Іпотечні кредити під 7%. Кому і коли. Що буде з ринком нерухомості?

Іпотечні кредити під 7%. Кому і коли. Що буде з ринком нерухомості?

12:51 Лютий 11, 2021

Економіка 3145 6 хвилин

Magyar

Вже з 1 березня українці матимуть можливість взяти іпотечні кредити під рекордно низькі ставки для України — 7% річних. Відповідну постанову прийняв Кабінет Міністрів 27 січня.

Порядок здешевлення вартості іпотеки розробив Мінфін, підтримуючи ініціативу Президента. Сам механізм доступної іпотеки реалізують через діючий Фонд розвитку підприємництва, котрий фінансує бізнес за ставками 5-7-9%. Такий крок допоміг зекономити час та кошти на впровадження програми, розповів заступник Міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук виданню Сьогодні.

Умови програми

За умовами програми, позичальник іпотечного кредиту сплачуватиме тільки 7% річних. Решту відсотків банку відшкодовуватиме держава.

  • Максимальний розмір кредиту – 2 млн грн.
  • Строк дії – до 20 років.
  • Перший внесок – від 15% вартості.
  • Площа – до 50 кв.м. на одного або двох членів сім’ї та по 20 кв.м. на кожного наступного
  • Об’єкт нерухомості має бути введеним в експлуатацію, не пізніше 2014 року.

Скористатися такою іпотекою можуть в першу чергу люди, які потребують поліпшення житлових умов, мешканці гуртожитків та аварійних будинків, внутрішньо переміщені особи, працівники освіти й медицини та молоді сім’ї, йдеться на сайті Кабміну.

Юрій Драганчук стверджує, що така іпотека надасть можливість людям з невисоким доходом отримати житло в кредит.

Замість обіцяних 7, всі 12%

Однак, експерти ставлять під сумнів доступність такої програми для більшості українців.

Банків Ігор Львов в інтерв’ю на телеканалі Україна24 заявив, що по іпотеці насправді доведеться платити 12% річних. Все через додаткові платежі та комісії. «Перше – за перерахування коштів банку потрібно платити мінімум 1%, друге – страхування кредиту 0,5-1%, третє – оцінка застави, внесення застави не менше 30% вартості, є ще інші комісії, наприклад, разові платежі, які ви платите банку за видачу кредиту і так далі…», – пояснює пан Ігор та запевняє, що буму іпотечного кредитування в Україні чекати не варто.

З іншого боку, Світлана Угніва та Іван Верстюк пишуть у журналі Новое Время про те, що ринок іпотечних кредитів і без пільг зріс на 22,8% за 2020 рік. Зростання почалося ще з 2016. Все через зростання зарплат та зниження кредитних ставок. Приміром, номінальна ставка іпотеки у родини Черненко з Києва — 13,99%, а з усіма комісіями і страховкою перевищує 17%. Проте, принаймні в Ощадбанку вона незмінна на весь термін і не прив’язана до середньої ставки за депозитами, передає НВ.

Експерт з нерухомості Віктор Несін в матеріалі UNN зазначає, що іпотека, яка дотепер існує в Україні — квазііпотека. Адже, якщо платити за графіком, то зі ставкою навіть 15% річних людина платить за свою нерухомість вдвічі більшу ціну, ніж та коштує на ринку. А при ставці 7% і видачі на тривалий строк банк фактично нічим не ризикує, адже виплатити іпотеку можуть або діти позичальника, або на крайній випадок банк може відібрати житло.

До слова, у країнах Європи ставки по іпотечним кредитам не перевищують 1,5-5% річних, а терміни сплати можуть бути і більше 30 років.

Зниження ставок та підвищення цін на первинну нерухомість

Глобальна мета провадження доступної іпотеки — це насамперед стимулювання конкуренції серед банків, що вплине на подальше зниження відсоткової ставки та впровадження нових фінансових інструментів, зазначають у Міністерстві фінансів.

Експерт нерухомості Віктор Несін зазначає, що ринок нерухомості після старту програми пожвавиться, адже в Україні є категорії людей, які мають стабільно заробітну плату із задоволенням братимуть ці іпотечні кредити для купівлі нерухомості. На думку екперта, ціни на первинному ринку нерухомості знижуватися точно не будуть, а пожвавлення відчувається вже, ще до старту програми.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня