Накопичувальні пенсії в Україні. З кого почнуть?

Накопичувальні пенсії в Україні. З кого почнуть?

16:23 Серпень 9, 2021

Економіка 2599 7 хвилин

Про запровадження накопичувальних пенсій українці чують від чиновників та політиків різних рівнів вже багато років. Однак, запровадження накопичувальних пенсій знову на порядку денному, хоча наразі є більше питань, ніж відповідей.

Політолог Олександр Радчук вважає, що накопичувальна пенсійна реформа ніяк не може бути реалізована через те, що у держави немає важелів для того, щоб забезпечити тривалі гарантії громадянам щодо збереження їхніх пенсійних відрахувань, передає Слово і Діло.

Накопичувальні пенсії не можуть існувати без інвестиційних інструментів та фондового ринку

Олександр Шмигаль на своїй сторінці у Facebook ще в середині червня написав, що накопичувальні пенсії і фондовий ринок в Україні будуть запускатися паралельно. Адже, тільки після запуску фондового ринку українці зможуть отримати фінансові інструменти для заощадження та інвестування, передає Новое время

Олександр Радчук вважає, що держава наразі не може забезпечити надійність та стабільне зростання накопичень громадян. Все через те, що на ринку бракує професійних інвестиційних інструментів, а економіка недостатньо міцна та прогнозована, особливо в плані інфляції.

Як це працює в інших країнах?

У багатьох розвинених країнах солідарна система досі працює і успішно функціонує. Як їм це вдається? На думку політолога Олександра Радчука, перший фактор – це покращення системи охорони здоров’я, і разом з тим підвищення загального рівня здоров’я громадян. Відтак, можна підвищувати вік виходу громадян на пенсії, обґрунтовуючи все кращим здоров’ям та довшою тривалістю життя. Другий фактор — вищі податки та більша прозорість економіки. Третій фактор — розумне використання мігрантів як робочої сили, яка відраховує пенсійні внески.

Макс Філіпов, керуючий партнер GR Capital, у виданні Нової время пише про те, що у 2019-му пенсійний фонд вчителів Техаса вирішив інвестувати в нерухомість та інфраструктурні проекти в розмірі 650 млн. дол, пенсійний фонд Нідерландів управляє активами на суму 322 млрд дол. У світі пенсійні фонди займаються інвестиційною діяльністю і це є нормальною практикою, яку потрібно впроваджувати в Україні.

Наразі український пенсійний фонд замість того, щоб акумулювати кошти, отримує половину у вигляді дотацій з держбюджету: 41% пенсії в Україні, виплачується за рахунок дотацій держави. Так як пенсійний фонд не в змозі зібрати з працездатного населення ще більше коштів на утримання пенсіонерів, то держава змушена виділяти ці кошти з бюджету на виплату пенсій. Станом на початку року в Україні проживає 11,1 млн пенсіонерів.

Яким буде запуск накопичувальних пенсій в Україні?

Основною причиною зі зволіканням запровадження пенсійної реформи політологи називають відсутність довіри у суспільстві. Олег Устенко, радник президента з економічних питань, вважає, що така ініціатива наразі є передчасною. А все через те, що роботодавці та наймані працівники нададуть перевагу тіньовому працевлаштуванню, а це ще більше ударить по існуючий солідарній системі.

Олександр Шмигаль анонсував, що вже з через два роки, починаючи з 2023р. в Україні почнеться запровадження накопичувальних пенсії. Почнуть із так званих соціальних пакетів. І в першу чергу це торкнеться працівників бюджетної сфери. Далі цей досвід буде поширено на соціальних працівників, військових та вчителів як проміжний етап до переходу до повноцінної накопичувальної пенсійної системи.

Згідно з концепцією накопичувальної пенсійної системи, роботодавець і працівник будуть сплачувати по 2% від розміру своєї заробітної плати. Кошти перераховуватимуть на спеціальні, не бюджетні рахунки Держказначейства. Водночас планують зменшити на ці 2% ЄСВ та ПДФО, пише Олександр Іванов у виданні Новое время.Бізнес.

Що пропонують експерти?

Олександр Радчук вважає найбільш реальним виходом із ситуації, що склалася з реформою пенсійної системи в Україні, – створення добровільного рівня пенсійної системи, при якому кожен українець буде сам вирішувати куди, як і скільки йому відкладати на пенсію. Однак в Україні досі немає якісних інструментів, за допомогою яких можна було б інвестувати кошти та отримувати довготривалі вигоди. Існує проблема недостатнього розвитку фондового ринку та допуску на наш ринок надійних світових пенсійних фондів.

Макс Філіпов вважає, що дотувати пенсійний фонд з державного бюджету — це проїдання коштів. Фінансист пропонує трансформувати Пенсійний фонд України за зразком пенсійних фондів розвинених країн. Відтак, українські пенсіонери стануть інвесторами, а фонд виступатиме в ролі керівної інвестиційної компанії. Для прозорості та ефективності процесу Філіпов пропонує залучити до трансформації та управління фахівців із зарубіжних пенсійних фондів. Адже акумульовані кошти не можуть просто лежати, бо вони піддаються знеціненню через інфляцію.

Оксана ЧОПАК

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня