ВР нарешті проголосувала за ресурсний законопроект. По кому він вдарить?
Ресурсний законопроект №5600, який пройшов перше читання ще 1 липня цього року, до якого було внесено тисячі правок, який двічі знімали з голосування і ось нарешті 30 листопада був прийнятий в цілому в другому читанні.
Мінфін підрахував, що в результаті, податкові надходження до бюджетів зростуть на 50 млрд грн на рік, пише Укрінформ. Кого ж торкнуться податкові зміни?
Алкогольні напої
Законом передбачено підвищення на 5% ставки акцизу на алкогольні напої. Змінено розрахунок акцизного податку на пиво. Відтепер буде сплачуватися різний акциз в залежності від вмісту спирту. При цьому, для вмісту 8% акцизний податок вдвічі більший – 4,79 за літр пива, а для 4% – 2,39 грн.
Сухі вина
Для натуральних вин та напоїв медових скасовано акцизні марки. Акциз сплачувати до бюджету доведеться, а от закуповувати та клеїти акцизну марку більше не потрібно. Раніше можна було отримати штраф від податкової за неправильно приклеєну марку.
Нерухомість
З продажу третього та наступного об’єктів нерухомості протягом одного року потрібно буде сплачувати ПДФО 18%. Отримана у спадок нерухомість, як і раніше, не оподатковуватиметься ПДФО.
Пропонували скасувати пільгу з ПДВ для платників, які здійснюють постачання житла на вторинному ринку. Однак, згодом цю зміну відмінили.
Продаж паїв
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення, яку людина отримала під час приватизації земель державних колгоспних господарств або отримала таку у спадок, оподатковуються за ставкою 0%.
Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) для власників паїв
Ті сільськогосподарські ділянки, які знаходяться поза межами населених пунктів будуть зобов’язані сплачувати МПЗ, в яке входить: податок на землю, податок з доходу на продаж урожаю, вирощеного на цій ділянці, податок на доходи фізичних осіб, військовий збір із зарплати найманих працівників.
Якщо сума сплачених податків з 1 га землі менше за МПЗ, то потрібно буде доплатити у бюджет. Це зачепить як тих власників землі, на якій нічого не вирощується, так і фермерів, що обробляють власну або орендовану землю.
Розмір МТЗ на наступний рік 4%, на 2023-й — 5%, а базою оподаткування є середня нормативна грошова оцінка землі. На сайті Куркуль підрахували, що за пай розміром 5 га з грошовій оцінці 27 184 грн/га треба буде сплатити 6 796 грн на рік.
Денис Башлик, експерт із земельних відносин, переконаний, що така схема з оподаткування землі виведе з тіні агровиробників, які ухиляються від податків.
Правова колізія для птахівників
З одного боку, птахівників виключили з четвертої групи платників єдиного податку. Отже, вони всі мають перейти на загальну систему оподаткування. З іншого боку, в законі є правка про скасування цього пункту. Відтак, наразі законотворці не мають бачення, як саме трактувати ці норми закону, передає Агрополіт.
Земельний податок для Укрзалізниці
Укрзалізниця, як і раніше, буде сплачувати земельний податок під залізничними коліями.
Електроенергія
Скасовано пільгу для платників акцизного податку, які здійснюють постачання електроенергії, в тому числі для “зеленої” енергетики.
Радіочастотний ресурс
Рентну плату за користування частотним ресурсом збільшено на 5%. В результаті, варто очікувати підвищення тарифів на мобільний зв’язок та інтернет.
Екологічний податок
Ставку екологічного податку збільшено на 5%. За скидання забруднювальних речовин у водні об’єкти екологічний податок збільшено в 1,6 разів, а до 2029-го — у 8 разів. Втричі збільшено екологічний податок за викиди CO2 в атмосферу та за відходи гірничої промисловості.
Спецвикористання води і лісу
Збільшено на 14,5% ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, спеціальне використання води, користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобутком корисних копалин.
Залізна руда
У законі 5600 запроваджено новий спосіб розрахунку ставки рентної плати на видобуток залізної руди. Закон, який був анонсований, як «антиахметівський», після внесених поправок, по бізнесу гірничо-металургійної групи Метінвест не вдарить. Про це говорить аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун, передає Interfax.
Новий спосіб розрахунку ніяк не вплине на кредитоспроможність гірничо металургійних компаній, а річні виплати навіть збільшаться.
Маржа з видобутку залізної руди у 2021р. сягнула 79%. При цьому, держава заробляє на видобутку залізної руди в 10 разів менше, ніж ті, хто її добуває. Чистий прибуток Метінвест в першому півріччі 2021р. склав 2,8 млрд дол, що дорівнює річному дорожньому фонду країни. Про це пише Володимир Даценко, експерт «Ліги антитрасту» в блозі «Наші гроші». Автор наголошує, що жодного істотно удару по інтересам олігархів в результаті прийняття закону 5600, не буде.
Як бачимо, в законі є багато неточностей, змін, які змінюють попередні зміни, відтак, остаточні норми закону будуть відомі після завершення всіх процедур, підписання Президентом та вступу закону в дію.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися