karpat.in.ua

Свого не вистачає: Україна імпортує сміття

Близько 7% загальної площі України вже покрито побутовими відходами.

Нещодавно з’явилася новина про те, що із січня до кінця травня 2021-го наша країна імпортувала відходів із сусідніх держав, зокрема Угорщини і навіть Росії, незважаючи на політичний, військовий та економічний конфлікт протягом останніх 7 років, на 1,2 мільярда гривень, пише інформаційний портал Figyelő з посиланням на «Українську правду».

Україна подібна до Швеції, але не тому, що в скандинавській країні відбувається переробка 99% сміття, а через те, що обидві держави є імпортерами відходів. На відміну від шведської практики, в Україні 90–95% сміття вивозяться на сміттєзвалища, де природне розкладання певних компонентів може тривати сотні років. Тим часом заводи, що переробляють вторинну сировину, закуповують відсортовані відходи з-за кордону.

В Україні лише 17 компаній займаються переробкою макулатури, 39 – пластмаси, 19 – окремо ПЕТ-пляшок, 16 – скла.

Ці цифри свідчать про те, що на сьогодні мало хто з підприємців бачить перспективний бізнес на ринку відновленої сировини. Однак невелике сміттєпереробне підприємство виробляє з максимальним коефіцієнтом використання 70%, навіть цей результат був досягнутий лише за рахунок імпорту сировини.

За перші п’ять місяців 2021 року українські компанії закупили з-за кордону 135 тисяч тонн паперу, 22 тисячі тонн пластику та понад п’ять тисяч тонн скловідходів за згадані вже 1,2 мільярда гривень. Звичайно, ні кількість, ні сума не є надзвичайно великими, за винятком того, що принаймні половина з понад 50 мільйонів тонн відходів, накопичених у країні, могла би бути використана як вторинна сировина.

За оцінками експертів, Україна виробляє майже півтора мільйона тонн паперових відходів на рік, тоді як паперовій галузі потрібно тільки мільйон тонн вторинної сировини. Проте минулого року було зібрано лише 700 000 тонн і 300 000, яких не вистачало, довелося імпортувати.

Джерело: (figyelo.hu)