Робота на «благо батьківщини» Або скільки заробляє український і американський чиновник

Робота на «благо батьківщини» Або скільки заробляє український і американський чиновник

13:07 Січень 17, 2020

Економіка 4512 10 хвилин

Більше, ніж власні зарплати, українців, напевно, хвилюють лише зарплати чиновників. І, кожен раз, з приходом нової влади тенденція обурення громадян щодо доходів держслужбовців не зниклає, а навпаки – посилюється.

Але для того, щоб розуміти скільки має заробляти український чиновник потрібно знайти приклад для порівняння. І, напевно, кращого прикладу ніж приклад США важко знайти. І тут кілька «ЗА». Економіка США – найпотужніша у світі і є прикладом для абсолютної більшості країн світу. Крім цього, американський долар є світовою валютою №1, а як відомо, український бізнес і економіка в цілому хоч і оперують національною валютою – гривнею, але більшість глобальних фінансових операцій проводяться саме у американській валюті.

Ось 10 фактів про зарплати американських чиновників, які зібрав Голос Америки:

1. Всі заробітні плати чиновників будь-яких рівнів у США – відкрита інформація, яку можна знайти онлайн щодо кожного службовця. Зарплату нараховують за прозорою системою відповідно до посади (рівня і так званого «кроку») та стажу. Наприклад, президент країни отримує $400 тис. на рік, віце-президент – $247 тис. Однак, це до вирахування податків, які в середньому складають 25%.

2. Підвищення оплати праці можливе лише завдяки переходу у вищий «ранг» (Grade – GS) та «сходинку» (Step). Підняття на вищу сходинку відбувається кожні 1-3 роки.

3. За роботу у свята, а на державному (федеральному) рівні їх – 10, службовцям виплачують подвійну оплату за день роботи. 10% доплачують за роботу у неділю та в нічні години – з 6 вечора до 6 ранку. Всі бонуси чи премії також обкладають податком.

4. Порівняно із топовими приватними компаніями, зарплати у державному секторі нижчі. Наприклад, HR-менеджер у великій міжнародній FMCG-компанії Nestlé отримує в середньому $102 тис. у рік. У державних структурах – $95 тис. Натомість, робота у державних структурах приваблює, передусім, стабільністю, кількістю вихідних, відносно високою пенсією та іншими бонусами. Працівники, які проходили у США військову службу, мають суттєві преференції під час прийому на федеральні позиції.

5. Такі зарплати держслужбовців можуть здатись великими, але треба пам’ятати про рівень витрат у США. За так званим «індексом Біг-Мака», Америка – у топі країн світу за рівнем цін. Україна – серед держав, де цей бургер коштує найменше.

6. Державні працівники мають від 13 до 26 робочих днів оплачуваної відпустки на рік, залежно від стажу, а також 13 днів лікарняного. Лише із 2020 року у чиновників з’явилась можливість мати 12 тижнів відпустки по догляду за дитиною.

7. Державні службовці мають страхування життя та медичне страхування, що може бути кращим за провідні корпоративні пропозиції. Крім того, чиновники мають пільги на використання громадського транспорту.

8. Серед працівників федеральних агенцій, так само як і в американських приватних компаніях, широко поширена практика роботи з дому за виконання низки умов і зі згоди керівництва. До речі, хоча федеральний уряд у Вашингтоні може закритися за найменшого снігу, це не означає, що чиновники просто відпочивають. Більшість з них працює з дому, згідно із заздалегідь встановленими процедурами, у тої же час вони не створюють заторів та дають можливість працювати снігоприбиральній техніці.

9. Покарання за прогули, а особливо – подання неправдивої інформації про свою присутність на роботі, у державних службовців може бути вищою ніж у приватних компаніях. Адже якщо чиновник “краде час” у своєї агенції, він «краде гроші платників податків». Прогули – найшвидший шлях до звільнення.

10. Якщо Конгрес і президент не можуть дійти згоди щодо державного бюджету на наступний рік, то федеральний уряд не має фінансування, а більшість державних структур – від міністертсв до національних парків – змушені закритися, і працівників відправляють у неоплачувану відпустку. Частина службовців агенцій, що мають статус таких, що виконують «критично важливі функції», як-то працівники служб безпеки в аепорортах, змушені працювати безоплатно. Вони отримують компенсації, лише коли влада узгоджує федеральний бюджет.

А як же у нас – на Україні? Але при цьому всьому враховуємо наступний нюанс – зарплати у США це суми за рік, а в Україні суми за один місяць.

За інформацією ресурсу ZIK, в новому Кабінеті міністрів найбільшу зарплату отримує міністр закордонних справ Вадим Пристайко – 234 тисячі гривень. Не особливо відстають від нього міністр юстиції Денис Малюська та міністр економіки Тимофій Милованов – 226 і 222 тисячі гривень відповідно. Останні у п’ятірці лідерів міністерка соцполітики Юлія Соколовська та міністерка у справах ветеранів Оксана Коляда з зарплатами у 217 та 159 тисяч гривень.

Водночас Кабмін призначив зарплати не лише собі. Так, згідно з постановою уряду, у 2020 році заробітна плата керівників державних органів, таких як Офіс президента та Рада національної безпеки і оборони, має складати 37,8 тисяч гривень. Але варто пам’ятати, що це лише сума окладу, скільки ж вони отримують направду — невідомо.

Зарплатою Смілянського не на жарт почали перейматися користувачі соцмереж, запитуючи, як в Україні можна отримувати 2 млн, якщо таких зарплат не мають навіть держчиновники у США. На своє виправдання голова «Укрпошти» заявив, що 50% грошей він віддає державі.

У свою чергу голова уряду Олексій Гончарук заявив, що зарплати його міністрів виправдані, оскільки вони не отримують грошей у конвертах від реалізації тіньових схем та відкатів. При цьому він зазначив, що такі високі цифри пов’язані з тим, що багато хто з міністрів отримав кошти за кілька попередніх місяців. «Припинивши схематоз та зробивши міністрам білі високі зарплати, ми долаємо корупційну практику у владі. Міністри – державні топ-менеджери, їхня робота має відповідно винагороджуватися та, безумовно, на них покладена велика відповідальність за результати їх роботи», – сказав він.

Міністр же юстиції Денис Малюська на своїй сторінці у фейсбуці взагалі поскаржився, що після оприлюднення цифр у ЗМІ, йому довелося виправдовуватися перед дружиною, мовляв “де гроші?”. За його словами, ці цифри маніпулятивні і 226 тисяч він не отримував, бо цю цифру треба зменшувати на розмір податків та враховувати, що це надбавка сплачена у різні дні одразу за кілька місяців роботи.

«Але якщо відійти від особистого і перейти до суті, то висока зарплата чиновників – це професійна необхідність. Про термінове відрядження за кордон можна дізнатися за кілька годин до відльоту і летіти у такому випадку доведеться власним коштом (якщо пощастить, потім компенсують)… Я, наприклад, після закінчення політичної кар’єри не зможу повернутися до своєї попередньої роботи, якою займався майже 10 років. Тому критично важливо не повністю витратити усі попередні накопичення, але й залишити хоч трохи на потім», – зазначив Малюська. Водночас він додав, що підвищувати рівень соціального забезпечення потрібно усім, не тільки топ-чиновникам.

А уже за кілька днів після ажіотажу навколо зарплат міністрів Дмитро Дубілет заявив, що відтепер Кабмін щомісяця публікуватиме зарплати міністрів та їхніх заступників.

Висновки можемо зробити самі…

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня