної інтеграції біженців та сприяння їхньому працевлаштуванню в молдовському суспільстві”, – зазначили в організації.
Ярмарка вакансій відбуватиметься у Головному корпусі Академії економічної освіти у Кишиневі – з 10:00 до 14:00.
DILO.MD – це платформа, що з’єднує роботодавців з кандидатами, спрощуючи та прискорюючи процес підбору персоналу для молдовських компаній та допомагаючи біженцям знайти роботу.
Платформа забезпечує широкий доступ до актуальних вакансій і професійних курсів, що робить її важливим інструментом для молодих спеціалістів та тих, хто ще не володіє румунською мовою, підтримуючи їхній кар’єрний розвиток та адаптацію на молдовському ринку праці.
На ярмарку вакансій будуть представлені молдовські компанії та організації, а також запланована участь міжнародних організацій, що надають підтримку українським біженцям.
Більшість виробників картоплі в Україні цьогоріч недоотримали до 30% урожаю, відтак на ринку відчувається дефіцит цього продукту.
Про це повідомила виконавча директорка Української Асоціації виробників картоплі Ольга Самойліченко, передає EastFruit.
За словами Самойліченко, в західних районах України виробники картоплі вийшли на свої заплановані показники врожаю, а окремим навіть вдалося їх перевищити на 10%, однак в цілому по Україні неврожай картоплі.
Така ситуація склалася через посуху, яка тривала впродовж серпня-вересня, і збиральна техніка не могла працювати в полі. Відновилися роботи лише наприкінці вересня, після дощів.
„Професійним виробникам вдалося захисти свій сформований врожай у полі, а більшість невеликих приватних підприємців, його втратили через неправильно внесені препарати, погано підібрану систему живлення тощо”, – пояснила Самойліченко.
На її думку, майбутнє картоплярства в Україні не можливе без встановлення систем зрошення, і навіть ті, хто навесні були впевнені, що їм це не потрібно, вже розглядають можливість встановлення відповідних системи.
Згідно з документом, графіки обмеження споживання електроенергії не застосовуватимуться до Сил безпеки і сил оборони, а також до технічних засобів електронних комунікацій та/або споруд електронних комунікаційних мереж за переліками, визначеними Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.
Крім того, визначено, що перелік критично важливих об’єктів, яким має бути забезпечено пріоритетне електропостачання, діятиме до 1 червня 2025 року.
Як повідомлялося, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації зобов’язала мобільних операторів до 1 лютого 2025 року забезпечити роботу мереж під час планового, аварійного або вимушеного відключення електропостачання упродовж 10 годин.
Водночас мобільні оператори заявили, що забезпечити на 100% автономність мобільного зв’язку та інтернету протягом 10 годин під час відключень електропостачання вкрай складно.
Забронювати працівників мають можливість підприємства, які дають держбюджету дві третини доходів. Масштаб зловживань не перевищує 10%.
Про це заявила віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко, повідомляє РБК-Україна з посиланням на її інтерв’ю виданню „Суспільне„.
„Ми почали цей аудит на рівні військово-цивільних адміністрацій, які мають право надавати й визнавати критичність, і на рівні міністерств”, – сказала посадовиця.
За словами Свириденко, ця перевірка досі триває, а статус критичних мають підприємства, що генерують 67% доходів в державному бюджеті.
„Це говорить про те, що бронювання як система працює. Ми бачимо, що тут є зловживання, але вони складають не більше 10%. Я думаю, навіть 5-6% із того, що ми зараз бачимо”, – сказала віцепрем’єр-міністерка.
Вона зазначила, що в першу чергу йде аудит тих підприємств, які подавали та заявляли одні дані по рівню заробітної оплати зі сплаченими податками, а потім різко змінили її, або стрімко наростили штат у тих секторах, де на 100% дозволено бронювання працівників.
У Міненерго заявляють, що енергосистема України залишається збалансованою, незважаючи на російські обстріли.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства енергетики України.
Зазначається, що енергетикам вдалось відновити живлення для понад 16 тисяч споживачів, які були знеструмлені внаслідок бойових дій.
У відомстві кажуть, що на поточну добу прогнозується імпорт із Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини та Молдови загальним обсягом 6000 МВт год та потужністю 1300 МВт.
Також у Міненерго просять користуватися електроенергією раціонально, особливо у вечірній час з 17:00 до 22:00.
„Закликаємо споживачів раціонально користуватися електроенергією, особливо у вечірній час з 17:00 до 22:00. Це допомагає енергетикам тримати систему в більш стабільному стані”, – заявляють у міністерстві.
Погодинні графіки відключення електроенергії можуть почати запроваджувати вже з наступного тижня, коли настане значне зниження температури.
Таку думку висловив член наглядової ради „Центренерго” Володимир Величко, передає Інтерфакс-Україна.
„З наступного тижня синоптики прогнозують відчутне зниження температури. Для енергетиків це означає, що для балансування енергосистеми необхідно буде задіяти більш суттєві заходи – такі як аварійна допомога від операторів суміжних країн. Але до застосування аварійної допомоги необхідно максимально використати власні ресурси. В разі, якщо НЕК „Укренерго” не вдасться витримати баланс енергосистеми, буде застосування графіків відключень”, – пояснив він.
За його словами, після зниження добової середньої температури у жовтні, енергосистема вже спостерігає відчутне зростання споживання, а його пік змістився з 20:00 на 19:10.
Водночас Величко акцентував, що через зниження температури, зросте споживання і в європейських країнах, що призведе до зростання цін на електроенергію, в тому числі через зменшення частки відновлювальних джерел енергії.
На його думку, це вплине на можливості комерційного імпорту електроенергії через існуючі на спотовому ринку України обмеження ціни електроенергії – прайс-кепи.
„Наразі енергорегулятор НКРЕКП почав процедуру перегляду прайс-кепів в бік збільшення, що підтримує основна маса учасників енергоринку, а дехто взагалі пропонує їх скасувати. Для споживачів це болюча тема, але необхідно розуміти, що без підвищення прайс-кепів, комерційний імпорт електроенергії буде недоступний, особливо в періоди різкого похолодання. Аварійна допомога буде коштувати набагато дорожче”, – зазначив член наглядової ради „Центренерго”.
Що стосується підготовки самої компанії до зими, то, за його словами, ремонтно-відновлювальні роботи продовжуються, а в планах – підключити до енергосистеми майже 1 ГВт генеруючої потужності.