Чи стане літій новою нафтою?
Літій, який використовується в акумуляторах електромобілів, може бути «новою нафтою», попереджають скептики електроприводу, – йдеться в статті Inside EVs. Це свідчить про те, що кількість електрокарів буде зростати – і технологія стане обов’язковою у дедалі більшій кількості країн. У наступне десятиліття світова економіка потребуватиме цей метал, який часто можна видобути лише ціною серйозного забруднення, як-от ту ж нафту.
Це звучить тривожно, але така паралель не зовсім точна. А пов’язано це з тим, що більша частина нафти спалюється у вигляді палива, яке перетворюється в кінетичну енергію і тепло. Літій, у свою чергу, використовується як сировина в акумуляторах електромобілів та різних електронних пристроїв, але він не руйнується і не трансформується під час використання, що робить його придатним для повторного використання навіть після терміну служби. Крім того, як зазначив Ілон Маск, літій-іонні батареї використовують відносно невелику кількість металу: близько двох відсотків об’єму акумулятора.
Що стосується запасів, доступних людству, то за статистикою Американської геологічної служби (USGS) за 2015 рік, виходячи з поточного річного виробництва (37 000 тонн), запасів Землі вистачить щонайменше на 365 років, тому небезпеки дефіциту літію наразі немає. Крім того, в деяких країнах фахівці вже працюють над розробкою безлітієвих батарей, тому цю проблему можна вирішити задовго до того, як закінчиться літій.
Однак порівняння справедливе в тому сенсі, що, як і нафта, літій матиме надзвичайно серйозний вплив на функціонування суспільства та економіки. Як акумуляторні технології з’являються у дедалі більшій кількості сфер життя, так з’являться й інвестиції, бізнес, можливості створення робочих місць та нові розробки, які матимуть відчутний вплив на наше повсякденне життя.
Крім того, серйозною цінністю стане і ємність акумуляторів. Один із засновників угорського стартапу MET3R заявив: можливості зберігання енергії мають велике значення вже сьогодні, і з поширенням електромобілів стануть доступними сотні тисяч мобільних накопичувачів енергії. Таким чином, навіть побічно, твердження про те, що літій може стати новою нафтою, може бути правдою – принаймні до тих пір, поки його використання в батареях буде суттєвим.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися