Звідки у громад гроші і куди вони їх витрачають

Звідки у громад гроші і куди вони їх витрачають

13:38 Червень 22, 2021

Економіка 4995 6 хвилин

Magyar

Якість життя жителів міст та, віднедавна, й сіл, повністю залежить від місцевої влади. Але, за звичкою, люди нарікають на державу, не розуміючи, що більшість важелів управління перебуває в руках місцевих можновладців.

Після реформи децентралізації повноваження, які дозволяють вирішувати більшість проблем населення, перейшли до територіальної громади. А разом з повноваженнями і гроші. У містах-мільйонниках, таких як Одеса, Львів, Харків чи Дніпро йдеться про десятки мільярдів гривень щороку. На що витрачають ці кошти і звідки вони беруться – може розібратися кожен зацікавлений.

Надходження до місцевих бюджетів

Цими грошима повністю розпоряджається місцева влада, а відповідальність за їх використання несе міський голова/голова ОТГ, місцева рада та її виконавчий комітет.

Після реформи децентралізації місцеві бюджети наповнюються за рахунок загальнодержавних податків, одним із яких є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Ставка податку становить 18% і сплачують його всі громадяни, які отримують зарплати, доходи ФОПів, доходи від здачі землі в оренду. Вся сума такого податку розподіляється між держбюджетом та місцевим бюджетом в пропорції 1:4. Тобто, із однієї тисячі сплаченого податку 250 грн. йде в держбюджет країни, а 750 — у місцевий.

На другому місці за наповненістю місцевих бюджетів – єдиний податок. Це податок, який сплачують підприємці на спрощеній системі оподаткування. Минулого року підприємці в Україні такого податку сплатили майже 38 млрд грн.

На третьому місці – податок на майно. Ставку цього податку місцева влада визначає на власний розсуд, а частка такого податку у загальному обсязі місцевого бюджету становить біля 10% і відрізняється від міста до міста.

Також місцеві бюджети наповнюються за рахунок акцизів на алкоголь, тютюн і пальне. Суттєвим є наповнення від податку на прибуток підприємств. До реформи децентралізації цей податок надходив лише до державного бюджету. Також місцеві бюджети отримують міжбюджетні трансферти, приміром субвенції чи дотації, які вони отримують від держави чи області. Наприклад, субвенції на зарплати вчителям.

Чим менше місцева громада отримує субвенції та інших трансфертів від бюджетів вищих рівнів, тим більш незалежною вона є у своїх рішеннях. Відтак, місцева влада може сприяти локальним підприємця та створювати для них умови для старту та розвитку бізнесу, адже так місцевий бюджет отримає більше податків від кожного працівника, який отримує зарплату та від кожного ФОПа, який сплачує податки.

Золоте правило — баланс між доходами та витратами коштів, які є в місцевому бюджеті. Тобто, витрати не мають перевищувати доходів, бо місцева громада залізе в борги. А якщо кошти, які надійшли до місцевого бюджету, не витрачаються, це означає що місцева влада не в змозі забезпечити комфортне життя своїм громадянам. Адже не вміє правильно розпоряджатися отриманими коштами від платників податків.

Як перевірити куди йдуть кошти громади

Щоб перевірити, скільки коштів із яких джерел надійшло до місцевого бюджету вашої територіальної громади або міста, можна скористатися сервісом відкритих даних Open Budget та Spending. А також проаналізувати статті витрат, щоб зрозуміти, на що пішли гроші громади.

Відтак, чиновники на місцях уже не можуть пожимати плечима і бідкатися, що держава не виділила на це кошти. Вони мають самі розв’язувати проблеми громади, коли йдеться про ремонт школи, тротуару чи вулиць, освітлення, вивезення відходів і т.д., бо мають на це і повноваження, і кошти. При цьому важливо, щоб мешканці не були байдужими, тримали руку на пульсі роботи місцевих чиновників, озвучували ті питання і проблеми, які їх турбують.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня