Нуріель Рубіні: кінець коронакризи нашкодить багатьом

Нуріель Рубіні: кінець коронакризи нашкодить багатьом

10:58 Березень 12, 2021

Економіка 4836 5 хвилин

Magyar

У Сполучених Штатах ми спостерігаємо бум типу K, – написав на сайті Project Syndicate Нуріель Рубіні. Що це означає? Ті, у кого є стабільна робота в штаті та фінансова подушка, почуваються досить непогано в умовах, коли фондові ринки беруть нові висоти. А ті, у кого немає роботи або є робота з частковою зайнятістю і низькою доданою вартістю, обтяжені боргами і не мають фінансового багатства, їхні економічні перспективи скорочуються, – вважає фахівець.

Ці люди взагалі не наживаються на стрімких рекордних курсах фондового ринку Wall Street. Біднішій половині американців належить лише 0,7% всіх активів фондового ринку, в той час як верхнім 10% належить 87,2%, а верхньому 1% належить 51,8%. Тому не дивно, що статки 50 найбагатших людей дорівнюють багатству 165 мільйонів осіб, які перебувають на дні.

Може настати кредитна криза

Протягом десятиліть цю проблему вирішували, заганяючи біднішу частину Америки в борги. Саме ця бульбашка луснула у 2008 році, коли мільйони втратили свої робочі місця, будинки і заощадження, – нагадав Нуріель Рубіні, який також передбачив кризу 2008-го.

На думку експерта, недавня історія з GameStop, подана як об’єднаний фронт героїчних дрібних дейтрейдерів, що борються зі злими короткими продажами хедж-фондів, маскує потворну реальність того, що когорта безнадійних, безробітних, позбавлених навичок, обтяжених боргами людей знову експлуатується. Це дуже небезпечно, оскільки багато з них переконані, що фінансовий успіх полягає не в гарній роботі, важкій праці та терплячих заощадженнях, а в схемах швидкого збагачення і ставках на початку на непотрібні активи, – наголосив американський економіст, назвавши криптовалюти “шіткоінами” (анг. – лайномонети).

Він також зазначив, що гроші, отримані від одноденної торгівлі нікчемними акціями, можуть згоріти за лічені секунди і загнати людей на фондовому ринку в борги.

Ситуація погіршується грошово-кредитною політикою Federal Reserve Board, яке виконує функції Федерального резерву США, виливаючи гроші на ринок. Дедалі більше фахівців критикують це, попереджаючи, що такий підхід може призвести до перегріву економіки та змусить ФРС почати підвищувати процентні ставки раніше, ніж очікується. Номінальна і реальна прибутковість за облігаціями вже зростає, і тому почало трясти ринки ризикованих активів, наприклад, акцій. Через побоювання, що ФРС спровокує чергову істерику на ринку, відновлення економіки, яке, як очікувалося, стане позитивним для ринків, тепер поступається місцем ринковій корекції. За його словами, помітні ознаки бульбашки фондового ринку: вони такі самі, як напередодні криз 1929 і 2000 років.

За цих обставин ФРС, безперечно, стурбована тим, що ринок негайно обвалиться, якщо він зупинить кількісне послаблення. Але це ще більше збільшить заборгованість: приватні підприємці, як і держава, будуть брати нові позики, що врешті-решт перешкоджатиме нормалізації ситуації на грошовому ринку. А в середньостроковій перспективі може настати стагфляція, коли зростуть лише ціни, а економіка ледве-ледве, – прогнозує Нурієль Рубіні.

Пакет підтримки президента США Джо Байдена на 1900 мільярдів доларів у принципі може допомогти біднішим верствам населення, але Рубіні каже: вони вже настільки застрягли в боргах, що витратять не більше третини отриманої суми на ринку. Решту вони будуть вимушені витратити на погашення позик.

Інша проблема полягає в тому, що коронакриза ще не закінчена, і ніхто не знає, скільки малих та середніх підприємств переживе цей важкий період, що робить майбутнє багатьох робочих місць невизначеним.

Джерело:  (hvg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня