Соціальна допомога-2020: відповіді на основні запитання
Як відомо, у 2020 році українців очікує три етапи підвищення соціальних виплат, які у поточному році істотно збільшаться для кількох категорій громадян.
Зокрема, три етапи підвищення очікуються для людей з інвалідністю з дитинства, а також для одиноких матерів. Всі ці підвищення у 2020 році будуть відбуватися у три етапи: перше підвищення – з 1 січня, друге – з 1 липня, третє – з 1 грудня.
Так, для осіб з інвалідністю з дитинства, які відносяться до 1 групи, допомога збільшилася з 1 січня – до 3364 гривні, з 1 липня зросте до 3516 гривень, а з 1 грудня – до 3633 гривень.
Щодо змін виплат для матерів, які виховують дітей самостійно, то з 1 січня державна допомога матерям з дітьми до 6 років становитиме 1779 гривень, до 18 років – 2218 гривень. З 1 липня сума зросте до 1859 гривень і 2318 гривень відповідно, а з грудня самотні мами почнуть отримувати 1921 гривню і 2395 гривень щомісяця.
Також планується переглянути саме поняття й розміри соціальної допомоги, а також розширити категорії осіб, яким буде надана ця допомога. Про це конкретно йдеться у законопроекті № 2494, який був зареєстрований на сайті Верховної Ради України в грудні 2019 року, ініціатором виступив Кабінет Міністрів. І, саме цей законопроект прийняли за основу на парламентському голосуванні 14 січня 2020.
Зокрема, в законопроекті йдеться про допомогу малозабезпеченим родинам, дітям, які перебувають під опікою або піклуванням, а також особам віком 80 років або старше, повідомляє інформаційний ресурс «Новое время», журналісти якого поспілкувалися з цього приводу з експертами.
Отже, 5 найактуальніших питань:
- Хто саме зможе претендувати на соціальні виплати?
Відповідно до нового законопроекту, на соціальну допомогу зможуть претендувати малозабезпечені сім’ї. А також – діти, які знаходяться під опікою або піклуванням, та одинокі особи, які досягли 80 років.
«Цей законопроект доповнює законодавчу базу новою категорією людей, стимулює неохочих до праці та надає можливість отримання, так званого «безвідсоткового кредиту» на розвиток бізнесу для тих хто хоче, але в нього не виходить», – коментує член Асоціації правників України, юрист компанії Алєксєєв, Боярчуков та партнери Ростислав Сачок.
Він акцентує увагу на тому, що законопроект вводить нову категорію – непрацюючі працездатні особи з числа членів малозабезпеченої сім’ї. Тобто такі, хто за віком та станом здоров’я може працювати, проте не є працевлаштованим з певних причин. Раніше державна соціальна допомога таким людям не надавалася.
До цієї категорії можуть належати, приміром, випускники вишів, які довго не можуть знайти роботу за спеціальністю, домогосподарки, люди передпенсійного віку, яким часто буває важко знайти роботу та інші особи, які хотіли б займатися підприємницькою діяльністю (за рекомендацією центру зайнятості). Вони мають перебувати на обліку в центрі зайнятості.
«Однак такі особи не повинні розраховувати, що фінансова допомога з бюджету надаватиметься їм безповоротно. Таких людей залучатимуть до безоплатних робіт, що організовують виконавчі органи сільських, селищних, міських рад», – каже Ростислав Сачок.
- Як визначатиметься розмір соціальної допомоги?
Основне, на що орієнтуватимуться під час нарахування розміру допомоги – це прожитковий мінімум. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом, пояснює Ростислав Сачок.
Станом на 1 січня 2020 року прожитковий мінімум працездатної особи в Україні становить 2 тис 102 грн на місяць, при цьому, мінімальна зарплата сьогодні офіційно становить 4 тис 723 грн на місяць.
Раніше діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, отримували соціальні виплати у розмірі 2 прожиткових мінімумів. Згідно ж норм, які прописані у новому законопроекті, це 2,5 прожиткових мінімуми. Якщо йдеться про дитину з інвалідністю, яка знаходиться під опікою або піклуванням, виплати дорівнюватимуть 3,5 прожитковим мінімумам. Загальний максимальний розмір державної соціальної допомоги, як і раніше з урахуванням збільшення її розміру, не може перевищувати прожиткового мінімуму для сім’ї.
«Ключова зміна в тому, що стосується допомоги малозабезпеченим сім’ям – зміна порядку визначення середньомісячного доходу сім’ї.
Цю процедуру має додатково затвердити Кабінет Міністрів України протягом шести місяців. На сьогодні нового порядку (визначення середньомісячного доходу – авт.) немає. А тому наразі не можна говорити і про збільшення чи зменшення реального розміру допомоги, спрощення чи, навпаки, ускладнення отримання такої допомоги», – зазначив юрист, адвокат Inpraxi law Роман Кобець.
- Яким чином отримати соціальну допомогу?
Всі умови щодо порядку призначення та виплати допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги, встановлюватиметься додатково Кабінетом Міністрів України, зазначають юристи. Наразі відповідних постанов немає, вони мають бути прийняті протягом шести місяців з моменту, коли закон набуде чинності.
Проте відомо, що одиноким особам, які досягли 80-річного віку, соціальну допомогу надаватимуть за висновком лікарсько-консультативної комісії про потребу в постійному сторонньому догляді. Розмір такої допомоги становитиме 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У випадку із непрацюючими працездатними особами, все вирішуватимуть представники державних адміністрацій. Вони мають відвідати родину та скласти «Акт обстеження матеріально-побутових умов» – тобто, оглянути умови, у яких проживає родина. Порядок проведення перевірки майнового стану також має узгодити Кабмін.
- Хто не зможе отримати соціальні виплати?
У попередній редакції Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» передбачалося, що державна соціальна допомога не може бути призначена працездатним членам малозабезпеченої сім’ї які не працюють, не служать або не вчаться, також, якщо малозабезпечена сім’я має додаткові джерела для існування, та якщо така сім’я володіє, або ж має у власності другу квартиру чи машину.
Якщо поправки, зазначені в законопроекті № 2494, приймуть, ці умови будуть виключені з закону. За новим законопроектом, рішення про надання чи ненадання допомоги мають приймати на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, яка звернулась за призначенням такої допомоги. Тобто звернутись може кожен, але все вирішуватиме саме акт обстеження.
Крім того, відтепер не призначатиметься допомога-компенсація особам, які здійснюють догляд за непрацездатною особою.
- Коли запрацюють зміни?
У разі прийняття закону, майже всі зміни набудуть чинності одразу після остаточного ухвалення закону в парламенті. Виняток – надання допомоги малозабезпеченим сім’ям. Зміни в цій частині набудуть чинності з 1 липня 2020 року. Цей час потрібен, щоб Кабінет Міністрів прийняв необхідні документи.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися