Як люди в усьому світі заробляють на акціях. Що не так із українським фондовим ринком
У цілому світі люди вкладають свої заощадження у акції компаній, замість того, щоб тримати гроші під матрацом чи класти на депозит. Адже, такий вид інвестування дозволяє не тільки зберегти кошти, а й їх примножити. Наприкінці минулого року Тимофій Милованов, радник керівника Офісу президента заявив, що українцям не вистачає фінансової грамотності для того, щоб вкладати кошти у цінні папери великих світових компаній. Однак, не все так просто для українців.
На сьогоднішній день, будь-яка людина в цивілізованій країні може купити без бюрократичних обмежень часточку будь-якої компанії, акції якої продаються на фондовому ринку: Amazon, Тесла, Apple microsoft та інших, як гігантів, так і дрібніших компаній. Українцям пощастило менше, адже є низка законодавчих обмежень і процедур, – ліміти, потрібно рахунки в іноземних банках, договори з українськими та зарубіжними брокерами і т.д.
Як це працює в Україні?
Живучи в Україні, інвестувати в закордонні компанії можна. Закон про валютні операції дозволяє громадянам України купувати акції зарубіжних компаній на закордонних біржах. Але без бюрократичного кола тут, на жаль, не обійшлося.
Банки і рахунок за кордоном
За рік людина може вивести з України до 50 тисяч євро, а компанія — до 2 млн євро. Ще кілька років тому взагалі було обов’язковим оформлення ліцензій для виведення коштів за кордон.
Щоб вивести кошти за кордон, потрібно оформити електронний ліміт у банку. Він необхідний для того, щоб перевести кошти з українського банку в закордонний. Такі ліміти також використовують для поповнення особистого рахунку в іноземному банку, для інвестування, в тому числі укладання договорів з брокером, для покупки нерухомості або цінних паперів, в іноземні ринки чи для страхування життя, пише Новое Время.
Для оформлення такого ліміту, необхідно подати в банк заяву з вказанням мети переказу та документи, що підтверджують джерело походження коштів. Також потрібно буде платити комісію 0,5-1% від суми переказу.
Брокер закордонний
Далі ви можете обирати, працювати самостійно чи довіритися брокеру. Брокера можна обрати як українського так і закордонного. Українські брокери самостійно торгувати не можуть, тому партнеряться з локальними брокерами. Ви як інвестор можете працювати із закордонним брокером напряму, відкривши брокерський рахунок, наприклад в Interactive Brokers, радить Ерік Найман, співзасновник фінтех стартапу HUGs. Така торгівля вимагає суму для депозиту щонайменше 10 тис дол, а також передбачає роботу з консультантами, документацією та іншими інструментами.
Як бачимо, така торгівля підходить не кожному, адже для відкриття брокерського рахунку за кордоном, потрібно мати щонайменше 10 тис дол. Гроші брокеру потрібно переказати з рахунку в іноземному банку. Також потрібно укласти з ним договір на послуги зі зберігання цінних паперів, пояснює Ерік Найман виданню НВ Бізнес. Також брокеру необхідно буде надати від вас доручення. Тільки після цього брокер зможе проводити купівлю- продаж цінних паперів на фондовому ринку США від вашого імені. Отож, ви зможете стати акціонером будь-якої міжнародної компанії, тобто повноцінним інвестором.
За свої послуги закордонний брокер братиме комісію 10-20 дол за одну операцію. Ще 10 дол щомісяця за обслуговування рахунку. В разі банкрутства брокера, в США передбачено відшкодування до 100 тис дол.
Як працює фондовий ринок
На ринку цінних паперів можна як заробити, так і втратити кошти. Не рідкісними є ситуації, коли акції навіть відомих і, здавалося б, стабільних гігантів знецінюються. Ціна на акції збільшується, якщо у компанії хороша репутація та прибутки. Відтак, кількість охочих купити її акції зростає і ціна йде вгору. Якщо ж компанія отримує збитки чи негативні прогнози, то її акції виставляють на продаж і таким чином ціна падає. Інвестори звертають увагу на звіти компаній, економічні новини чи політичні події, адже головна мета інвестора передбачити, які компанії будуть дорожчати, а які дешевшати.
Брокер український
Для того, щоб отримати консультацію, в які акції вигідно вкладати кошти зараз, можна звернутися до українських інвестиційних компаній, які мають ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Українці можуть інвестувати кошти через українського посередника. Комісія українському брокеру становить 0,1-0,5% від суми угоди, а в деяких – не менше 300 грн. Директор з розвитку Української біржі Олексій Сухоруков також розповів, що ще є комісія біржі, на якій купуються акції в розмірі 0,01%.
Проблема в тому, що НКЦПФР фактично в ручному режимі дозволяє або ні обіг акцій закордонних компаній на території нашої держави. Наприклад, в кінці грудня до списку додалися ще шість компаній: Facebook, Tesla, Netflix, Microsoft Corporation, Visa та AMD. Такі штучні регулювання і обмеження обґрунтовують необхідністю запобігати відтоку капіталу з України.
Платформи для торгівлі акціями
Існують електронні помічники, які допомагають людині і підключити рахунок, і переказати кошти та надають підказки у виборі стратегії інвестування, підключають до іноземного брокера, тощо. Багато інвесторів, навіть крупних, використовують для купівлі-продажу акцій брокерські онлайн-платформи замість живих брокерів людей. Через такі сайти платформи угода про купівлю чи продаж акцій укладається одним кліком.
Однак, торгувати на українських платформах потрібно тільки після ретельної перевірки їхньої діяльності: в реєстрах, участь у скандалах, тощо. У 2019 році СБУ викрила шахраїв, які незаконно привласнили кошти інвесторів через платформу для торгівлі ЦП, передає Економічна правда.
Індекси та інвестиційні фонди
Для людей, які не бажають розбиратися у всіх тонкощах роботи компаній чи слідкувати за новинами, Ворен Баффет, відомий інвестор, радить вкладати у індекс S&P 500, до якого входять акції 500 найбільших американських компаній. Цей індекс показує постійне стабільне зростання, а людина, яка інвестує в цей індекс, наче купує економіку США.
Також можна довіритися інвестиційним фондам, які зроблять всю роботу за вас, однак і відсоток прибутку буде меншим. Тут також потрібно підійти скрупульозно до вибору того чи іншого фонду, відстежити їхню прибутковість та результати діяльності.
Податки
Після отримання прибутку від торгівлі акціями, суму прибутку треба буде показати в річній податковій декларації і сплатити 18% прибуткового податку і 1,5 % військового збору.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися