Із наступного року на Західних Балканах створять регіональний «мініспільний ринок» і «мініШенген».

Із наступного року на Західних Балканах створять регіональний «мініспільний ринок» і «мініШенген».

17:57 Грудень 23, 2021

Економіка 2234 6 хвилин

Magyar

Шість угод, підписаних у вівторок у присутності єврокомісара з питань розширення і сусідства Олівера Варгеї, з лідерами Албанії, Північної Македонії та Сербії, охоплюють широкий спектр сфер, від вільного пересування громадян до полегшення працевлаштування, а також полегшення торговельних процесів.

Пакет співпраці між трьома сусідніми країнами, який раніше називали «мініШенген Західних Балкан», з тих пір був перейменований у «Відкриті Балкани» (Open Balkan), і планується, що з початку наступного року його поступово запровадять на практиці.

Прем’єр-міністр Албанії Еді Рама, прем’єр-міністр Північної Македонії Зорай Заєв (що йде у відставку) і президент Сербії Олександр Вучич зібралися в Ельбасані, Албанія, щоб формально завершити підписання “Відкритих Балкан”, угоди яка була в принципі ухвалена раніше цього літа. Підписані ними шість конвенцій включали вільний доступ до ринків праці один одного, взаємозв’язок систем електронної ідентифікації громадян один одного, а також розповсюджувались на сфери оборони держав та рослин, а також сферу перевірки безпеки харчових продуктів.

На практиці це означатиме, що відповідно до конвенцій громадяни трьох країн Західних Балкан зможуть в’їжджати на територію один одного без очікування на кордонах, працювати в країнах один на одного, не вимагаючи окремого дозволу, і взаємно визнаватимуть дипломи та посвідчення освітньої/професійної кваліфікації громадян. Крім того, угода також включає пункт, відповідно до якого Транскордонна торгівля товарами та послугами може відбуватися під дещо легшим контролем.

Метою є створення спільної зони торгівлі та інвестицій, подібну до єдиного європейського ринку та ліквідації кордонів, навіть до початку очікуваного членства відповідних держав до ЄС.

Стосовно конвенцій Олександр Вучич зазначив, що, оскільки в Європейському Союзі існує «втома від розширення», країни, які мають намір приєднатись, повинні якомога яскравіше продемонструвати своїм громадянам і підприємцям переваги «європейської моделі».

Боснія і Герцеговина, Косово та Чорногорія поки що виключені з угоди. У випадку першої в основному це пов’язано з подальшою відмовою Сербії визнати незалежність Косова, а Чорногорія, як повідомляється, побоюється, що намір приєднання з подібними сусідами, які все ще далекі від членства в ЄС, – може уповільнити процес приєднання самої країни.

У будь-якому випадку, що стосується цих трьох держав, президент Албанії Еді Раман в одній попередній заяві зазначив, що вони не чекали подібного оголошення, тому що хотіли вказати на абсурдність системи ЄС, де все має бути вирішено одноголосно, тоді як будь-хто з членів може накласти вето. Вони втрьох (Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, – ред.) дійшли згоди і не вважали за потрібне чекати повної згоди інших держав регіону, перш ніж почати те, про що між собою вже давно домовились, – зазначив глава Албанії.

У всякому разі, у вівторок Рама поспішив зазначити, що ініціатива «відкрита для трьох інших країн регіону».

Подібним чином Вучич говорив про бажаність залучення більшої кількості сусідів, оскільки це створить кращу основу для майбутнього наступних поколінь.

Єврокомісар з питань розширення і сусідства Олівер Варгеї високо оцінив підписані угоди та закликав лідерів трьох країн просувати та розширювати ініціативу.

Зоран Заєв, зі свого боку, визнав, що для нього це був перший і останній саміт «Відкритих Балкан», оскільки найближчим часом він піде у відставку з поста прем’єр-міністра. За його словами, конвенція достатньо демонструє, що три країни не хотіли змиритись із думкою, щоб їх засудили до постійного очікування як «заручників процесу розширення ЄС». У будь-якому випадку, об’єднавши «мініШенген», вони хотіли досягти внутрішньої віддачі та водночас підвищити привабливість регіону як в очах інвесторів, так і в умовах непростого майбутнього членства в ЄС, – додав він.

Джерело: infostart.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня