Побори в школах і батьківські комітети в Україні. За і проти
У школах України завершилося навчання та розпочалася гаряча пора ремонтів у класах, а разом із ними масового збору коштів із батьків. Збирання коштів з батьків стало вже настільки звичним в українських школах, що нікого цією новиною і не здивуєш. Однак, у Словаччині, Німеччині чи будь-якій іншій європейській країні така поведінка вважається дивною та незаконною. На ремонти класу чи подарунки для вчителів ніхто не здає, адже це їхня робота, яку вони обрали.
З 2017р. в Україні скасовані батьківські комітети як обов’язкова форма самоврядування. Та навіть раніше батьківські комітети не мали права збирати кошти і тим паче цькувати батьків та їхніх дітей за те, що вони не здають гроші на потреби класу чи школи, зазначає радниця міністра освіти Оксана Макаренко в коментарі BBC Україна.
Юрист-експерт Станіслав Куценко, доктор наук у галузі філософії права вважає, що батьки самі заохочують такий вид корупції, адже очікують на краще ставлення до дитини.
Хто має ремонтувати класи і купувати штори?
Будь-які ремонтні роботи має проводити власник. А це територіальна громада. А тому, ані адміністрації школи, ані вчителі не можуть вимагати від батьків якихось внесків на ремонт чи прямої участі в ньому.
По пів тисячі на робочі зошити за кошти батьків. А що каже закон?
Напередодні кожного навчального року Міністерство освіти і науки видає листа на адресу керівників шкіл та місцевих управлінь освіти. У ньому йдеться про права дітей на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти, а також роз’яснюється, що держава гарантує безоплатні підручники, на паперових та електронних носіях для всіх здобувачів освіти та педагогічних працівників. Це прямо прописано у ч.1 ст.4 Закону України «Про освіту». Про це пише Ольга Прокопишина у виданні Бізнес Цензор.
А рішення Конституційного суду підтверджує те, що у закладах загальної середньої освіти неможливе впровадження програми з умовами обов’язкового придбання за кошти батьків робочих зошитів, підручники та інших матеріалів.
Як бачимо, примушування батьків купувати робочі зошити, підручники, посібники, техніку чи проводити ремонти у класах є прямим порушенням положень Конституції та законів України та є неприпустимим.
На цьому наголошує співголова ГО “КМО Батьки SOS» Олена Бондаренко і каже, що відмовка про те, що немає грошей вже не реальна. Адже, невикористані кошти залишаються на депозитних рахунках місцевої громади у той час, як батьки носять в школу гроші і гризуть одне одному горло. «Батьки не мають право проводити ремонти… Це все одно що я прийду в мерію чи сільраду і почну там перефарбовувати стіни, бо мені не подобається їхній колір. Це комунальна власність”.
Віталій Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна розповідає в коментарі BBC Україна, що за школою часто є закріплені кошти, але вони не вибираються. “З батьків гроші зібрати легше і показати на поганих чиновників, які ніби-то гроші не дають».
Як чинити батькам?
Жоден із батьків не хоче псувати стосунки з дирекцією школи, педагогами чи іншими батьками. Однак, як правозахисники, так і чиновники радять батькам перед тим, як здавати гроші на щось, перевірити самостійно, чи не отримувала школа на це кошти.
Зробити це можна просто надіславши запит у відповідне управління освіти чи об’єднану територіальну громаду про те, на що школа просила виділити кошти, яку саме суму виділи та як ці гроші планують використовувати. Запит можна надіслати електронною чи звичайною поштою або принести самостійно.
Також у батьків є можливість перевірити закупки школи онлайн за посиланням. Завдяки електронній системі закупівель, кожен бажаючий може побачити, які саме закупівлі проводив той чи інший суб’єкт господарювання за державні кошти.
Якщо на вас тиснуть
Юрист-експерт Станіслав Куценко радить у ситуації, коли на батьків тиснуть і в примусовому порядку вимагають здавати кошти, діяти наступним чином. Спершу написати скаргу до найближчого відповідального — наприклад, директора закладу та в поліцію. Якщо проблему не вдалося вирішити, то наступну скаргу на дії керівника закладу потрібно написати вже до його начальства — управління/департаменту і т.д.
Вимагання грошей у примусовому порядку — це юрисдикція Кримінального кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 368 Кримінального кодексу України, прийняття пропозиції, обіцянки або отримання службовою особою неправомірної вигоди, а також прохання надати таку вигоду для себе чи іншої особи будь-якої дії … з використанням наданої їй влади чи службового становища, карається штрафом 17-25,5 тис. грн, або арешту від 3 до 6 місяців, або позбавленням волі від 2 до 4 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до 3 років.
Варто знати, що відповідальність за неправомірну вигоду, а саме хабар, несуть обидві сторони: та, яка його дає і та, яка отримує. Тут варто запам’ятати, що тільки своєчасне добровільне повідомлення про неправомірну вигоду звільняє від кримінальної відповідальності.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися